Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '07

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1328
 

Yolculuk simgesi hediyelikler

Yolculuk simgesi hediyelikler
 

Alışkanlıklarımızın zincirinden kısa süreliğine de olsa kurtulmak ve başka hayatlara konuk olmak, seyahatlerin en cezp edici yanı olsa gerek..

Tatil için seçtiğimiz şehirde daha önce hiç bulunmadığımız caddeleri arşınlamak, alışık olmadığımız iklim koşullarına ayak uydurmak, dilini bilmediğimiz insanların dünyasına ortak olmak, onları anlamaya çalışmak.

Ve sonra.. Tam keşiflere alışmışken, önceden yabancı gelen yüzlere kaynaşmışken, kültürlerini öğrenip manen zenginleşmişken tatili bitirip hayatımızın rutinine dönmek zor gelir. Ayaklarımız evimize geri geri gider.

Şimdiden özleyeceğimiz özgür tatil günlerini, bizde iz bırakanları ve henüz tadına varamadığımız güzellikleri içimize hapsetmek isteriz. Hissettiğimiz tatlı huzuru, keşfettiklerimizin çocuksu heyecanını ve güzel anılarımızı –ağırlığı ne olursa olsun- sırtımıza yüklenip evimize götürmek isteriz. “Ben orada bulunmuştum” diyebilmek için fotoğraflarımızdan başka delillere ihtiyaç duyarız. Evimizin yan yana durmaktan sıkılmış eşyalarına seyahatin izlerini serpiştirmek, sevdiklerimize yol anılarını anlatırken bu hissi onlara da yaşatmak isteriz.

Neyse ki, bu değerli anları hatırlamamızı sağlayan, baktıkça o güzellikleri bir giysi gibi ruhumuza giydirebileceğimiz hatıralıklar var.

Neyse ki anahtarlığımız Fransa’nın Eiffel’ini, İtalya’nın Pisa’sını taşıyor. Dolabımızda Hint kumaşı, duvarımızda Cleopatra’nın portresi, konsolumuzda Buda heykeli duruyor.

Ve siz, yine bir tatil zamanı daha geldi çattı..

Umarım, geçmişten bugüne taşıdığımız geleneklerimiz, kültürel miraslarımız, bize özgü tatlarımız ve sıcakkanlı insanlarımız ile güzel bir tatil yaşarsınız. Bu ülke deniz, güneş ve kumdan daha çoğunu verebilir sizlere..

Eğer evinize Türkiye’yi sığdırmak isterseniz, şimdi size karış karış Türkiye’den sayısız zengin hediyelikler sunacağım.

Ülkemizin hangi şehrine giderseniz, o şehrin simgelerinin pozlandığı kartpostalları bulabilirsiniz.

Şehirlerimizin panoramik görüntülerini resmeden mıknatıslı süsler, akrilikten tablolar güzel bir şehir hatırası..

Bir batıl inanışa göre kıskanç, kötü niyetli insanların bakışlarından insanları koruyan nazar boncukları ile göz göze geleceksiniz. İzmir-Görece’den tüm Anadolu’ya yayılmış bu inanç parçası boy boy çeşit çeşit hediyelikler arasında yerini buluyor.

Saz, söğüt ve fındık dallarından örülen sepetler, eşya ve yiyecek taşımanın yanı sıra, süs ve dekoratif amaçla kullanılabilir..

Anadolu sanatında önemli yeri olan bakırın, süslü kaplarını, takılarını, miğferlerini, kapı tokmaklarını , semaverlerini ve tablolarını görmelisiniz..

Pala, hançer gibi sapları abanoz, fildişi, gümüş ve altın kaplama bıçaklar, pek çok değerli taşlarla mücevher niteliği taşıyor.

Değerli bir maden olan altın, takı tasarımında küpe, kolye, bilezik, yüzük olarak karşımıza çıkıyor ve akla gelmeyecek pek çok ürüne de değer katıyor.

Eskişehir ilinin ülkemize armağanı olan Lüle Taşları beyaz, gri, kırmızı, sarımtırak ve mat renkleriyle pipo ve süs eşyalarında göz dolduruyor.

Bazı deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan sedef, sedefkârların elinde ahşapla bütünleşerek sürahi takımı, ayna, çerçeve, tavla, sehpa, sandık ve birçok güzel eşyayı zenginleştiriyor.

Toprağa hayat veren Bilecikli, Avanoslu ustalar, kiremitte balık yapmak isteyenlere kayık kaplar, şarabını, suyunu toprak kokusu sinmiş testilerden içmek isteyenlere çeşitli boy ve şekillerde alternatifler sunuyor..

Dinlerin vazgeçilmez aracı, yakut, elmas, zümrüt ve benzeri değerli taşlardan yapılmış Osmanlı geleneği tespih çeşitleri sizi kederden kurtaracak..

Türk süsleme sanatlarından Tezhip sanatını; çiçek motifli vazolar, saksılar içinde buketler halinde, kitapların sayfalarında ve hat levhalarında göreceksiniz.

Yörük el sanatları işçiliği ile hayvan kopyaları, bereket çeşmesi, yöresel giysileri işleyen bez bebekler, ve emek eseri bir çok minyatür hediyelikler..

Padişah fermanları ve tuğralarının ince işçiliği geleneksel sanatlarımızın baş tacı..

İznik ve Kütahya topraklarında asırlık bir tarihe sahip çini sanatı, sanat zevkini ve yetkinliğini ülkemizin her yerinde sürdürmekte..

At, deve ve eşek gibi taşıma hayvanlarının iki yanına asılan kilim veya halıdan yapılmış heybeleri Türk motifleri süslüyor.

Yine Türk motifleriyle süslenmiş yün çoraplar ve çarıklar, ince yapılı kadınları dolgun göstermek için kullanılan kuşaklar, işlemeli gömlekler turistik eşya stantlarında giyilmek üzere sahiplerini bekliyor.

Denizli’nin Buldan, İstanbul Şile’nin şile bezleri, köy tezgâhlarında dokunan olağanüstü dokumalar, kumaşlar, tekstil ürünleri yalnızca turistik eşya olarak değil, büyük kentlerin şık ve pahalı butiklerinde vitrinleri süslüyor, modanın vazgeçilmezleri oluveriyor.

Günümüzde Beypazarı, Midyat, Trabzon ve Urfa başta olmak üzere pek çok ildeki ustaların elinden çıkan telkari sanatı takunya ve nalınlar çok özel bir hediye anlamı ve değeri taşıyor.

Halılarımız, koyunun yetiştirilmesi, yünün iğrilmesi, ipliğin boyanması ve en önemlisi insanın emeğiyle dokumaya can vermesi hayranlık yaratıyor. Konya, Karaman, Şırvan, Hereke, Milas ve birçok yörenin modern ve klasik desenli, el ve makine halılarının en güzel örneklerini görebilirsiniz.

İşte hepimizin bildiği, henüz gezmediği şehirlerde kaçıdıkları.. İşte satırlara sığmayan el sanatı hediyeliklerimiz..

Ülkemizin sınırlarını aşan daha birçok el sanatı ve kültürel zenginliği bizlere sunmak için sabırsızlanan emektarların gözleri yolda tatilcileri bekliyor..

Şimdiden iyi tatiller!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 913
Kayıt tarihi
: 30.12.06
 
 

Yazmadan duramaz. Öğrenmeden duramaz. Sevmediği yerde durmaz.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster