Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '09

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
990
 

Yolculuklar felsefesi

Yolculuklar felsefesi
 

KIRKLARELİ OTOBÜS FİRMASI ŞAMPİYON HERSEKLİ


Kimine göre, otobüs yolculuğu, katlanılamayacak bir eziyettir. Hele 5 - 6 saati geçen yolculuklar, mecburiyet haricinde tercih edilmez. Tabi bunda, havayolu firmalarının rakabetine bağlı fiyat indirme yani ucuzluk furyasının etkisi yadsınamaz. Tabiki demiryolunun da ulaşımımızda göz ardı edilemeyecek nostaljik, bir o kadar da ekonomik bir yeri vardır. Buna paralel olarak, demiryollarının yatırıma açık hale getirlmesi gerekirken, dört baştan demir ağlarla ördüğümüz anayurdumuzda, demir denilen materyalin yerini küf pas bağlamıştır ve bunlarla ilgilenilmemektedir. TCDD ye asla bir lafım olamaz. Sadece gelip geçen her hükümetin koltuk davası uğruna öz değerlerimizi unutup da hareket etmelerini eleştirebiliriz. Hızlı tren projesi denilirse eğer, onun da ilk halini hepimiz hatırlıyoruz. Bilinçsiz ellerce yapılan hesaplamalarla ya da bilinçsizce koltuğa oturtturulan makinistlerle, nice insan hayatının heba olduğu ortadadır. Bundan sonra da kimse kimseye, böyle birşeyin olmayacağını garanti edemez. Neyse, konum yolculuktu, epey dağıldım.
Otobüs yolculuğu hakkında, tabiki herkesin bir çok anısı vardır ki benim de öyle. Ancak o güzel anılardan ziyade, daha çok yolculuğun kokusu insana bir büyü havası hissettirir, öyle ki, yola çıktığın yerden gideceğin yere, ne için gidileceğinden tutun da, kaç bavulla gidileceğine kadar her detay, bu havayı değiştirebilir. Özellikle gidilecek yolun ucunda bir aşk, bir özlem, bir tutku varsa o yolculuk çok heyecanlı ve çabuk geçer ancak diğer yandan da geçmek bilmez. Hele gece yolculuğu yapılıyorsa, gecenin köründe verilen yarım saatlik yemek ve ihtiyaç molaları kadar zevkli, doğaçlama ve mutlu geçirilen bir başka zaman yok gibidir.
Türkiyenin her yerini gezdim diyemem ancak yine de azımsanamayacak kadar yere gittim. Her yer benim için ayrı bir heyecan, ayrı bir kültür öğretisi, ayrı bir anı oldu. Tabi bir çok zorluklarla da karşılaştım ancak, felsefemin, insana yapılan yatırımın değerinin sonsuz olduğu düşünülürse, bu zorlukları aşmamın hiç de zor olmayacağı aşikardır.
Herkesin bir hayat felsefesi olmasını temenni ederim ki bizi ayakta tutan, bizi biz yapan öz değerlerin en yücesidir bu.
EMRE KUCAM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 564
Kayıt tarihi
: 17.02.09
 
 

07.07.1986 Edirne doğumluyum. Ailem halen Lüleburgazda yaşamakta. Öğrenci olduğumdan dolayı, Ankara'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster