Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
131
 

Yiyin efendiler, yiyin!..

Yüce Meclisimizden 2012 bütçesi de geçti elhamdülillah!..

Vekillerimiz kendilerinin ve danışmanlarının maaşlarına “büyük ikramiye” gibi zamlar yaptılar, hayırlı olsun, Allah güle güle yedirmeyi nasip etsin inşallah!.. (Bu insanlara, bunca paralarla neleri danışırlar bilmem?)

Eyy bütçe görüşmeleri boyunca eli fenerli gezen Kamer Genç Bey!.. Eyy her maddeye karşı çıkan Muharrem İnce Bey!.. Eyy iktidarı en çok eleştiren Oktay Vural Bey ve bir türlü sinirlerine hâkim olamayıp, kürsünün bardağını bile paralayan Hasip Kaplan Bey!.. Bu ballı maaş ikramiyeleriniz Meclis’ten geçerken, siz Fransa’da mıydınız, yoksa bu ikramiye gibi maaşları duyunca bir hoş olup, ellerinizi ovuşturarak, olaya Fransız mı kaldınız!?

Görüşmeler sırasında neler oldu, neler: Biri, iktidar yanlılarının konuşmalarını samanlıkta seks yapan insan seslerine benzetti… Biri, gündüz - gece denizci feneri ile dolaştı durdu. Biri kürsüde bardak kırdı. Biri, kürsüde konuşan vekile tekme – tokat saldırdı…

Biz de bunlara baktıkça; “Bravo Vekillerimize yahu, amma da çalışıyorlar ha!? Bizim içün kendilerini helâk ediyor, sağlam ve sağlıklı bir bütçe çıkması içün ve bilhassa Allah rızası içün çırpınıp duruyor, aldıkları maaşları ziyadesiyle hak ediyorlar” diyorduk… Meğerse turpun büyüğü heybede, zammın kuyruklusu torbada imiş de, haberimiz yokmuş! Memura, emekliye % 5 zammı çok görürken, bütçe açık vermesin diye ilaçları dahi paralı hale getirirken, iki dakikada kendi maaşlarına % 100 zam yapıverdiler… 

Merhum Tevfik Fikret’in “Han-ı Yağma” şiirinin son bölümü şöyledir:

“… Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!/
Yarın bakarsınız söner, bugün çatırdayan ocak!/
Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak/
Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak/
Yiyin efendiler yiyin, bu haykıran sofra sizin;/
Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin…”

İşte kendi zam oranları: Ülkemizin bu yılki 2012 bütçesi, 22 Aralık günü Meclis’te bütün partilerin ‘parmak ve gönül birliği’ ile kabul edildi. Yeniden seçilen emekli vekillerin aylığından yapılan kesintiler kaldırıldı. Oysa mevcut emekliler, bir işte çalışmaları durumunda emekli maaşlarından % 15 oranında 'sosyal güvenlik destek primi' kesiliyordu.  İşte emekli vekillerden yapılan bu kesintinin kaldırılmasıyla; milletvekilliğinden emekli olduğu halde, halen vekil olan yaklaşık 200 kişinin maaşında çok cüzi (!) olarak, sadece 5 bin liracık artış olacak. Böylece bu vekillerin ellerine geçen aylık tutarı 14 bin 300 liradan, 19 bin 300 liraya çıkacak.  

Emekli Sandığı Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan yasa, milletvekillerine yeni yıl piyangosu olurken; vatandaşın ilaca katkı payını ise arttırdılar. Buna göre aile hekimlerinin yazdıkları reçeteler de dahil; ayakta tedavilerde, yazılan reçetelerden 3 ilaca kadar 3 lira alınması öngörüldü. İlave her bir ilaç içinse, 1 lira katkı payı daha alınacak, beğendiniz mi?

12 Haziran Seçimleri’nde ilk kez seçilen milletvekili maaşı: 11 bin 250 TL. Emekli Milletvekili Aylığı: 5 bin TL'den, 8 bin TL'ye çıkacak. Emekli olduğu halde, halen çalışan milletvekilinin eline geçen ise; 14 bin 300 TL'den 19 bin 300 TL'ye çıkacak, iyi mi?

Yiyin efendiler yiyin, fukara milletin vergilerini güle güle harcayın, çatlayıncaya kadar yiyin, helâl olsun milletin bu tüm emanetleri size!..                                

23 Aralık 2011/ Sakin KOŞAR.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 692
Kayıt tarihi
: 09.08.08
 
 

16/07/1951 Bozüyük / Yatağan / Muğla doğumlu, 1970 Isparta - Gönen mezunu, 1986 Anadolu Üniversit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster