Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
131
 

Yönelim

Bir toplumun daimi üyesiyiz. İçine doğduğumuz kültürün anaç tabiatının fedakarlık sunumu olan neo narsist erk   dünya  tarihinin evreleri  arasında sıkışan ve  kendini ifadede güçlük yaşarken model aldığı  kimliklere bürünme gafletine düşen yapısıyla ulusal kimliği zedelemeye devam ediyor. Düşünceleri karışık, aklı dağınık kamu; iktisadi çevrimlerin hızı karşısında  ne yapacağını bilemez durumda olduğu için teslimiyete mecbur. Deneyimlenen gerçeklik  aidiyet duygusu ile bağdaşık olan kabul edilme, saygı ve sevgi görme, güven duyma, emniyette hissetme…  yoksunluğudur.  Yetersizlik duygusu dışlanma, güvensizlik, hissizlik ile gerçekleşen sosyal izolasyon (yabancılaşma)  istikrarsızlık ve uzaklaşmayı beraberinde getirmekte.

Parçalanmak, parça pintik edilmek güvenin kötüye kullanılmasından başka nedir?

Güvenin kötüye kullanılması durumunda başkalarına zarar verme eğilimi   (zarar çoğu zaman kasıtlı olduğu için ) haksızlık ya da aşırı  ihmale sebep olacaktır. Duygusal yoksunluk sürekli  beklenti içerisinde tutacağından başkaları tarafından sevgi, sıcaklık, anlayış, güç ve rehberlik umulacaktır. Beklentiler karşılanmadığında kendini işe yaramaz,kusurlu, aşağılık algılayıp acizleşen  kişilerin dinletme, kendini açma, duygu ifadelerinde bulunma, arkadaşlık geliştirmesi imkansız hal alır. Eleştirildiğinde tahammülsüzlük, reddedildiğinde  öfke, suçlandığında  intikam ve kin  çoğaltan  kamu sosyal toplum niteliğine erişmekte sıkıntılar yaşayacaktır.  

Toplumun kamu iktisadi yapısını özel haklara, ayrıcalıklara sahip alıcılara ve üstün satıcılara göre düzenlemeye uğraşmak standardın  altında olanları cezalandırmak sayılır. Nedir bu standartlar?

Siz hiç standardın altında olanlara yönelim gösterdiniz mi?

Gelin hadi! Biz buradayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 96
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster