Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '17

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
231
 

Yolculuk Nereye?

Yolculuk Nereye?
 

Ülkeleri birer gemiye benzetebiliriz. Gemiler ne şaşaalı kamaralar, ne gösterişli güverteler, ne de amiral kıyafetli kat görevlilerinden ibarettir. Ona buna emirler yağdıran otoriter kaptanlar da gemilerin tamamı değildir. Gemiyi dalgalı denizlere dayandıran ve güven içinde hareket ettiren motorları ve omurgası birinci önemi taşır. Ülkenin motoru  ise kesinlikle ekonomidir.

Gazetelerin baş sayfalarına baktığımızda hemen hemen aynı tür haberleri görüyoruz. Haberler hep kaptanın konuşmalarına, kamaraların konforuna, sağdan soldan geçen gemilere ait. Allaha şükür omurga sağlam ama motorların durumu yani ekonomi hiç de anlatıldığı gibi değil.

Enflasyon  %14 e dayandı. Tabii bu enflasyon sepetinin ortalama değeri. Eline geçen paranın büyük bölümünü gıda ve enerjiye harcayan kesim için durum hiçte öyle değil. Hükümet muhakkak ki açıklanan resmi yüzdelere bakarak çalışanın ve emeklilerinin mağduriyetini bir ölçüde gidermeye çalışacaktır ama bu koca yangina birkaç kova su ile müdaheleden başka bir şey değil. Alım gücü sürekli azalıyor.

İşsizlik oranları çift hanelerde sabitlenmişken Merkez bankası 2018-2020 enflasyon hedefini %5 olarak görüyor. Bu enflasyon, bu işsizlik ve bu öngörü??? Nasıl olcak hiç belli değil. Hele ki o dönem seçim dönemi. Mümkün görünmüyor. Üstelik uzun yıllardır imalat yerine ithalatı, tasarruf yerine borçlanmayı, bu sayede sahte bir lale devri yaşamayı ön gören ekonomik anlayış maalesef duvara dayanmış durumda.

Motorlar bitiyorum diye feryat ediyor. Bu durumun hemen, şimdiden başlayarak bir an önce düzeltilmesi lazım. Bunun için de zihniyetin tamamen değişmesi gerek. Yani çok üretim- az tüketim, çok tasarruf – az borçlanma dönemie geçmek lazım. Tabii mevcut yönetim ve o yönetime alışmış düşüncesizce borçlanan bir kesim ile bu yapılabilir mi? İşte asıl cevasplanması gereken soru bu. Bu soru ışığında tekrar soralım. Yolculuk nereye?

İzmir 07/12/2017

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli İzmirli doksanyedi; Ben şahsen büyümedim. Etrafımda-kilerinde benden farkları yok. Ne acıdır ki! Özde değil sözde büyümede Çin dahil bilmem kaç düveli geride bırakmışız.Biliyorsunuz bazı yorumlarım kapalıdır. Zaten bende sizinle aynı fikirdeyim.Ben öze bakarım siyasetçilerin sözlerine bakmam. Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 14.12.2017 17:56
Cevap :
Merhaba sayın Burakgazi, "öz" konusunda tamamen hemfikiriz. Saygı ve selamlar...  16.12.2017 14:10
 

Doğru bir soru bence de...Ama biz konuşuyoruz biz dinliyoruz.

Kerim Korkut 
 13.12.2017 18:55
Cevap :
Merhaba, Bu tespitinizin aynısını düşündüğüm için bir süre yazmadım. Ama bağımlılık yapmış yazmak:)) Saygı ve selamlar...  13.12.2017 20:12
 

Kıymetli İzmirli doksanyedi; Ülkemizin ekonomi, işsizlik ve enflasyon ve tüketim durumunu çok güzel özetlemişsiniz. Dalgalara rağmen, yağmura rağmen gemi seyre devam ediyor. Pusula olsun olmasın siz geminin gittiğine bakınız.Büyümeye bakın Sayın İzmirli. Dünya bizim büyümemize hayret ediyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.12.2017 18:39
Cevap :
Merhaba sayın Burakgazi; Büyüme konusunda sizinle hemfikir değilim. Nedeni, birincisi açıklanan rakamlar gerçekçi değil; İkincisi, Oluşan kısmi büyüme borçlanmaya ve ithalata dayalı. Yarın alacaklılar kapımıza dayanırsa işimiz ne olur bilemem. Maalesef çocuklarımıza ve de torunlarımıza çok ağır borçlar bırakıyoruz. Saygı ve selamlar...  14.12.2017 12:26
 

Ekonomide tuhaf bir durum var: 8 Aralık Cuma günü biraz ceviz almak için çarşı-pazar gezdim. Uçmuş fiyatlar. Bir kuruyemişçiye girdim. Ne bu fiyatlar dedim, dükkan sahibi, "Abi, bir aldığımızı bir daha aynı fiyata alamıyoruz" dedi. İstanbul'dan misafirlerim vardı. Ertesi günü Bornova'nın o büyük alışveriş mekânına gittik... Ne araba park yeri bulmak, ne de oturacak bir yer bulmak mümkündü! Mağazalar da dolu gözüküyordu. Pazar günü de bir lokantaya gidelim dedik. Orada da park yeri ve oturacak yer bulmak sıkıntı oldu. Belki de dediğiniz gibi millet borç yiyor! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 11.12.2017 7:26
Cevap :
Merhaba İsmail Hakkı bey, Sistemin bu konuda başarıya ulaştığı kesin. Kredi kartı kullananların %80 i borçlu. Tüketici kredilerinde ödenememe oranı her yıl katlanarak artıyor. Kafasına vurup lokmasını alabileceğiniz bir toplum anca böyle inşa edilebilirdi. Değilse her seçimi sistemin partisi nasıl kazanıyor. Saygı ve selamlar...  14.12.2017 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1479
Toplam yorum
: 5735
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1541
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster