Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '09

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
276
 

Yine Kemeraltı çarşısı

Ben öncelikle esnaf kavramını irdelemek istiyorum. Hepimiz biliyoruz ki yaşam dinamiktir ve değişim de sonsuzdur. Ancak toplumumuzda genel kabul görmüş ve yüzyılların imbiğinden süzülerek gelmiş esnaflık ve ustalık gibi kavramlar bence değişime kapalı olmalı ve onların taşıdığı saflık özenle korunmalıdır.


Kemeraltı çarşısında yaklaşık iki yıldır altyaıp-üstyapı çalışması yapılıyor. Bu expo 2015 hazırlıkları kapsamında geliştirilen bir projeydi sanırım. Ancak şu anda ya işlemiyor yada çok yavaş ilerliyor. Sorun aslında bu da değil. Bence sorun bunu kullanacak olanların kemeraltı çarşısına bakışı. Bence bu bir vizyon-misyon meselesi ancak bu çok az insan için önemli. Kemeraltı çarşısına egemen olmuş yeni esnaf profili için bu safsatadan öte bir anlam ifade etmiyor. Yazık ki bu yerin İzmirimiz için İzmirin ekonomisi için önemini kavrayamayanların kontrolünde şu anda çarşı.

İşte bu yeni tip esnaf profili Kemeraltı çarşısının sonunu getirdi. Tabii bunun doğal sonucu olarak da küçük çapta bir Kemeraltı çarşısı diyebileceğimiz Forum Bornova hayata geçti. Forum Bornovayı tasarlayanların hareket noktası da iktisat bilimindeki bir kanuna dayanıyor. "HER ARZ KENDİ TALEBİNİ YARATIR" SAY YASASI diye bilinir.

Kemeraltı çarşısında arz edilen mallar ve bu malları arz edenler doğal olarak belli ölçekte bir talep yarattılar. Tabii bu arza alıcı olacak müşteri profili de pek tabii belli gelir gruplarını kapsıyor. Şimdi küçük ölçekte bir Kemeraltı çarşısı olan Forum Bornova ile devasa bir tarihi Kemeraltı çarşısının piyasa değeri ve yarattıkları katma değer nedir. Tabii bunu bilmek olanaksız ama, bir tarafta her şeyi kayıt altında olan nezih bir yer ile diğer tarafta büyük oranda kayıt dışı bir ekonomi.

Yolları, kaldırımları, duvarları işgal edilmiş, adeta müşteriyi kaçırtmak için yaratılmış ve günden güne kendini tüketen bir düzen. Yollarda ellerinde çeşitli giyeceklerle sizi ara sokaklardaki dükkanlarına götürmek için türlü manevralar yapan seviyesiz, hırpani görünüşlü, yabani tavırlar sergileyen çığırtkanlar. Her şey üstünüze üstünüze geliyor adeta. Duvarlar görünmüyor mallardan. Canhıraç bir şeyler asmışlar buldukları her boşluğa. Bununla yetinmemiş sokağın ortasına bir de reyon kurmuşlar. Aralarında da işportacı taifesi yerini almış.

Şimdi görmeyi arzu ettiğimiz çarşı bu ise ben hepinizden özür dileyerek konuyu burada kapatıyorum. Ancak hiç kimsenin bu duruma evet diyebileçeğine ihtimal vermiyorum.

Amacımız kemeraltı çarşısının piyasa değerini artırmak olmalı. Bit pazarı görünümü kazanmış bir çarşıdan çok acele kurtulmamız gerekiyor.

Dün akşam üzeri yine çarşıyı baştan sona geçtim. Kestelli yokuşunun Başdurak Camisi ile kesiştigi noktadan itibaren Şadırvanaltı Camisine kadar inanılmaz bir görüntü vardı. İnsanların kanunları ve yönetmelikleri yok saydığı bir ülkede yaşadığımı biliyorum ancak yazılı olmayan kurallar da var. İnsan yan komşusuna saygı duyar, çarşıya gelen insanlara saygı duyar. Çarşının manevi şahsiyetine saygı duyar. Ama bunlardan bihaber insanların eline geçmiş artık çarşımız.

İşte benim her arz kendi talebini yaratıyor demem bu.

Şimdi iktisat biliminden bir örnek daha vereceğim size. “KÖTÜ PARA İYİ PARAYI PİYASADAN KOVAR”

Bununu da anlamı şu. Dolaşımdaki paraların içinde alım gücü en büyük (iyi) olan para büyük oranda halktan kabul görmez. Halk alım gücü doğrultusunda küçük (kötü) parayı cebinde taşımayı arzu eder.

Şimdi bakalım bir kere çarşımızda büyük markaların bir tane tabelası varmı. Siz olsanız burada işyeri açarmısınız. Ben açmam. Çünkü benim müşterim burada değil ki. Benim müşterimi piyasadan kovmuş bu sistem. Aynı yukarıdaki para örneğinde olduğu gibi. İstemezmisiniz çarşımızda büyük markaların mağazalarını görmek. Alım yapmasam da ben görmeyi çok isterim.

İşte çarşımızın piyasa değeri, işte yarattığı katma değer.

Hepinize saygılar sunarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Evliyim. Üç çocuğum var. İktisat Fakültesi mezunuyum. Bir kamu kuruluşunda memur olarak görev yapıyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster