Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
446
 

YÖK ile tamam mı devam mı?

YÖK ile tamam mı devam mı?
 

Akp % 47 oyla ne zaman hükümet olacak?

Bu ülke tarihinde hangi siyasal partiye seçmenler bu kadar güç verdi?

Hangi siyasi parti hangi ülke de böylesi bir misyona sahip oldu?

Hükümetin çıkardığı yasaların daha iyisini önermek yerine sadece karşı çıkan anlamsız bir muhalefet ise tam bir şanssızlık.

Hükümetin Demokratikleşme ve AB sürecine ilişkin verdiği sözler yönünde gerçekleştirecekleri siyasi geleceğini belirleyecektir. Önümüzdeki günlerde ne ekerse onu biçecektir.

Hangi ilkeler çerçevesinde siyaset yaptığı esastır ve bu iyice netleşecektir.

En fazla oy alan partinin, seçim sistemi ve siyasi partiler yasasından rahatsızlık duymadığı görüldü; aynı şekilde son rektör atamalarında da eski anlayışın devam ettirilmesi, YÖK’ün Üniversiteler üzerindeki anti demokratik yapısından da rahatsızlık duyulmadığını gösteriyor.

Üniversitelerin kendilerini aşabilmeleri yenileyebilmeleri için; evrensel standartlarda akademik, idari ve mali özerkliğinin sağlanması; aynı zamanda 5018 sayılı yasanın ruhuna uygun açık şeffaf denetlenebilir kurumsal dönüşümlerinin hızla gerçekleştirilmesi şarttır.

Bu yönde YÖK’ün kaldırılması, Üniversitelerarası Yüksek Kurulun evrensel standartlara uygun dış denetim organına dönüştürülmesi gereklidir. Burada denetim kavramı Üniversitelere söz konusu standartları gerçekleştirebilmeleri anlamında yol açıcı; kolaylaştırıcı olmak anlamıyla sınırlı tutulmalıdır.

Üniversitelerin tüm idari yapıları profesyonelleştirilmeli, akademik yapıları demokratikleştirilmelidir. Mali yapıları ise özerk hale getirilmeli, tam açıklığı sağlayacak şekilde; tüm mali kaynakların akışı; girişi ve çıkışı tek bir kapıdan gerçekleşecek şekilde düzenlenmelidir. Döner sermayeler kaldırılmalı ve vakıflarla tüm ilişkilerinde şeffaflık sağlanmalıdır. 5018 sayılı yasanın önemli bir ayağı olan stratejik planlama süreçleri işletilmelidir.

Üniversitelerin kendi geleceklerine sahip çıkmalarıyla sorunları çözülebilir. Her alanda yeniden yapılanma şarttır. Koşulsuz her kesiminin samimiyetini ve ahlaki sorumluluklarını ortaya koymalarının tam vaktidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba... Haklısınız. Üniversitelerde demokrasiye ve özerkliklerine uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Rektör seçimleri de aynı şekişlde, demokrasi ve özerkliğe uygun olmalııdır. YÖK'ün ise, yeniden yapılanmaya büyük ihtiyacı var.Selamlar.

cdenizkent 
 09.08.2008 12:21
Cevap :
merhaba, üniversiteler YÖK'le uyum sağlamış gibi bir rektör ve ekibi mutlaka 8 yıl yönetimi alıyor öncesi de mutlaka zaten yönetimde oluyor.Akademisyenlerin idari ve insan kaynaklarına ilişkin görevlerinin olmaması gerekir tüm akademik sureçler ise en demokratik şekilde oluşturulmalı.. Eğitim sistemi ve uygulanan eğitim öğretim yöntemleri başlı başına sorun.. Orta öğretim ve üniversitelerin ülkeyi bilişim çağına taşımak öncelikli işlevleri olmalı bu yönde yol haritaları hazırlanmalı; ancak üniversiteler iktidar odağı olarak kullanıla geldi ve bu sureç el değiştirerek devam etmemeli özerkleşerek ve demokratikleşerek devam etmeli... sevgi ve saygılarımla..  09.08.2008 23:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 443
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1228
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster