Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
492
 

Yoğurt yemek zayıflatıyor mu?

Yoğurt yemek zayıflatıyor mu?
 

Yoğurt yemek zayıflatıyor mu?

Böyle bir soruya verilebilecek birçok cevap olabilir. Ancak bu cevapların bilimsel bir temele oturması da gerekiyor.

Yoğurdun yapılan diyetlere çok faydalı olduğu uzmanların görüşü.

Uzmanlara göre yoğurt yiyenler daha çabuk zayıflıyor ve kilolarının çoğunu karın bölgesinden veriyor! 

International Journal of Obesity isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre; düşük kalorili diyet yapanlar arasında, her öğüne birer porsiyon yağsız yoğurt ekleyenler, eklemeyenlere göre yüzde 22 daha fazla kilo veriyor.

Yoğurt yiyenler, daha fazla kilo vermekle birlikte, kaslarını korumayı başarıyorlar. Bu da demek oluyor ki, vücutlarındaki fazla yağları erittikleri için zayıflıyorlar. Hatta yağların çoğu, en zor inceldiği düşünülen karın bölgesinden gidiyor.

Peki, yoğurt nasıl zayıflatıyor?

Yoğurt, daha uzun süre tok hissetmeyi sağlıyor ve yenilen yemek daha fazla tatmin ediyor. Gördüğünüz gibi gerekçe çok sağlam ve inandırıcı.

International Journal of Obesity isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre; deneklere her gün 200 kalorilik; kayısı parçalı yoğurt, ayran ya da kayısı tatlısı veriliyor. Bu üç besini aynı miktar ve kaloride almalarına rağmen; yoğurt yiyenlerin, diğer gıdaları yiyenlere göre daha fazla tokluk ve tatmin hissettikleri ortaya çıkıyor.

Kalsiyum, protein, B12 ve B2 vitaminleri ile fosfor açısından zengin bir besin olan yoğurt; özelikle menopoz döneminde kadınlara ve vejetaryenlere tavsiye ediliyor.

İçinde bulunan kalsiyum nedeniyle çocukların kemik ve diş gelişiminde de yoğurdun çok büyük faydaları oluyor.

Aynı sosyal statüdeki 5000 İspanyol üzerinde yapılan iki yıllık bir araştırma; süt ve süt ürünleri tüketimi ile yüksek kan basıncı riski arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmış.

Bu çalışmanın sonucunda; her gün düşük yağlı üç ya da daha fazla porsiyon yoğurt veya süt tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüksek tansiyon hastası olma risklerinin yüzde 50 azaldığı görümüş. 

Yani; süt ya da yoğurt tüketirsek; hem kilo veriyoruz, hem kemiklerimiz sağlam oluyor, hem de yüksek tansiyon riskimiz azalıyor!

Ünlü diyetisyenler de süt ürünlerinin kilo vermeye olan etkisini sıklıkla vurguluyor.

Sütün içerdiği proteinin biyoyararlılığının yüksek kaliteli ve metabolizmamızı hızlandıran yapıda olduğu işin uzmanları tarafından belirtiliyor.

O zaman?

Yoğurdu hemen yemeye başlayıp, hem daha sağlıklı olalım, ham de kemiklerimiz daha sağlam olsun.

 

Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yağsız yoğurt olur mu ki...Olsa bile neye yarara..

Kerim Korkut 
 16.10.2014 19:19
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.10.2014 13:00
 

Yoğurt mutlaka sağlıklı bir süt ürünüdür ve yenmesinde de şüphesiz fayda vardır. Ancak ne var ben yaşça sizden daha büyüğüm ve öyle aman aman çok yoğurt yediğimi iddia edemem. Diğer taraftan boyum 173 cm ve kilomda 70 kg dır. Diyeceğim şu ki bence asıl önemli olan insanın ne yediği kadar neler yemediği sorusudur. Diğer bir önemli konuda insanın ne kadar çok hareket ettiği ve belki güleceksiniz ama insanın ne kadar çok düşündüğü ve kavramsal olarak sorguladığıdır. Beyin ağırlık olarak vücudun % 3'ü kadar bir ağırlığa sahipken vücudun kullandığı toplam enerjinin % 20 sini kullanır. Bu çok önemli bir ayrıntıdır. Kanıtlayamam ama ben şahsen az düşünen, az sorgulayan insanların daha çok kilo aldıklarına inanıyorum. Bunu çevremde de gözlemliyorum. Yazınızın da etkisiyle şimdi kalkıp koca bir kâse yoğurt yemezsem ne olayım:) Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 15.10.2014 15:01
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.10.2014 13:00
 

Yoğurt yağ yakıcı özelliği olduğundan zayıflamayı sağlar. Rejim yapan kişiler beslenme zincirine yoğurt koyarak daha kısa süre içerisinde zayıflayabilir.

Nalan Bilgin 
 15.10.2014 13:22
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.10.2014 13:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3006
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster