Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
3774
 

Yok olan el sanatlarımız ve ustaları

Yok olan el sanatlarımız ve ustaları
 

16 mayıs çarşamba günü canlı yayında Vahe Kılıçarslanın canlı yayın konuğuydum yine. Benimle beraber konuk olan genç bir sanatçıda oradaydı o gün. İnanılmaz performansı ve yanık sesiyle adeta büyüledi herkesi bu sanatçı. Evet ben canlı yayında altın varaklı antika bir sandalyenin döşemesini anlatırken, Sibel Pamuk'ta adeta döktürüyordu. Bir yanda genç bir sanatçı, bir yanda antika bir sandalye. Vahe Kılıçarslan'da ise sanat aşığı bir ruh var. Oraya üç tane manken getirip, sansasyon yaratarak reyting peşinde koşmak yerine, genç bir türkücü ve kaybolmaya yüz tutan bir el sanatı için bir şeyler yapmaya çalışıyor.

BBC PRIME' da yayınlanan Antika yolu programının benzerini yapmak için CNN TÜRK'ün genel yayın yönetmeni Sn. Ferhat Boratav ile görüştüğümüzde kendiside böyle bir programın inanılmaz güzel olacağını fakat bu projenin çok geniş tutulması gerektiğini söylemişti. Projenin geniş olması demek sponsor firmanın büyük olması gerektiği anlamına gelmesi demekti. Sn. Ayşe Özgün'le Star Tv de 20 ye yakın canlı program yaptık antikalarla ilgili. Tam rayına oturmak üzereydiki canlı yayın konuklarından birinin enses olayı nedeniyle babası tarafından öldürülmesi sonucu programımız yayından kaldırıldı.

Şimdi başka bir kanalda zaman zaman davet edilerek ESKİ EL SANATLARINI VE ANTİKALARI ANLATIYORUM. Sadece anlatmakla kalmayıp canlı yayında restorasyon da yapıyorum. Yıldız Sarayı' Büyük Mabeyin binasındaki taht ve koltukları restore ettik. Ortağım Hülya Kanatlı ve eski bir sanatkar olan babam Necati Özkaya ile Restore ettiğimiz eserler şimdi Yıldız Sarayı Müzesi'nde sergileniyor. Bu konularda bir çok üniversitede konferanslar ve uygulamalı derslerde verdim.

Şu anda ise kendi sınıfımızda, aralarında üniversitelerde ders veren hocalarında bulunduğu öğrencilerime uygulamalı ahşap restorasyonu ve antika mobilya el cilası (gomalak) seminerleri düzenliyoruz. Yüze yakın öğrencimiz var. Hem öğreniyoruz hemde terapi yapıyoruz. Çöpe atılacak kadar kötü kondüsyonda olan antikaları ve eski eşyaları ilaçlamasından, tamirine, cilasına kadar son haline getirip hayata kazandırıyoruz.

Böylesine zevkli ve sabır gerektiren el sanatlarının kaybolmaması içinde, başlı başına bir tv programı için kolları sıvadık. Fakat reyting almaz korkusuyla hiçbir televizyon program yaptırmaya yanaşmak istemiyor. Bende 10 günde bir çıktığım canlı yayınlarda reyting alsın diye her türlü şaklabanlığı yapmaya çalışıyorum. Gramafon show yaptım. Çıktığım programlarda sanatçılarla şarkı söyledim. Sırf biraz daha ilgi için ve kaybolmaya yüz tutan el sanatları kaybolmasın diye.

Son programımdada vahe ile çekiç elimizde mobilya döşemesindeki yayları çakıp bağladık. Hatta konuk sanatçı Sibel Pamuk bile yardım etti. Bir Tv kanalı çıkıpta, haftada iki gün bir saatlik bir program yap dese neler yapılır neler. Seramikten, altın varağa, oymacılıktan, mobilya restorasyonuna ve döşemesine bir çok el sanatının ustalarıyla inanılmaz gösteriler yapardık. Herşeyimiz gibi el sanatlarımızda küresel kirlenmenin kurbanı oluyor galiba. Bir reyting fırtınası sürüp gidiyor. Haydi hayırlısı.

METİN ÖZKAYA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Özkaya, Duyarlılığınız ve verdiğiniz eğitici bilgiler için çok teşekkür ederim; sizi izleyeceğim. 1- Siyah boya ile ve -kuvvetle muhtemel- kamış kalem kullanarak sandık kapağına çizilmiş ve kısmen silinmiş Figürün temizlik sırasında zarar görmemesi ve aslına sadık kalarak canlandırılması için nasıl bir yöntem uygulamalıyım? 2- Çivi izlerinin, çatlakların ve yüzeydeki diğer boşlukların doldurulması için hangi malzemeleri kullanmalı ve nasıl uygulamalıyım? Teşekkür ederim; baki saygılar.

Kaliteli Yaşam 
 09.06.2007 4:38
 

Sayın Özkaya, Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Sizin sahip olduğunuz beceri, eskilerin deyimi ile "İnce Zanaat" erbabısınız. Eserleriniz ise el emeği göz nuru... Fakat maalesef, Ülkemizde İnce Zanaatlar, yok olmakla karşı karşıya. Çabalarınızı takdirle karşılıyoruz. Soruma gelince; 18. yy İran yapımı ceviz bir sandık var. Geçme teknikle yapılmış. Yaklaşık 50 yıl önce çivilerle sağlamlaştırılmış. Kapak üzerinde kalemle çizilmiş "Kitap okuyan kadın" figürü var. Restorasyonu için Ankara'da bir kaç antikacıya başvurdum; "Değmez!" dediler. Kendim yapmaya karar verdim. Emekliyim, vaktim var ve az çok elimden iş gelir. Böylesi bir işe kalkışmadan önce bir uzman olarak bana tavsiye ve önerileriniz neler olacaktır? Saygılarımla.

Kaliteli Yaşam 
 07.06.2007 18:13
Cevap :
Merhaba, Elinizdeki sandığın ilk önce güzel bir temizliğini yapın solver denen boya sökücü ile. Ağacı ortaya çıksın. Üzerindeki sonradan çakılan çivileri söküp, kırılan yerleri sıcak tutkalla yapıştırın. Ve açık bir alanda titan tarım ilacını bire bir suyla karıştırıp şırınga ya da fırça ile sandığa zerkedin. Kurtlara karşı. çOK ZEHİRLİDİR FAZLA BU İLAÇLA HAŞIR NEŞİR OLMAYIN VE KOKLAMAYIN.Ondan sonra gomalak el cilası ile cilalayın. Cila yapmasınıda daha sonra size anlatırım. sevgiler saygılar.  08.06.2007 9:08
 

Sanat hakkında yorum yapmak, neyin sanat olup olmadığını anlatmak, kitleleri ve emekleri iyice ayıklamadan hedef almak ve sanat denen evrensel zenginliği sınırlayarak model çizmek, belirli güzergahlardan sonra yeteneklerini ortaya çıkarabilecek insanların da şevklerini kırmaya yönelik hareketlerdir. Herşeyden evvel sanat adına konuşanlarında engin bir hoşgörü sahibi olmaları gerekir. Ben saray restoratörüyüm. Yıldız Sarayı'nı iki kere restore ettim. Eserlerim şu an Müzede sergileniyor. Zaman neyin sanat neyin sanat olmadığını ayıklar. Nasılki siz sanat hakkında konuşabilme özgürlüğüne sahipseniz, bazı insanlarda emeklerine sanat yapmasalarda sanat diyebilirler. Onların sanatsal değeri yoksa zaten bu sahnede fazla kalamazlar

Metin Özkaya 
 26.05.2007 18:14
 

Eski eşyalar hep ilgimi çekmiştir ne yazık ki değeri bilnmiyor hiç bir şeyin. Başarılar dilerim.

Meral Yağcıoğlu 
 22.05.2007 14:41
Cevap :
Çok teşekkürler Meral Hanım. Gerçekten eski eşyaların ve antikaların değerini bilemiyoruz. İlginize ve desteğinize sonsuz teşekkürler.  22.05.2007 15:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3161
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İstanbul' da doğdum. Antikacı, saray restoratörü ve eksperim. Antika konusunda 50’ye yakın belgesel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster