Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
56
 

Yiyecek, İçecekler ve Uyku

Uykusuzluk günümüzde çok sık görülen bir durum. Çeşitli nedenleri yanında yiyecek ve içeceklerle de ilişkisi vardır. Akşamları tüketildiğinde kafein ve çikolatanın uykumuzu kaçırdığını hepimiz biliriz. Bugünkü yazımda bu konuya değinmek istiyorum.

Yiyecek ve içecekler uykumuzu etkiler, eğer uygun yiyecek ve içecekler seçersek rahat bir uyku çekeriz. Sıcak süt ve salebin uykuya iyi geldiğini hepimiz biliriz. Dunlar gibi mandıra ürünleri bol miktarda triptofan içerir bu da uykuya yardımcıdır. Bu madde aslında bir aminoasit olup birçok yiyeceğin içinde bulunur ve insana keyif ve mutluluk verir. Triptofan içeren diğer yiyecekler, kuru yemişler, muz, bal ve yumurtadır.

Yatmadan önce bir kâse sıcak süt içinde bir iki parça mısır ekmeği, yoğurtlu kraker, peynir ekmek de aperatif olarak iyi gelir. Ama bunların miktarını artırmamak lazımdır. Fazlası hem kilo almanıza neden olur hem de gece hazımsızlık çekersiniz. Reflü dahil.

Akşamları ve yatmadan önce hamur işlerinden, kızartmalardan ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bildiğiniz gibi bunların sindirimi zordur. Ayrıca reflüye neden olurlar.

Alkol uykuya dalmayı kolaylaştırsa bile gece sık sık uyanmanıza neden olur. Uzak durun. Sigara da psikostimulan (uyarıcı) olduğu için hiç değilse yatmaya yakın içmeyin. En güzeli bu zararlı maddelerden bütünüyle kurtulmaktır.

Proteinli gıdalar, et ve türevleri gündüz yenmeli. Özellikle öğlen. Bunların da sindirimi zor olduğundan dikkat etmek gerekir.

Kullanılan birtakım ilaçlar da uyku kaçırır. Örnek olarak, grip, nezle ve soğuk algınlığı ilaçlarının bir kısmı kafein ve psödoefedrin gibi sinir sistemini uyarıcı maddeler içerir.

Tekrar edelim ki bu yazıda yiyecek ve içeceklerin uykumuz üzerine olan etkilerine değindim. Bu yazdıklarım doktor tavsiyesi veya ilaç yerine geçmez. Eğer uykusuzluk çekiyorsanız bunu doktorunuzla paylaşın.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

22 Eyl. 19

Kocaeli. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgilendim teşekkür ederim...

Kerim Korkut 
 24.09.2019 9:47
Cevap :
Ben teşekkür ederim Kerim Bey. Selamlar.  24.09.2019 14:24
 

Selamlar kıymetli doktorum. Yazınızı okuyunca aklıma düştü, yazmazsam olmayacak, kusuruma bakmayın lütfen. Hani derler ya "İnsana ne yedirirseniz yedirin de tek gam yedirmeyin" diye. Bu da ciddi bir uykusuz sebebi olabilir değil mi? Latife bir yana :)) Yazılarınızı zevkle okuyor ve notlarımı alıyorum. Sağlosun var olan. Sağlıcakla Kalın İnşaallah...

Yorum Dükkanı 
 22.09.2019 22:35
Cevap :
Aleykümselam değerli kardeşim. Yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim. Selam ve dua ile.   24.09.2019 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 349
Toplam yorum
: 2853
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 331
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster