Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2180
 

Yollar ve yolculuklar

Yollar ve yolculuklar
 

Yollar ve yolculuklar ne kadar çok anlam barındırıyor içinde.

Bazen tatil, bazen gurbet, bazen acı, bazen neşe, bazen keder, bazen eğlence, bazen ayrılık, bazen kavuşma….

Tüm çıktığımız yollarda hemen hemen bütün duyguları yaşıyoruz ve her yeni çıkılan yolda kendini daha çok tanıyor insan.

Çıkılan her yeni yol, insanın önüne tahmin edemeyeceği sürprizler, olaylar, insanlar, yeni ve tanımadık duygular çıkartıyor.

Büyük resmi tamamlamak için yapılan her yeni yolculuğun tek amacı var. Tekâmülümüzü gerçekleştirmek ve dersi tamamlamak.

Çoğu kez planlar yaparız, ancak öyle bir an gelir ki yaptığımız hiçbir planın evrenin planından daha üstün olmadığını görürüz.

Yüksek planda hazırlanmış kaderlerimiz, bizim yaptığımız planlarla örtüşmez.

Çıktığımız her yeni yolculuk puzzle parçalarını birleştirmemiz için gerekli. Her yeni yolda kendimizi daha çok tanıyor ve gerçekleştiriyoruz. Her anın değerini daha iyi kavrıyoruz. Ruhumuzun devinimlerini tüm çıplaklığıyla görüp tekâmülümüzü adım adım tamamlıyoruz.

Bizler için önemli olan yolun sonu değil, yol boyunca yaşadıklarımız. Yol bizi nereye götürecek diye yolun sonunu düşünmemek, vesvese etmemek. Kendimizi yola bırakmak, akışa teslim olmak.

Hayat içindeki yolculuğumu sürdürürken artık kararlar almamaya çalışıyorum. Sadece yürüdüğüm yoldaki sürprizlerin bana kattıklarını önemsiyorum.

Biliyorum ki ne karar alırsam alayım, yüksek planda benim için hazırlanmış bir kader var ve ben onun çok fazla dışına çıkamayacağım.......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayatı akışına bırakmak, sürecin akışına ayak uydurmak zaman zaman doğru olsa da, kaderciliğinizi sizin çapınızda, sizin aklınızda, sizin zekanızda bir insan için fazla abartılı buldum Nilgün hanım. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 06.05.2011 2:52
Cevap :
Merhaba Cem Bey, akışa kendinizi bırakmakla, kadere teslimiyet farklı şeyler. Akışa kendini bırakmakta, başınıza gelmiş herhangi bir olaya direnmemek, olanı olduğu haliyle kabul etmek var... Kadere boyun eğmek ise bambaşka. Hayatınızı yönlendirmemek ve başınıza gelmiş / gelecek herşeye boyun eğmek demek... Bambaşka anlamlar. Saygılarımı sunarım.  06.05.2011 12:28
 

İşte dikkatli yaklaşmak gereken sözcüklerden biri daha. Kader var mıdır, kim bizim için ve neden bizim adımıza bir plan hazırlar, bu gerçekten gerekli midir? Daha can alıcı bir soru: tekamül neden gereklidir, sonunda ne olacaktır? O son gerçekleştiğinde neden buna gerek duyulmuş olacaktır? Her ne kadar yolun sonunu düşünmektense yola yoğunlaşmak isteseniz de bu soruları düşünmeden edemiyoruz. Kalıplaşmış yanıtlar dışında belki bir sonuca da varamayacağımız. Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 21.10.2010 17:06
Cevap :
Sorularınıza kendi inançlarım doğrultusunda cevap vereceğim. Benim inancıma göre "kader" vardır. Kainatın yaratıcısı "Allah" yüksek planda kaderlerimizi hazırlamaktadır. Kader 2'ye ayrılır. 1-İrademizden Bağımsız Kader : Doğacağımız ülke,annemiz,babamız,ten rengimiz gibi şeyler bizden bağımsız oluşur.Hayatımızda da çoğu şey bizim irademizden bağımsız gelişir. Ne zaman,nerede ve ne şekilde öleceğimiz de bizden bağımsızdır. Ancak nasıl öleceğimiz bizim irademizde olabilir.Sağlıklı beslenirsek örneğin kanserden korunabiliriz gibi.. 2.İrademiz Dahilindeki Kader: Burada yapacaklarımızdan sorumlu biziz.Çünkü olaylara özgür irademizle karar veririz.Örneğin bir sınavı çalışırsak kazanırız.Çalışmazsak kazanamayız.Eğer kaderimde ne varsa o olur diyip çalışmayı bırakırsan kaybedersin çünkü kazanıp kazanmayacağımıza Allah karar vermiyor.. gibi.... devam edeceğim....  21.10.2010 18:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 561
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8327
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster