Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
848
 

Yine yanlıştasınız Sayın Başbakan…

Yine yanlıştasınız Sayın Başbakan…
 

Sayın Başbakan, yine bir yanlışın veya saptırmanın içinde…

“Referandumda ‘hayır’ oyu verenler ne yüzle Kenan Evren’in yargılanmasına müdahil oluyorlar” diye soruyor…

Yine bir saptırma, yine bir çarpıtma ve geçmişi hemen unutan zihinleri bulandırma sözleri bunlar.

Bakın neden, lafı çok uzatmadan kısadan geçeceğim…

1982 anayasasının bazı maddelerini değiştiren kanunda, geçici 15 nci maddenin kaldırılması ve 12 Eylül darbesinin yargılanmasını önünün açılması söz konusu idi.

Ancak bu değişiklik halk oylamasına giderken ben ve benim gibi düşünenlerin hemen hepsi “Hayır” dedi. Ancak “Hayır” dememizin gerekçesi, geçici 15 nci maddenin kaldırılmasına değildi…

Hatırlarsanız Sayın Başbakan, o “Anayasa Değişikliği” paketinizin içinde “Tümüne birden” hayır dememize neden olan geçici 15 nci maddenin iptalinden daha çok önemli maddeler vardı.

Örneğin Anayasa Mahkemesinin yeniden yapılandırılması gibi…

O zaman da teklif edilmişti.

Denilmişti ki, bu madde ile diğer maddeleri ayırın veya bu maddeyi bu çuvalın içine sokmayın…

Siz ne yapmıştınız?

“Ya hep, ya hiç” dememiş miydiniz?

Şimdi nasıl oluyor da “Referandumda ‘hayır’ oyu verenler ne yüzle Kenan Evren’in yargılanmasına müdahil oluyorlar” diye sorabiliyorsunuz?

Yine bir yanlışın, yine bir saptırmanın ve yine unutan zihinleri bulandırmanın gayreti içinde olmuyor musunuz?

Şimdi diyorlar ki bana “Senin Başbakan’a kinin mi var?”

Hayır…

Sayın Başbakan’a kinim filan yok.

Sadece doğru olanları yazıyoruz.

Anayasa referandumunda “Hayır” dememizin gerçek nedeni, geçici 15 nci madde değil. Esas “Hayır” dememiz, aynı torba içine “Ya hepsine evet, ya hepsine hayır” tavrıdır ve içeriğidir.

Bana “Kinin mi var” diye soranlar, şimdi buna cevap versinler…

Dediğim doğru mu yanlış mı?

Eğer “Yanlış” diyorsam, nedenini açıklasınlar ben de “evet ben yanlış düşünmüşüm” diyeyim ve özür dileyeyim.

06 NİSAN 2012
İBRAHİM PEKBAY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıklarınıza insanların karşı çıkışını anlamakta güçlük çekiyorum. 1982 de Hayır demekten acziçinde kalan kişilerin zaten konuşma hakkı yoktur. 50 yaşının altında olanlar ise önce ebeveynlerine sorsunlar 1982 de evetmi hayırmı demiş. 1982 de hayır denmesi gerekirken evet diyenler laf etmesinler. Gelelim son referanduma , ben hayır diyenlerdenim. Çünkü tek tek maddeler tek tek oylanmalı idi. Yapılmadı. Bu temel yanlıştır. Kendine güvenen bir iktidar bu yaklaşımı yapardı. Lakin bugün sorun o oylamada neye evetdediniz diye inanın bugün evet diyenlerin en az % 60 ı cevap bile veremiyecektir. detaylara girerseniz en az %80 i cevap veremez. İnsanlar gerçeklerri nedense görmek istemiyor. Kral çıplak. Bunu söylemek zor değil ki. Saygılarımla...

hssensoz 
 13.04.2012 21:15
Cevap :
Yorumunuz ile katkınızdan dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla...  13.04.2012 22:13
 

peki şimdiye kadar yapılan operasyonların kaynağını oluşturan askeri darbelerin,yok ettiği Atatürk devrim ve inkılaplarının savunmasını neden kimse yapmıyor?Görünüşte herkes T.C. bağımsız sanıyor ancak Gazinin ölümünden sonra gelişen siyasi arenada herkes bir parça koparabilmek için birbirini ezdi.Laik sınıf dediğimiz kesim üst perdeden bağırırken demokrat geçinip bazı milli değerlerimizi kullanarak insanımızı ülkemizle beraber bazı ülkelere yamayarak alt perdeden malı götürme telaşı içine düşmediler mi? Yapılan devrimler eğer hakkıyla devam edebilseydi bölgesel geri kalmışlık bu denli büyük oran da olmayacaktı sanıyorum.Darbe yapanlar birilerinin adamı, karşı darbe yapanlarda aynı adamların yandaşı nasıl olacak bu iş anlayamıyorum.bir ülkeden icazet almadan siyaset yapılamayacağına göre neyin kavgasını yapıyoruz?en başta Kur an-ı Kerim sonra Anayasa hepsi ayrı telden yorumlanarak milletin kafası karıştırıldı.Gerçekten Mustafa Kemal büyük adammış ALLAH sonumuzu hayır etsin diyorum.

ömer yilmaz 
 13.04.2012 13:15
Cevap :
sayın Ömer Yılmaz. Yorumunuz ile katkıda bulunduğunuz için teşekekür ederim. Saygılarımla...  13.04.2012 21:18
 

Doğruları yazıyorum fazla iddialı olmuş, kendi anlayışıma göre doğruları yazıyorum demek daha isabetli olurdu. Diğer taraftan, başbakan 12 eylül yargılaması hakkında muhalefeti sadece referanduma hayır diyenler olarak gruplayıp özetlemektense muhalefet liderlerinin 12 eylülün yargılanamayacağına dair kendi ağızlarından ifadelerini tekrarlayarak savını somutlaştırdı. Siz ise sanki referanduma hayır diyenleri başkaca bir kanıt sunmadan itham etmiş gibi bir yazı kaleme almışsınız. Demek ki doğruları yazarken doğrunun bir kısmını kendinize saklamayı tercih ediyorsunuz gerektiğinde. Selamlar.

Buz Adam 
 09.04.2012 19:44
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Anayasa değişikliğinde "...15 nci maddeyi ayrı tutalım..." teklifi iktidara sunulmuştu efendim. Yani, 15 nci maddenin kaldırılmasında mutabakat vardı.... Saygılarımla...  10.04.2012 14:00
 

Bence biz yanlış yaptık, diyip kurtulun...Paketti, buketti bahaneleri hiç inandırıcı değil...Zaten, o paketteki Anayasa Mahkemesi değişiklikleri olmasaydı bugün bu yargılama da olamazdı...Neden mi, çünkü o Anayasa Mahkemesi bugünki 12 Eylül yargılamasına geçit vermezdi...Selamlar

ali açıköz 
 07.04.2012 17:29
Cevap :
Sayın Açıkgöz... Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla...  10.04.2012 13:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 875
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster