Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '14

 
Kategori
Yoga / Meditasyon
Okunma Sayısı
348
 

Yoga'da Asana ugulamaları; Benliğe ulaşmanın nesnel yolu

Yoga'da Asana ugulamaları; Benliğe ulaşmanın nesnel yolu
 

Vvirabhadrasana 1 (Savaşçı 1) pozu


Yoga Asanaları uygulamalarında bedenden yola çıkarak kendimizi keşfederiz. Bedenimiz sahip olduğumuz en nesnel, en somut yansımamızdır. Özellikle, gerçekliği akla dayalı nesnel yöntemlerle anlamaya çalışanlar için en uygun yoldur. İnsanın kendine yönelik arayış ve keşfinde en hızlı cevap alacağı yer bedendir. Bedene yönelik yapılan uygulama kısa süre içerisinde somut olarak dönüşüm sağlar. Bir kaç aylık asana uygulaması yapan yeni başlayanlar bile bedenlerinde başlayan dönüşüme şahit olduklarında dikkatlerini arttırarak uygulamalara yönelmeye devam ederler. Başlangıçta tanık olunan hızlı gelişim, uygulamalarda ilerledikçe daha incelikli ve özen gerektiren dönüşümler halini almaya başlar ki, bu noktadan sonra daha sabırlı ve  disiplinli çalışma gerekmektedir. O incelikli dönüşüme sabredemeyen pek çok kişi bu aşamada geri çekilebilir.

Yoga asanaları uygulamasında bedensel farkındalığın yükseltilmesi beden ve nefes uyumuyla gerçekleştirilir. Buradan sonra devam edebilmek için çok bilinen bir kalıbı yeniden hatırlatmakta fayda var; Beden genel olarak tembeldir, zihin ise çok çalışkan. Bu iki önemli katmanımız arasındaki bu uyumsuzluk farkındalığımızın düşük kalmasının önemli sebeplerindendir. Yoga asanaları zihin ve bedeni uyumlamamıza yardımcı olur. Tembel ve durağan olma eğilimde olan bedeni hareketlendirerek hızlandırır, hızlı çalışma eğiliminde olan zihni de yavaşlatır. Bu iki katman arasında köprü kurmada bize nefes yardımcı olur. Hızlanan beden, nefes uyumlaması ile zihni bedene bağlar ve dengeyi yakalar. Bu iki önemli unsurun uyumlanması "izleyenin" açığa çıkmasına neden olur ki, yoganın çalışmaya başladığı nokta tam da burasıdır.

Buradan sonraki aşamada, zihin benliğe doğru arayış içinde olan bedene köprü olur. Muhteşem üçlü; beden, zihin ve benlik buluşarak birliği sağlar. Bu konuyu daha geniş bir yazıda ele almak üzere değinip bir kenara bırakmış olalım.

Bir yoga asanası uygulamasında, bedensel aktiviteye nefes eşlik etmelidir. Nefesle uyumlanmamış bir asana uygulaması, zihnin odaklanmasını olanak yaratmayacağından egzersiz olmaktan öteye gidemeyecektir. Uygulama esnasından zihnin uygulama dışında bir şeyle meşgul olması istenmeyen bir durumdur. Kendi başına buyruk hareket etme konusunda uzman olan zihnin yararlı bir enstrüman haline gelmesini nefes odaklanması sağlar

Asana uygulamasına eşlik eden nefes, bedenin poz içerisinde doğru hizalanmasına, konsantrasyonun yükseltilmesine, bedenin ağırlık merkezinin doğru konumlandırılmasına ve bedenin bütün olarak algılanmasına yardımcı olur. Tüm bunların aynı anda uygulanabilmesi yoganın hizmet etmeye başladığı noktadır.

Yoga benliğimize doğru ilerlediğimiz bir yoldur. Bu yol genel olarak iki aşamaya ayrılabilir. İlk aşamayı çabayla ilerlenmesi gereken kısım oluşturur, ikinci aşaması çabasızlık gerektirir. Asanalar çaba gerektiren kısım içerisinde yer alır. Disiplinli çalışma ile ilerlenecek yolda, benliğinizle karşılaşıp onu keşfetmeniz ve onun tanıklığı eşliğinde çabasızlık aşamasına geçebilmeniz dileği ile...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 524
Kayıt tarihi
: 14.09.11
 
 

"Uzun ince bir yoldayım" diye tarif etmiş hayatını Ozan Aşık Veysel. Yazdığı bu sözlerinde beni e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster