Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

11 Nisan '08

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
6223
 

Yırtıcı "Kılıç Balığı"

Yırtıcı "Kılıç Balığı"
 


Uzun mızrağını doğrultmuş bir Ortaçağ savaşçısını andıran kılıç balığı, sıcak ve ılık denizlerin bu büyük yırtıcı hayvanı, balinaların en büyük düşmanıdır. Küçük balıkları zıpkınlayarak avlanır ve balıkçıların teknelerini kılıcıyla delip zarar verecek kadar saldırgandır.

Genellikle Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Atlas Okyanusu' nda yaşayan kılıç balığı, dünyanın tropikal denizlerini dolaşarak beslenebileceği balıkları arar.

Kılıç balığının dişleri yoktur!.. Üst çenesi, vücudunun üçte ikisi oranında ve kılıç şeklinde uzamıştır. Avlarını öldürmek için, bu kılıcımsı dar ve yassı kemiksel uzantısını kullanır. Kılıç balığı, içerisine daldığı bir hamsi veya uskumru sürüsüne, kılıcını hızla sağa sola sallamak suretiyle saldırır. Bu esnada, kendisini doyuracak miktardan da fazla balığı öldürür ya da sakatlar.

Yetişkin bir kılıç balığının uzunluğu üç ile dört metre arası, ağırlığı ise 300 kilo civarında olabilir. Güzel havalarda su yüzüne çıkarak sıçradığı görülür.

Kılıç balığı, dövüşürken de kılıcından yararlanır. Deniz hayvanları içerisinde en süratli yüzenlerden biri olan bu balık, 60 ila 90 kilometre hızla düşmanına saldırır ve o müthiş kılıcıyla avını paramparça edebilir. Kılıcının kırık parçaları, köpekbalıklarının ya da başka kılıç balıklarının etine saplanmış halde bulunduğu olmuştur.

Bu yırtıcı hayvan, balıkçıların teknelerine de hücum eder ve kolayca delebilir. Ufak teknelere saldırılarında, yaralanan, hattâ ölen balıkçılar dahi olmuştur.

Kılıç balığının eti çok lezzetli ve makbuldür lâkin, ağları parçalayıp yırttığı için bu balığı avlamak oldukça güçtür. İriliklerinden dolayı daha ziyade zıpkınla avlanır. Özel olarak yapılmış ağlarla yakalandığı ve kılıcı aşağıya gelecek şekilde tekneye çekildiği zaman kaçamaz ve debelenmeden durur.

Kılıç balığının bilinen başlıca yumurtlama yeri Kuzey Sicilya açıklarıdır. Yavru kılıç balıklarının, alt ve üst her iki çeneleri de uzun olup dişlerle kaplıdır... Bu dişler zaman içerisinde kaybolur ve alt çene de küçüle küçüle erişkinlerdeki halini alır.

Ayrıca, yavru kılıç balıkları pulludurlar... Yaklaşık 4.5 yaşlarında bütün pullarını kaybederler ve yerine pütürlü bir deri kalır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ey Fenerli dostum; Sanıyorum bu bir mizah yazısıydı... Kılıç balıklarına eylem yaptırır bu yazı...

yeşilsoğan 
 11.04.2008 22:14
Cevap :
Hoşgeldin arkadaşım... Kılıç balıkları kılıcı kınından sıyırırmı bilmem ama gerçeklerle yüzyüze gelemeyecekse hiiiç dolaşmasın tropikal mıropikal sularda :-)) Teşekkürler...  12.04.2008 1:14
 

Yaralıyken saldırıp tehlikeli olduğunu okumuştum, kılıcı büyük yaralar açabiliyormuş. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 11.04.2008 17:04
Cevap :
Evet, saldırgan derken yaralı olduğunda tabii ki, mesela zıpkınlandığında... Teşekkürler, sevgiler...  12.04.2008 1:10
 

Kılıç balığı kadrosundan emekli olan paslanmış kılıç balıkları ,adamını bulabilirlerse Bursa Kılıç -Kalkan Ekibinde ölene kadar gösteri yapabiliyorlar.Tabi katillikten dolayı önceden mahkumiyetleri yoksa....Sevgilerimle...

Mesut Selek 
 11.04.2008 11:13
Cevap :
Mesut ağabey, bunun yanında bir de şiş kebapçılarda şiş olarak çalıştıklarını duydum ben, doorumu sencee? :-)) Bunların Osmanlı' dan gelenlerinin Topkapı Sarayı' nda sergilendiğini net olarak biliyorum ama :-)) Teşekkürler, sevgiler...  11.04.2008 16:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1716
Toplam yorum
: 4248
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 2762
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster