Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
713
 

Yolum Hep Başka Ben’e Çıkıyor

Ayasofya’nın tavanında kocaman bir Osmanlı mührü var. Yeşil zemin üzerine sarı yaldızla yazılmış bir Osmanlıca yazı. Derler ki İstanbul’un fethinden sonra Osmanlının eline geçince Ayasofya, bu muhteşem kiliseyi tamamen yıkmak, yok etmek yerine, içini Osmanlı motifleriyle donatıp cami haline getirmişler. 

Bu tavan süslemesinin altında Hıristiyanlığın sembolleri, belkide İsa’nın resmi varmış. Ama üzerine yapılan müdahalenin üzerinden bile yaklaşık 1000 yıl geçmişken ve onunda tarih değeri olduğundan bu yazı silinip altındaki orijinal parçaya ulaşılamıyormuş. 

Yüzyıllardır oradan, en tepeden bakıyor dünyaya, kimsenin ona ulaşamayacağını bilerek… Yaşanmışlığının bütün sırlarını içinde taşıyarak. 

İşte kendimi aynen o alttaki sır resim gibi hissediyorum. Üzerim öyle kapatılmış ki, kimse içine girip orijinalini göremiyor, Ben bile… İçeride bir yerlerde gizli keşfedilmeyi bekleyen bir ben. Hani “ Bir ben vardır bende, benden içeru “demiş ya Yunus, o hesap. 

Hıristiyanlıkla Müslümanlık birbirini sarmalamış, yüzyıllardır koyun koyuna uyuyor Ayasofya da. Dinlerin, kültürlerin zenginliği muhteşem bir göz ziyafeti sunuyor bize. 1000 yıl önceki sanata, emeğe, başka bir din’e saygı, hoşgörü hayranlık uyandırıyor bende. 

Her tarihi mekânda hissettiğim o yoğun duygu sarmalına giriyorum yine, keşke o zamanda olsam bir an için. Şu koridorda 1000 yıl öncesinin insanlarından biri olsam. Yüksek tavanlı, geniş koridorlu muhteşem yapıların içinde kayboluyorum. Aynı zamanda beynimin içindeki karanlık dehlizlerde yönümü bulmaya çalışıyorum. Elimde bir meşale, zifiri karanlığa atılıyor adımlarım.
Soğuk…
Issız bir nefes, söndürüyor ışığımı.
Karanlık…
Rutubet, nem ve sessizlik kokuyor burnuma… Yönümü bulamıyorum.
Çok derinlerden cılız bir ses bu yollardan daha önce binlerce kez geçtiğimi söylüyor. Ama ısrarla yanlış koridora sokuyor ayaklarım beni. Ne aklım ne ayaklarım ne kalbim ne gözlerim aynı dili konuşuyor.
Binlerin içinde tek’im, yolum hep başka ben’e çıkıyor… 


16, 10, 2008
Ayasofya 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllardır koyun koıyuna uyuyorlar...

Abdullah Ünal 
 25.01.2011 12:38
 

insanda birden çok" ben" var mı, yoksa böyle olduğunu sanmak, buna inanmak işimize mi geliyor?

Şahin Yamaner 
 23.01.2011 1:18
 

İçimizdeki keşfedilmeyi bekleyen bende gizli mutlu olmanın kendini sevmenin sırı diye düşünüyorum, harika bir anltımdı yüreğinize sağlık. Mutlu aklın...

Dilek Yaka 
 22.01.2011 12:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 771
Kayıt tarihi
: 13.01.11
 
 

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Yönetim Organizasyon Yükseklisans. 15 yıllık deney..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster