Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1558
 

Yöneticiler ve çam ağaçları

Yöneticiler ve çam ağaçları
 

Çam ağaçları etraflarında eko sistem oluşmasına katkıda bulunmazlar. Yaprakları toprağı örter ve başka bitki oluşmasını engellerler. Kargadan başka hiç bir hayvan yemişini yemez. O yüzdendir ki çam ormanına baktığınızda tek tip bir yeşil görürsünüz.

Bir firmadan içeri adımınızı attığınızda içerideki kültürü yavaşça anlamaya başladığınızda işe alım sürecinin ne denli başarılı olduğu hakkında bir fikriniz oluyor.

Bir şirketin çalışanlarınn kalitesi insan kaynakları politikalarının sürekliliği ile belirlenir. Kurumsal şirketlerde durum bu şekilde olmalıdır. Fakat kurumsallaşmada çekilen sancılar nedeniyle zaman zaman bu durumun farklı şekilde cereyan ettiğine şahit oluyoruz.

İnsan kaynaklarının yaşadığı teknik yabancılıktan ötürü işe alımda nihai kararı bölüm müdürleri verir. bu çok doğaldır, her yönetici kendi çalışacağı alt kadrosunu belirlemek ister ve buna da hakkı vardır. Peki bölüm yönetmeni işe alım kararını verirken kendi çıkarlarını firmanın çıkarlarının üstünde görürse ne olur?Bu durumda onu kim durdurur? İşte bu kritik bir soru.

İş etiğine sığmasa da, bazı yöneticilerin kendi yetersizliklerini örtmek adına, işe alım kararını verirken düşük potensiyelli adayları bilhassa tercih ettiği bir gerçek. Bu tarz kararları alıp uygulayan bir yönetici firması için vazgeçilmez olmayı arzuluyordur. Es kaza işe aldığı yüksek potansiyelli çalışanlara aktif roller vermez. Sorumluluklarını ve bilgisini paylaşmaz, teknik olarak gelişmelerini mümkün olduğunca engeller.

Bu durum biraz Osmanlı İmparatorluğu'ndaki kardeş katline, biraz da yetişkin erkek kedilerin bebek kedileri boğmasına benzer. Ama ben bu duruma en çok "çam ağacı sendromu" demeyi seviyorum.

Yazının girişinde verdiğim küçük örnekte olduğu gibi, çam ağaçları tek tip tabiatı temsil ederler. Yaprakları toprağı örter, toprakta farklı ot bitmez. Başka bir ağaç yetişip, büyüyüp çam ağacının güneşini kesemez.

Kişinin azminden hiç bir şey kurtulamaz. Fakat yine de belirtmek lazım, bir çam ormanında gürgen olmaya çalışmayın. Verimsizlik olur, boşuna enerji kaybedersiniz. Kendinize daha demokratik bir orman bulun.

K.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 726
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster