Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '21

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
35
 

Yoğun Bakım

İki yıl önce göz doktoru bana 'sizde hücre yenilenmesi var' dediğinde fazla önemsememiştim ama daha önce hiç tüy bulunmayan sırtima baktığımda sayamayacağım kadar yüzlerce siyah yeni tüylerin çıktığını görünce 'vay be' demeye başladım.

Böyle bir durumun insan sağlığını olumlu şekilde etkiler olduğunu tahmin edebiliriz ama sağlıktan önce bir insanın neden var olduğunu neden (kendi seçimiyle olmasa da) bu evrene geldiğini, amacının ne olduğunu kendine sormalı ve sorgulamalıdır diye düşünüyorum.

Kendime sorduğumda, 'köpekleri ve küçük çocukları yani altı yaşına kadar olan dünyadaki tüm çocukları sevmek ve onlarla gönül kontağını kurmak ve de birbirleriyle kavgalı küs insanları barıştırmak için gelmişim' diyebiliyorum.

Böyle bir giriş ile neden başladığımı şimdi daha iyi analayacağınızı tahmin ediyorum..

Yoğun bakım ünitesine bağlı bir tanıdığımın durumunu sormak için hastanın en yakın arkadaşından bilgi aldıktan sonra hastanın kardeşine de 'geçmişolsun dileklerimi iletirsen sevinirim' dediğimde, ne derse beğenirsiniz?

'Kardeşi burada değil, memlekette'..

Yaşam mucadelesini veren tanıdığıma mı üzüleyim, yanında bulunmamayı tercih eden kardeşine mi kızayım!?

Her ailede kardeşler arasında zaman zaman soğuk rüzgarlar esebilir hatta kadeşler arasında kavgalar da sorunlar da olabilir. Bu tanıdığımın kardeşiyle benzer problemleri olabilir bilemiyoruz. Benim bildiğim kardeşin en hayati durumunda yanında olabilmektir hatta olamktır!

Sağlık konusu veya daha başka olumsuz konularda daha önce yaşanmış olan kavgaları veya küslükleri unutamayıp bir kardeşin kardeşinin yanında olamıyorsa burada bir arızanın varlığı söz konusu.

Sormak isterim böyle kişilere 'dünyaya gelme nedenizi nedir?' diye.  'neden varsınız?' 'varlık sebebiniz nedir?' 'ne için yaşıyorsunuz?'

Tamam vahşi kapitalizm 'ben' merkezli bir sistem döngüsü içinde olduğunu biliyoruz ama bu kadarı da olmaz ki arkadaşlar.

İnsanlar biraz olsun içsel duygularına uğrayarak mantık ve duygularını dengede tutmayı öğrenebilseler inanınız hiç kimse her ne sebeple olursa olsun yoğun bakım ünitesine bağlı kardeşinin yoğun bakımm kapısının önünden ayrılamaz.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2316
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster