Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '06

 
Kategori
Yoga / Meditasyon
Okunma Sayısı
835
 

Yoğun şehir insanlarına meditasyon

Yoğun şehir insanlarına meditasyon
 

Şehrin trafiğinden çok, beynimizdeki trafik bizi zorluyor...

İstanbul'da çalıştığım yıllarda gün içinde dolan kafamı boşaltmak için iş çıkışı çeşitli meditasyon tekniklerini öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyordum. Bir defasında bir salonda, sandalyelere oturarak, uygun bir müzikte, duvardaki bir minik ampul ışığına bakarak meditasyon yapıyorduk. Bitiminde önümdeki kız bana "lütfen bir daha meditasyon yaparsanız, benim yanıma oturmayın, çok kıpırdadınız ve bu nedenle benim tüm konsantrasyonum bozuldu." dedi. Haklıydı, birden bire kıpırdamadan sandalyede oturamamıştım ve bir saat boyunca sürekli kıpraşmıştım.

Ama sonradan aşağıdaki meditasyonu başka bir meditasyon merkezinde öğrendim. Bu meditasyon türünde, ilk fasıllarda bol bol hareket ve kıpırdama ihtiyacınızı giderip, sonra oturma ve uzanma fasıllarına geçiyorsunuz. Bu meditasyon kapsamında, hiç bir kelime tekrarı, telkin, tütsü, koku, mum, fotoğraf veya her hangi bir obje kullanılmıyor. Müzik eşliğindeki bu bedensel ve zihinsel gevşeme molası, toplam bir saat sürüyor. Bu meditasyonu İstanbul’da ve Hindistan’da her yaştan ve milletten çok sayıda insanla birlikte uyguladım. Sadece tek bir uygulamanın bile katılımcılardaki zihinsel trafiğin azalmasına olumlu katkısı olduğunu gözlemledim.

Son dönem demeditasyonu İzmir'de çeşitli salonlarda tanıttım.. Geçen aylarda üniversitenin kapalı spor salonunda, sanat galerilerinde ve en son da bir bale okulunda İzmir'lilere tanıttım. Katılımcılardan iki tanesi on yaşındaki balerinlerdi. Bir tanesi meditasyonun sonunda, "kendimi hiç bu kadar kendimle barışık hissetmedim." demişti : -)

Bu meditasyon, doğu ve batı bilgeliğinin izlerini taşıyan özel müziği eşliğinde yapılıyor.

MEDİTASYONUN İÇERİĞİ:

Birinci Aşama: 15 Dakika

Gevşe ve tüm bedeninin sallanmasına izin ver, enerjinin ayaklarından yukarı doğru yükseldiğini duyumsa. Her tarafa sal kendini ve sallanmanın kendisi ol.

İkinci Aşama: 15 Dakika
Dans et… İçinden geldiğince ve bırak bütün bedenin nasıl istiyorsa öyle hareket etsin.

Üçüncü Aşama: 15 Dakika
Gözlerini kapa ve kımıldama… İç dünyanda ve dış dünyada olanlara tanık ol. Her türlü düşünceye, sese, kokuya tanık ol, sadece izle...

Dördüncü Aşama: 15 Dakika
Gözlerin kapalı olarak hareketsiz yere uzan ve rahatla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 960
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

Endüstri mühendisi, ekonometri bilim uzmanı, kamu yönetimi lisanslı, Dünya Bankası’ndan sertifikalı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster