Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
606
 

Yıpranan / yıpratılan gençlik

Yıpranan / yıpratılan gençlik
 

Günümüz gençlerine bakıyorum da git gide yıranıyorlar. Ama suç onlarda değil, onları böyle pervasız bir hayata özendiren ablalarında, abilerinde.

Gittiğim bir eğlence mekanında liseden o gece mezun olan bir grup genç geldi. Sanki uzun zamandır oralara geliyor, oraların bir parçasıymış gibi eğlenmeye devam ediyorlardı. Eğlensinler elbette ama dozunu kaçırmadan. Aynı gece lavaboya gittiğimde alkolün belli ki yaramadığı genç kıza arkadaşı "iyi değilsin, hadi eve gidelim" dediğinde verdiği cevap " ben eve gökhan ile gitmek istiyorum, gökhan ile sevişmek istiyorum" oldu. Yaşları 17-18 olan bu gençlerin bu konuşması, o gece oradaki davranışları, onlara karşı acıma hissi verdi bende. Aileleri "kızım7oğlum liseden mezun oldu, eğlensin hakkıdır " diye düşünüyordu belki. O gençlerde anlalarından, abilerinden öğrendikleri bu bu eğlence anlayışını marifet sanıyorlardı.

Adı "aşk" diye tv kanallarında herşeyi alenen göstermeye devam ede dursunlar, gençlikde onları örnek olarak yıpransın dursun.

Basına, ailelere, öğretmenlere kısacası toplumun her bir bireyine çok iş düşüyor. Aslına bakarsanız tüm bunlar birazda eksik dini bilgiden kaynaklanıyor. 4 hak dinde de aile düzeninden, alkolün zararından, zinanın günahından bahsetmekte. Hayatımızda bir parça da olsa dine yer verirsek ne yıpranan bir gençlik olur, ne de mutsuz aileler.
Bazı arkadaşlarım dine inanmaz, onun yerine insanın kendini kontrol edebilmesi gerektiğine inanırlar. Din de insanların hayatlarını kontrol etmek için vardır. Çocuklarımıza dini yada kendini kontrol edebilmeyi öğrettikten sonra bir şeylerin çözümlenebileceğinden eminim. Çünkü marifet alkol almakta, sigara içmekte ya da zina etmekte değil.

Herkesi bilinçli olmaya davet ediyorum. Bilinçli, kendini bilen gençlerin yetişmesi için herkes üzerine düşeni yapsın. Yoksa sonu ne olur bu gençliğin bilemem.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili destina, bu yozlaşmayı düzeltecek şey tek başına dini inanç değildir öyle olsaydı tüm dini görevlerini yerine getirenler, mükemmeliyet sınırında yaşarlardı, olaya çok yüzeysel bakmışsın, konu güzel fakat sosyolojık ve reel açıdanda bakmanı tavsiye ederim, böyle önemli bir konu zaten üç beş satırda anlatılmaz ve bunun nedenleri, kadar çözümleride çok yönlüdür.. Umutla Kal...

Kaya 
 26.06.2007 16:08
Cevap :
haklısın. aldığım yorumlardan sonra bunu farkettim. olaya dini yönden sadece yaklaşmamalı evet. sosyal yönünü o an için göz önünde bulundurmadan yazdığım bir gerçek  28.06.2007 14:26
 

sizi bu harika teşhisinizden ötürü tebriklere boğmak istiyorum...ne güzel...biraz da belki bu; eskişehirin azizliği olabilir bence... bir de bu fellah nedir??:)g.ü.

TUNA 
 24.06.2007 23:02
Cevap :
eskişehirin azizliği diyebiliriz. ama bu konuya eksik yaklaştığımı düşünerek arkası gelecek bu yazının diyebilirim. fellah antakyanın yöresel ekşi soslu bir yemeği. hoşça bak zatına  28.06.2007 14:27
 

Bir arkadaşım, kızkardeşinin elinin erkek eline deymediğini anlatıyordu, dedim ki yaşı kaç? dedi 27 3 şık var dedim savunman için 1- kızkardeşini yataga bağladınız kapı dışarı salmıyonuz, 2- kızkardeşin yapıyor haberin yok 3- kızkardeşinin psikolojik sorunları var bir kız çocuğu 3-5 yaşında orgazm olabiliyorsa bunu 25 sene bastırabilirmi? mimkünmü? ama dediğim gibi hiçbirşey yapamazsa lezbiyen ilişkiye girer şimdi size bir bayan olarak soruyorum? bir kadın bir erkeklemi ilişkiye girse daha iyi yoksa bir kadınla mı? her ne olursa olsun bastırılmış herşey insanı hataya iter bu kaçınılmazdır. Başınızı agrıttım özür )) Saygılar,sevgiler.

sedataydın 
 23.06.2007 14:50
Cevap :
başımı ağrıtmadınız aksine iyiy de oldu yorumlarınız. elbette ki lezbiyen ilişkiye sevkeder insanı. durum eli eline değemem olayı değil. sonuçta mutlu beraberliklerin, evliliklerin sırrı da yatak odasıdır. eşler mutlu edemezse birbirlerini gözler dışarıda olur.(aldatmak için bir neden size) 18 yaşına gelmiş yaşı küçük yapmasın değil kaygım. yaşanacak bir şey varsa özeldir.alenen yapılmasına üzüldüm sadece. bilinçsiz yapılmasına üzüldüm. olması gereken manzara bu değil. bilerek yapmalı yapıyorsanda. küçükken filmlerde öpüşmeyi görürdük sonra çocuk olmuş olurdu. öpüşürsen çocuğun olur düşüncesi vardı. anlatmak istediğim bu. kendine sahip toplumlarda ne kürtajlar olur, ne de ruhu yıpranmış insanlar. anlatabimişimdir umarım  23.06.2007 16:21
 

Sizin gibi yüksekokulda okuyan, Eskişehir gibi modern şehirlerimizden birinde yaşayan (Hatayın yapısını hiç bilmiyorum) birinin 18 yaşında gençlerin aşık olduğu biriyle sevişmesini günah bulmanızı şaşkınlıkla okuyorum. Günah olan dün çorumda liselilere tecavüz eden sapıklık. Siz sanıyormusunuz ki göremediğiniz 18 yaşındakiler sevişmiyorlar. Tam aksine dahada beteri şayet çok büyük bir baskı altındaysa ya lezbiyen ya gay oluyorlar nasıl ki bir insan aç kalırsa yaşamı için çalarak karnını doyurmak zorundaysa, doğal yapısında olan cinsel açlığıda bir şekilde dolduracaktır. Bırakın gençler dilediklerini yaşasınlar namuz et parçası değildir günah hiç değildir eskiden insanlar 14 yaşında evleniyordu bu gün 30 yaşında. Kimse rahibe değil kimse papaz değil (hoş onlarında bu yasagı taktıkları yok ama) Saygılar.

sedataydın 
 23.06.2007 12:41
Cevap :
aşık olduğunuz biriyle beraber olma değil konu. bu yaşta alkol almaları ve pervasız davranışları. doğru cinselliği öğretemediğimiz gençlerin cinsel tercihleri maalesef ki değişiyor. sorun kendini tutamama, sorun daha sonra onları bekleyen buhran. nereye ne halde gidiyor bu gençlik. istemesekde gerçek bu  23.06.2007 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 286
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1219
Kayıt tarihi
: 06.09.06
 
 

Aslen Hataylıyım ama Eskişehir'de yaşıyorum. Daha doğrusu okul nedeniyle Eskişehir'deyim. Eskişehir'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster