Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1200
 

Yitirdiğim öğretmenim...

Yitirdiğim öğretmenim...
 

İlk öğretmenim...


(1936 - 20.07.2009)

Bir acı haber aldım! Bulduğum ilk otobüsle hareket ettim. Koltuğumda döne döne, kalkıp otura belli kilometreyi tamamlayarak Uşak’a vardım. Temel’in otogar’dan almasıyla öğretmenimin evindeyim. Belli sessizlik sonrası ve günün ışımasıyla yüzlerdeki kapkaranlığı acıyla karşıladım!

Belediye’nin ses aygıtından kente yayılan o istenmeyen acı ama gerçek sözcükler, kulaklarımı acıttı ve yüreğimi yaktı: “Emine Ayver'in eşi; emekli öğretmen Emel Acar, Temel Ayver ve Taner Ayver'in babaları; köy hizmetlerinden emekli Kadir Acar, öğretmen Huriser Ayver ve Meral Ayver'in kayınpederi; emekli öğretmen Tahsin Ayver vefat etmiştir. Cenazesi öğle namazına müteakip Ulu Camii’nde kılınacak namaz sonrası Yeni Uşak Mezarlığına defnedilecektir.”

İlk öğretmenim yaşama gözlerini yummuştu! Acı ama kaçınılmaz! Beynim bir durdu, bir çalıştı. Yıllarca her 24 Kasımlarda O’nu anımsadım. Duygularımı yazıya döktüm. Yazdıklarımı O’na ulaştırarak rahatladım! Benliğimi çocukluğum, köyümün okulu ve öğretmenim Tahsin Ayver sardı. O, benim unutulmayan öğretmenim oldu. Geçmiş, film şeridi gibi geçti belleğimden... Yaşam olarak algıladığımız, parantezin içindeki, rakamların arasındaki çizgi tükendi!...

*

Aday öğretmen olarak okulumuza atandı. Genç, atik ve narin yapılıydı. Ne ki günler geçtikçe gözümüzde büyüdü, kocaman oldu! Sonra ışıdı ve yüceldi! Ben 2. sınıf öğrencisiydim. Okuma yazma güzelliğini öğretmenimden edindim. O, bize dersleri ve güzel Türkçemizi sevdirdi! “Suyumuz” adlı ilk şiirim, “İlk Adım” adlı okulumuzun duvar gazetesinde yayımlandı. İşte o zaman sevincim zirveleşti! Sonrasında şiiri sevdirdi! Tiyatroyu sevdirdi! Güzel yazı yazma ve resim yapma alışkanlığı verdi!

Paydoslardan sonra çalışarak hazırlandığımız piyesin köylülere sahneleneceği gün başrolü olan Dursun arkadaşımızın babası öldü! Çaktırmadan onun rolünü üstlendi ve başarıyla sergiledi! Oyun bitti alkışlar kesilmedi!... Bayramları, şenlikleri zengin izlencelerle değerlendirdi. Yaşamı ve insanları sevdirdi! Amirlerinin, köylülerin ve çevrenin takdirini kazandı!

Okul bahçesinin bir köşesine kümes yaptık. Civcivlerimiz oldu. Bir köşede kara kovanlarda arı yetiştirdik. Doğal mı doğal tadımlı balımız oldu. Bahçeyi ölçü ölçü bölüştük. Suladık, yetiştirdik ekolojik fasulye, nohut, domates ve salatalığımız oldu. İyilerin çabalarını çelmeleyen dünyamızda o rolü üstlenen muhtarımız oldu! O, kararlı adımlarla yürüdü, usanmadı, yılmadı. Akana sulara karşı direndi. Ödün vermedi!

Köyümüzden ayrılması sonrasında da kopmadık. İyi günde, kötü günde, bayramda, düğünde yine bir arada olduk! Zeytin karası sevecen gözleriyle bizi görmesi, onu mutlu etti!

*

Söylemesi kolay, yıllarca acı içindeydi! Uzun süre aygıtlarla bağlı yaşadı! Sonrasında bir yaşam tükendi! İyiden iyiye küçülen bedeni, Temel ve Taner’in elerinde toprağın derinliklerine bırakıldı.

O şimdi yok! Mezarına toprak küreklenirken yaşamdan bir şeylerin koptuğunu ve dudağımı ısırırken gözlerimdeki damlacıkların yüreğimin derinliklerine sızdığını duyumsadım!

Geride kalan güzel insanlarla vedalaşarak İstanbul’un yolunu tuttum. Umarsızdım. Gazetemde: “Çifteler Köy Enstitisü’nde yetişti. Bilime ve sanata hep yer verdi. Arı gibi çalışkan ve üretkendi. Yaşamı sevgiyle işledi. Kırıldı da eğilmedi. Aşağıbarak İlkokulu’nda ilk öğretmenimdi. Tahsin AYVER’in Uşak’ta yaşamı noktalandı. Sevenlerinin başı sağ olsun. Yeri aydınlık olsun!” sözcüklerini sıralatmaktan başka elimden bir şey gelmedi!...

Unutulmayan sanatçı İsmail Habip Sevük diyor ki: “Biz ölüyü iki kez öldürürüz. Hem toprağa, hem unutulmaya gömerek...” Ne ki Tahsin Ayver adının unutulacağını sanmıyorum. Çünkü, kimi sıfatları yanında o bir sanatçıydı da....

Muhsin DURUCAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 665
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1371
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster