Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
231
 

Yine terör, yine patlama

Yine terör, yine patlama
 

YİNE TERÖR, YİNE PATLAMA


Geçtiğimiz hafta yine ülkemizin güzide şehirlerinden biri olan Diyarbakır'da bomba patlatıldı. Saldırıyı üstlenen ise her zaman olduğu gibi yine PKK terör örgütü oldu. Öyle ki acımasız, vicdandan, merhametten, sağ duyudan yoksun teröristler polis servis aracının geçişi sırasında yol kenarına park ettikleri bomba yüklü aracı uzaktan kumandayla infilak ettirdiler. Saldırıda 7 polis şehit oldu, 13 polis ile çevredeki 14 vatandaş yaralandı.

Saldırı, merkez Bağlar İlçesi’nin kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Şanlıurfa karayolu üzerindeki Bağcılar Mahallesi’nde meydana geldi. Diyarbakır’a başka illerden takviye olarak gelen polisleri taşıyan Çevik Kuvvet’e ait zırhlı midibüs, Evrim Alataş Caddesi üzerinde kavşağı döndüğü sırada, teröristlerin yol kenarına park ettikleri bomba yüklü aracı uzaktan kumanda ile infilak ettirildi. Şiddetli patlamada midibüs büyük hasar görmüş, 7 polisimiz şehit olmuş, 13 polis ile çevrede bulunan 14 vatandaş yaralanmıştır. Ayrıca bunun yanında çevredeki binaların da camları kırılmıştır. Sonrasında yaralılar ambulanslarla kentteki en yakın hastanelere kaldırılmış, yaralı polislerden 3’ünün ve 1 de sivil vatandaşımızın durumunun ağır olduğu belirtilmiştir.

Yine daha önce aynı şekilde Ankara'nın en işlek caddesi olan Kızılay'da bomba yüklü lüks bir araç patlatılarak 37 vatandaşımızın canını almıştır. Ve 15'i yoğun bakımda olmak üzere 71 kişi de yaralanmıştır. Saldırının bomba yüklü bir araçla gerçekleştirildiğini söyleyen İç işleri bakanı Efkan Ala konuya ilişkin şu bilgileri vermiştir. Aynen aktarıyorum. "Otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlendi. Bu saldırıyı milletçe lanetliyoruz. Bunu yapanların amaçlarına ulaşamayacağını söylüyoruz. Bu millet çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu saldırılar milletin azim ve kararlılığını ortadan kaldıramayacaktır. Ciddi emarelere ulaşıldı. Kesin olarak yapan örgüt sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Yarın bu araştırmalar neticelenir. Kesin kanaate varıldıktan sonra açıklanır. elbette biz terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için ülkemizin birliği için yaptığımız terörle mücadele sekteye uğramayacaktır. Türkiye bu sorunun da üstesinden gelecektir. Terörle mücadelede kararlılığımız bu tür saldırılarla engellenemeyecektir. Bu ülke ayağındaki prangayı etkili bir mücadeleyle ayağından söküp atacaktır."

Öte yanda ölü sayısına ilişkin ilk bilgileri ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanmıştır. Terörü lanetleyerek sözlerine başlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hayatını kaybedenlerin sayısının 37 olduğunu söylemiştir. Ve "Bu insanlık dışı, masum insanları katletmeyi göze alan, bunu organize eden zihniyeti lanetliyorum. Dün akşam itibarıyla olay yerinde 30 kaybımız var ama bu 30 kayıptan birinin kesin, ikincisi şüpheli, terörist olması söz konusu. Hastanelerimizde dün akşam itibarıyla dört vatandaşımızı kaybetmiştik. Bu sabah itibarıyla biri Hacettepe'de, biri Numune'de, biri de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanemizde olmak üzere üç vatandaşımızı kaybettik. Dolayısıyla hastanelerimizde kaybettiğimiz vatandaş sayımız yedi oldu. Hastanelerimizde 71 yaralımız var. Bunlardan 14'ü acil servislerde müşahede altında, 15'i yoğun bakımda ciddiyeti olan vakalarımız. 41 vakamızın da servislerde tedavileri yapılıyor. Onlara da şifa diliyorum. Terörü lanetliyorum. Asla başarılı olamayacaklar ve bu millet bunları kazdıkları çukurlara, insanlık dışı hain emellerine ulaşamayacak şekilde gömecektir" diyerek açıklamalarda bulunmuştur.

Yaşanılan bu kanlı Ankara saldırısından önce yine aynı şekilde bomba yüklü araçla Genelkurmay başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ve İçişleri Bakanlığı’nın bulunduğu sokakta askeri servislere de saldırı düzenlenmiştir. Güvenliğin en yoğun olduğu Devlet Mahallesi olarak nitelenen bölgede, askeri ve sivil personelleri taşıyan servislerle aynı istikamette hareket eden bombalı araçla yapılan terör saldırısında 28 kişi ölmüştür, 61 kişi yaralanmıştır. Olay, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarının bulunduğu bölgeye yakın noktada, Hava ve Kara Kuvvetleri komutanlıkları ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin de bulunduğu sokakta meydana gelmiştir. Ankara’nın birçok yerinden duyulmuş, yakın bölgelerdeki apartmanlarda bile sarsıntı biçiminde hissedilmiştir.

Bu kanlı saldırılara İstanbul İstiklal Caddesinde meydana gelen bombalı intihar eylemi de eklenmelidir. Zira bu kanlı saldırı da diğerleri gibi bizleri derinden sarmıştır. Öyle ki Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki Balo sokakta gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında 5 kişi hayatını kaybetmiş, 39 kişi de yaralanmıştır. Bu yaralıların 24'ü yabancı uyrukludur. Saldırının en küçük kurbanı ise 2,5 yaşındaki Asya'dır.

Evet sayın okuyucular, 2016 yılı ilk üç ayı için başımızdan geçen kanlı saldırılardan kısa kısa söz etmeye çalıştım. Ama emin olun durum yazdığımdan daha vahim boyutlardadır; daha acı, daha yürek burkucudur. Zaten sizlerde yazılı ve görsel medyadan konuları takip etmişsinizdir. Benim burada değinmek istediğim nokta şudur. Hani geçirdiğimiz son genel seçimlerde tüm partilerimiz istikrar, düzen, demokrasi, huzur ve güvenlik vaatlerinde bulunuyorlardı ya; işte bu vaat edilen huzur, güven, istikrar ve benzeri kavramların neden hala oluşturulamadığıdır. Eğer sözünü ettikleri iyiye ait vaatler bunlardan ibaretse söyleyecek fazla bir söz kalmamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 11.08.15
 
 

Bolu'luyum. 24.09.1984 doğumluyum. Özel bir şirkette muhasebe satış memuru olarak çalışıyorum. Ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster