Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '12

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
3142
 

Yok artık o eski bayramlar!

Yok artık o eski bayramlar!
 

“Nerede o eski bayramlar” sözü artık dillerde bir gülümsemeye dönüştü.  Evet, gerçekten yok artık o eski bayramlar.

İnsan çocukluğunda yaşadığı bayram hazzını düşününce bugününden zevk almaz oldu. Hep bir hasret ve iç çekmelerle anar oldu yaşadığı günleri. Neden böyle oldu ki?

Yaşanan ekonomik şarlardan mı, yoksa çocukluğa duyulan özlem mi veya bugününden bir türlü alamadığı ruhsal doyum mu? Doyumsuzluk mu? Belki de insanlığın süratle bir egoizme doğru gitmesidir.

Eskiden geniş ailelerde yaşarken artık daha bireysel bir yaşam sürmemizden de olabilir. Bunlar gibi binlerce soru çıkarılabilir aslında.

Belki de hepsi…

Herkes aynı şeyi söyleyip duruyor  “hani o eski bayramlar” diye, ama kendisine dönüp bir baksa kendi ne yapıyor o eski günleri yaşatmak için o ayrı konu.

Tabii ki yaşadığımız zaman, iş hayatı, stresler derken insan birazcık nefes alabilmek için bayram tatilini de fırsat bilip tatil yapmak, dinlenmek, gezmek istiyor, belki çekirdek ailesiyle, belki arkadaşlarıyla. Büyüklerini de telefonla aramak yetiyor, keza yakınlarını da.  

Tanıdığım herkesin mutlaka eski bayramlarla ilgili anısı vardır. Çocukluğundaki el öpme merasimlerinden, verilen kolalı mendillerden, harçlıklardan dem vurur, yediği o lokumlardan, bayram tatlılarından, annesinin ev baklavalarından bahseder veya bayram öncesi kendisine alınan bayram kıyafetlerinin, ayakkabılarının günlerce başucunda durduğundan bahseder. Artık bayramlarda değil her gün alınıyor ve dolaplara sığmıyor kıyafetler. Yeni kıyafetin önemi mi kaldı?

Ve eskiden nesnel varlıklarımız bugünkü gibi çok değildi. Ama yine de insanlar mutlu olmayı biliyorlardı.

Keza ben de öyle. Ortak noktalarımız çocukluğumuzdaki geçirdiğimiz bayramlar.   

Şimdi hangileri var. Herkes bir yerlerde birbirlerine bayram kutlamaları için sms ler atıyor ve bitiyor.

Eskiden bayramlar yoğun bir heyecan dalgası ve büyük bir beklentiydi biliyorum. Günler öncesinden evler temizlenir, tatlılar yapılır ve bayramın ilk günü sabahtan itibaren çocuklarının, yakınlarının ya da komşularının ziyareti beklenirdi.

Eski bayramlarda çocuklara demir paralardan harçlıklar verilirdi. Şimdi demir para harçlık yerine geçer mi? Bir çocuğa bile verseniz yüzünüze bakar “ne bu” diye.

Hatırlıyorum eski bayramlarda gazete bile çıkmazdı, bütün yazarların ortak yazdığı bir bayram gazetesi vardı. Sonraları normal olarak gazeteler çıkmaya başladı.

Değişimi bayramlarda değil insan kendinde aramalı. Değişen çocukluğumuz ve o çocukluk safiyetimiz.

Yok artık o eski bayramlar!

Ama büyükler, anneler babalar büyükanne, büyükbabalar, yaşlı akrabalar hala o eski bayramları yaşıyorlar ve bekliyorlar, bunu da göz ardı etmemek azım.  Bir gün onların yerine bizim geçeceğimiz de malum.

Dünya hızla dönüyor.

Bayramınız kutlu olsun.

 

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ve artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ne yazık ki...yine de bir umut var içimde belki daha güzel olur dünya 1000-2000 yıl sonra...kalırsa tabii ki)))...eyvallah...

nedim üstün 
 22.08.2012 11:45
Cevap :
Değişen biz miyiz, dünya mı? Kesin biz olmasak daha güzel olur dünya. Teşekkürler, saygıyla...   22.08.2012 19:49
 

Şükran Hanımcığım, ben, hem eski Bayramları, hem de bize o Bayramları YAŞATANLARI, ARIYOR VE HER BAYRAM DA, nerede o eski BAYRAMLAR diyorum... Sevgiler ve selamlar Kıbrıs'tan.

Göksel47 
 21.08.2012 22:55
Cevap :
Sormayın Göksel Hanımcığım, her bayram ben de anıyorum o günleri, elimden geldiğince de yaşatmaya uğraşıyorum. Sevgilerimi gönderdim İstanbul'dan, selamlar...  22.08.2012 20:01
 

Yüzyıllar önceki atalarımız bir Ramazan Bayramı arefesinde toplanıp "nerede eski bayramlar?" diye of çekmişlerdir kesin! Hani hep eskileri özlüyorlar ya... İyi bayramlar...

Asi Güvercin 
 19.08.2012 10:54
Cevap :
Çekmişlerdir kesin, insanlar hep eskiyi özler, hele çocukluğundaki günleri. Teşekkür ederim yorumunuz için, iyi bayramlar...  19.08.2012 23:20
 

Hiç unutur muyum o günleri. Ne heyecanla hazırlanılırdı. O zamanlar konfeksiyon filan yok, terziler arı gibi çalışırdı. Yeni ayakkabılar alınır, anneler bayramlık kazak örerdi. Harçlıklarımızı hemen çatapat, mantar ve füze'ye yatırırdık. Kalanla da Lunapark'a giderdik. Evden misafir eksik olmazdı. Sabah gelenlere öğleden sonra iade-i ziyaret yapılırdı. Güneye kaçmak gibi kısa tatiller de yoktu. İyi bayramlar Şükran Hn, sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 18.08.2012 19:08
Cevap :
Naif günlerdi o çocukluk günleri. Herkesin benzer eski bayramları var. Şimdi insanlar yanlızlığa itilmiş gibi. En çok, kalıplaşmış bayram sms mesajları var ya ona kızıyorum. Özel bile yazılmıyor. Size de iyi bayramlar Ata Bey, teşekkür ederim. Sevgiler...  18.08.2012 20:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2862
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster