Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
535
 

Yol ve Yok

Yol ve Yok
 

Avuçlarımda çiy damlası. Dört yapraklı yoncayım, kimselerin giremediği bir çimenlikte. Bebek adımlarımla tam yol ileri. Yavaş yavaş ve sallanarak. Kah emekleyip kah ağlayarak. Yol benim, iz benim, ardımdan gelen yok.

Herkes kendine yabancı, ben herkese. Gülümsediğim bile tanımadığım. Ama bildiğim tek şey; herkes kadar kandığım. Bir yalanın ardında upuzun bir kervanım. Peşimden su döken yok.

Dönmeye meyilliyim, yüzümü güneşe doğru. Ama o bir doğar, bir batar. Yolum hangisine doğru? Biçimsiz bir soru işaretiyim şimdi. Yokluğumu soran yok.

İlk durağım yayvan ve sevimli bir gülücük. Kıvır kıvır saçları bileklerime zincir. Ben çekerim, o çeker. Yorulmak bilmez ki yüreğim. Parçalayıp attığımdır ilk sevdiğim; ölü bir kuşun kafesi gibi durur aklımda. Benimle uçan yok.

Sonrasında bir karanlık. Demli bir çay kıvamında. Dilimi yakar kavurur söylediğim. Soğuk bir pınaradır ilk hasretliğim. Işık yokken gözlerimi kapatıp, sonra alışkanlıkla bulup yolumu, sevdim karanlığımı. Bir kibrit çakanım yok.

Öyle bir kalabalık, uğultudur kulaklarımda. Yüzleri belli belirsiz, gözleri avuçlarımda. Bir durup bir yürüdüğüm zamanlarda, yetişememek telaşıyla; koştum nefes nefese bir yalnızlığa. Bir solukluk yatağım yok.

İlk saydıklarıdır tek ebe olduğum; sonrası hep saklambaç. Şimdi görüyorum gözlerinizin ardını. Hadi saklanın, yoksa “sağım solum sobe”. Bir inandırabilsem gördüklerime, sonra razıyım hep gizlemeye. Benimle oynayan yok.

Ağzımı dayayıp kana kana içtiğimdir hayat. İçime aldıklarım tutar beni suyun üstünde. Her yangını söndürür, her ağacı büyütür. Bir değirmende binbir ömür öğütür. Eleğin dibinde kalandır yüreğim. Ekmeğine katan yok.

“yok” içinde bir “var” ; “var” içinde bir “yok”um. Bir masal gibi ömrüm, Kaf dağının ardında. Bilir herkes masalı, kendini bildiği kadar. Bildiğim kadarıyla anlatırım ben de hayatı: Doğmadan kimse sormadı “gelmek ister misin? “ diye. Giderken de ben sormam “kalmamı ister misin diye? “ Bir ödeşmedir belli ki hayat. Aldığı kadar veren yok.

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çoğalan yüreği çağlar arkadaşım.Zamansız vurdun beni de...Gecenin bir yarısı yakalandım tufanına.Bu ne yaman sağanak, ne güzel yağmışsın.Sen uslanma, biz ıslanalım yağmurunda.Eline yüreğine sağlık.

üç nokta 
 09.08.2007 0:22
Cevap :
ödeştik şimdi. sen de beni zamansız vurdun arkadaşım candan yorumunla. ne güzelmiş kelimeleri değerli birine daha ulaşmak, onu da ıslatmak. gecemi güzelledin, hep varolasın. sevgimle  10.08.2007 0:45
 

"Su olsam, ateş olsam Göklerdeki güneş olsam Konuşmasam, taş olsam Yine de oynar mısın benimle" Bu mısralar döküldü yazını okuduktan sonra dilimden. Sana da mırıldanayım dedim:) Çok güzel bir paylaşımdı yine. Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 08.08.2007 12:09
Cevap :
oynarım tabii ki, sen bana oyun de yeter ki :) hiç eksilmesin dilinden şarkılar. çok sağol her zamanki içtenliğin ve cesaret veren yorumların için. sevgimle  08.08.2007 14:35
 

sana gitme demeyeceğim...ama gitme...

beenmaya 
 08.08.2007 9:25
Cevap :
yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim, incinirsin. sevgimle  08.08.2007 14:27
 

hayranlıkla okudum. yüreğinize sağlık.

didemo 
 07.08.2007 23:33
Cevap :
yüreğinin güzelliğidir gördüğün. aynı vizörden bakar gibi. çok sağol iltifatın için. sevgimle  08.08.2007 0:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 576
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

30'a yakın yaştayım. Denize yakın yerde büyüdüm. Şiire yakınım, sabahın erken saatlerine uzağım. İst..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster