Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
79
 

YÖK kendine geliyor

YÖK, ilk defa kendini silkeleyerek doğru bir tespitte bulundu. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, YÖK'ün darbe döneminde kurulduğunu hatırlatarak, yenilenmesi gerektiğini söyledi. Çetinsaya, bu yüzden YÖK'ün ideolojik gerekçelere dayanarak kurulduğunu açıkça belirtti. Kendisinden önceki hiçbir başkan, YÖK kuruluş dönemine ve neden oluşturulduğuyla ilgili açıklama yapmamıştı.

1981 yılında kurulan YÖK, aslında başkanın dediği gibi, üniversitelerin ideolojilerine set çekmek, üniversiteleri ideolojik yönden dizginlemek için kurulmuştu. Zaman zaman da üniversiteleri kıskaç altına alabilen bir kuruma dönüşmüştü. YÖK'ün tamamen kaldırılması, üniversiteler için iyi bir çözüm mü? Bilinmez. Ama bundan sonraki süreçte, YÖK akademik hayatı olumlu yönde kanalize eden bir kurum haline gelmesi gerekir. Üniversiteler arası standartları belirlerken, kurul toplantılarıyla değil, üniversitelerden her temsilciyle belirlemesi, demokratik zemin sağlama açısından çok önemli olacaktır.

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'yı bu konuda takdir etmemiz gerekiyor. Bu kurum ya kendini yenileyerek 81 dönemi zihniyetinden kurtulmalı, ya da kaldırılmalı. Kaldırılması pek mümkün görünmese de kendini yenileyerek, üniversitelerle iç içe olması daha doğru olacaktır.

Şu anda en önemli mesele kontenjan meselesi olarak karşımıza çıkıyor. Fakültelerin kapasiteleri dikkate alınmadan son 2-3 yıldır arttırılan kontenjanlar, fakülteleri sıkıntıya sokuyor. Hem de fazladan mezun öğrenci verilerek işsizliğe prim veriliyor. Diğer sorun da mesleklere yönelik planlı bir şekilde yapılmayan istihdam ve ihtiyaç analizleri... Her meslekten her yıl binlerce mezun veriyoruz. Mezun verirken ülkenin ihtiyaçlarını dikkate almıyoruz. Bu tezatlık, mezunları zora sokuyor, işsizliğe zamin hazırlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda önemli adımlar atmak üzereyken, YÖK'ün de bu konuya fazlasıyla önem vermesi gerekiyor.

Yeni başkanın, doğru tespitleriye başladığı başkanlık döneminin, YÖK ve üniversiteler için inşallah daha hayırlı ve verimli olur. Başkanın YÖK konusunda dürüstlüğü gerçekten takdire şayan.

81 zihniyetiyle kurulan YÖK, çağdaşlaşarak yenilikçi, rehber yönüyle üniversitelerin ve öğrencilerin takdirini kazanır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bence yök kaldırılmasın baştan aşağı yenilensin üniversitelere göre olumlu ve yapıcı , geliştirici kararlar versin

seda YILDIZ 
 12.01.2012 11:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 631
Kayıt tarihi
: 21.12.11
 
 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunuyum. Haliyle iletişimle ilgili her şeyle ilgiliyim. Bilgisayar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster