Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
235
 

Yirmialtı

Yirmialtı
 

Tuttum yakasından şöyle iyicene bir sarstım '' eyyy İzel Tontaş ! sen ki bir çeyrek asırdır nefes alırsın bu devranda anlat hele neler öğrendin ? '' 

Oturdu, açtı heybesini, birbir çıkarmaya başladı öğrendiklerini. Dedi ki ;

Bu hayat iyilerle kötülerin mücadelesinden ibaret olmuş. İlk baş bunu kabul et ve sorgulama. İyi misin kötü müsün orası da sana kalmış. Lakin bana kalacak olursa var gel iyi olmayı seç. Kolaydır iyi olmak. Ama ben iyiyim diye de herkesin iyi olmasını bekleme. Baştan söyledik ya bu iş sorgulama istemez diye. Sende yaptığın iyiliklerin ardını arama. Herkesin sana aynı şekilde davranmasını bekleme. Sen kendi davranışlarından sorumlusun. Kilit noktası burası. İyilik yaptım diye artık herkesin sana iyi davranmasını beklemek gibi bir lüksün yok. 

Sabahlara kadar eleştirdiğin bir davranışı, sırf sana kötü davranıldı diye, bir ders vermeliyim veyahutta intikam almalıyım diye sende yaparsan iste o zaman kaybedersin! Eleştirdiğin o kişiden hiçbir farkın kalmaz. Eleştiri güzeldir, insanın kendisini geliştirmesine katkı sağlar. Tabi yerinde yapılan, dozunda ve edepli eleştiriler. 

İntikamı ruhundan uzak tut. Sil gitsin her bir zerrenden. Sana yapılan kötülüklerin ardını aramak zorunda değilsin, peşine düşme. Bırak gitsin. Hepsi,herkes yerinde sağolsun. Vardır elbet herkesin bir bildiği de geç. 

Kimse seni sevmek zorunda değil tıpkı senin kimseyi sevmek zorunda olmadığın gibi. Ama asla saygı duymaktan vazgeçme. Dünyada var olan en ufak toz zerresine dahi saygı duy ki saygı duyulmayı hak edesin. 

Ön yargılardan olabildiğince arıt ruhunu. Bu işin kilit noktası saygı duymaktan geçer. Kimseyi anlamak zorunda değilsin, sevmek zorunda olmadığın gibi. Herkesin yaşadığı hayat  farklıdır. Ama saygı duymalısın. Ama hayata bir kere geliyorsun. Nefes aldığın her gün kıymetli. Negatif enerjiyle dolduracağına ruhunu anlamaya çalışabilirsin mesela farklı hayatları. Belki senin ruhuna da iyi gelecek şeyler keşfedebilirsin. Farklı olana karşı duvarlarını indir.  Tüm bunlara rağmen sevmezsen her hangi bir şeyi zaten orada bir dakika  dahi durma. Dedim ya ruhuna iyi geleni kovala..

Mesela çocuklara asla kötü örnek olma. Zaten onları kötü etkilene bunca şey varken bir de sen eklenme tüm bunlara. Elinden geldiğince ilgilen, güzel şeyler anlat onlara. Nasıl ki huzur veriyorlarsa onlar sana sende umut ver onlara. Geleceğe sahip çık.

  Bu arada geleceğe sahip çıkcam derken geçmişi unutmayasın. Koskoca bir tarih yatar o güzelim olgun beyinlerde. Öğrenebildiğini öğren, sahip çık, saygı duy, tut-öp o mis gibi ellerden. Yürekleri bir çocuk yüreğinden daha kırgın olur çünkü dikkat et, pamuklara sar sarmala gerekirse.

Kendini de unutma. Dimdik sapasağlam ayaklarının üzerinde durman gerekli. Hayatta kendinden başka güvenebileceğin kimse yok. İnsan insana lazımdır. Yardımlaşmak güzeldir ama sen kalbinin en gizli noktasını da herkese açma. Her zaman kilitli kalması gereken odalar vardır. Misafirleri buyur etmeden evvel kapıların kilitli olduğundan her defasında emin ol.

İntikam alma dediysek de enayi ol demedik ya ; dostlarını başının üzerinde taşıdığın gibi düşmanlarını da gözünün önünde tut. Ne olur ne olmaz. Beşer şaşar hesabı..

Bu arada dostlar kolay bulunmaz ya sen zaten bunu bilirsin. Vazgeçilmezlerinden asla vazgeçme. Hayattaki tek doğrun onlar..

Yazmaktan hele okumaktan asla vazgeçme.

Değişim kaçınılmazdır ya her geçen gün kalbini karatmak yerine, uyandığın her güne kalbinde ki merhametin daha da artarak uyan. 

Büyümenin en sancılı yanı yapılan hatalardır. Yıllar  geçtikçe geriye dönüp baktığında yaptığın hatalar elbet olacaktır. Lakin bu hatalar sadece senin kaderini belirlesin. Sakın ola ki başkalarının hayatına yaptığın hatalarla tesir etmeyesin..

  Ve son olarak kalbinde ki süveydanı daha da büyütmeyesin..

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sen nasıl güzel yürekli bir gençsi sevgili İzel,iyi ki varsın. İyiki buralara düşürdün yolunu da umut verdin gençlik adına yeni yaşında ve gelecek tüm yaşlarında bilincin,güzel yüreğin ne arzuluyorsa hepsi dolsun diliyorum sevgilerimle

Cemile Torun 
 12.09.2018 12:35
Cevap :
Çok teşekkür ederim asıl siz iyi ki varsınız. Bin şükür sizlerin varlığına.. Güzel dilekleriniz içinse ayrıca tesekkür ederim.   12.09.2018 14:06
 

Sen iyi insansın bunu bil!..Gelişmişlik yolunda bir çok gence örneksin.. Sadece gençlere değil.. "Henüz" de kendini İzel bunu hep de "henüz"... hepimiz ayrımsız gelişme yolunda yaş hiç önemli değil hepimiz "henüz" buyuz.. Sen bunun farkındasın ne güzel aslan kardeşim.. yazmayı bırkama hiç ama bir kaç kez önerdim salt yazmaç.. yorum yap yazılara önemli bu.. uzattım.. selamlar.. saygılar hayatın içindeki duyarlı duruşuna aslan kardeşim..

yucel evren 
 31.08.2018 17:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 227
Kayıt tarihi
: 29.09.16
 
 

Dünyada yaşamaktan yoruldum, marstan atama bekliyorum.. Söyleyebileceklerim bu kadar. Tesekkürler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster