Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
15874
 

Yöneticilere ilk gün kılavuzu

Yöneticilere ilk gün kılavuzu
 

Diyelimki bir yönetici pozisyonuna atandınız yada yeniş bir işe yönetici olarak geçiyorsunuz. Bu durumda ilk gününüz çok önemlidir.

Yönetici gibi görünmek
Bazıları yöneticiliği çok ciddiye alıp ilk günden çok ciddi bir tavır ve sertlik ortaya koyarlar. “Nasıl başlarsan öyle gider” mantığı ile birazda kişinin kendini güvenceye almak amacıyla yaptığı anlamsız bir sertliktir bu çoğu zaman. Halbuki sizin yönetici olarak makul bir seviyede otoritenizi göstermeniz yeterlidir. Bunun için asıp kesmeye, sağa sola emirler yağdırmanıza gerek yoktur.

Yönetici gibi görünmenin en önemli unsurlarından birisi giyiminizdir. Giyiminiz çalıştığınız yerin giyim kurallarına, şirket kültürüne yada sektörüne göre farklılık gösterebilir. Siz her halukarda uygun kıyafetleri seçmeli, şık, temiz ve düzenli olmalısınız. Buradada genel kural astlarınızdan daha iyi, temiz ve düzgün giyinmenizdir. Şirketin giyim kurallarını iş görüşmesinde sorabilir, çevreyi izleyebilirsiniz.

İşyerinde ilk gün sevgilinizle ilk buluşmanıza benzer. Her zamankinden biraz daha fazla özenli bir giyimden bahsediyorum. Birkaç gün içinde şirket kültürüne uygun ve size yakışanı giymeye başlarsınız.

Yönetici gibi düşünmek
İşiniz, bir yönetici olarak çalıştığınız grubu sizin olmadığınız zamandan daha verimli halde çalışmalarını sağlamaktır. Bu yüzdenilk gün itibari ile ibr yönetici olarak yapmanız gerekenler ve öncelikleriniz üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

Unutmayın;
* Siz bir lidersiniz
* Çalışanlarınızın gelişiminden ve eğitiminden sorumlusunuz
* Çalışanlarınızın bir ekip olmasından sorumlusunuz

Yönetici gibi Davranmak
Çalışanlarınızı tanımalı onlarında sizi tanımalarını sağlamalısınız. İlk gün kısa bir tanışma toplantısı yerinde olacaktır.

İlk günden çalışma ortamının nasıl olacağını onlarla konuşmalısınız. Etik ve ahlaki açıdan herkesin sorumluluğunu bileceği bir ortamın gerekli olduğunu söylemelisiniz.

İşinizin en önemli kısımlarından birisi çalışanlarınızı motive etmektir. Bu yüzden ilk gününüzü onlara genellikle pozitif bir yaklaşımınız olacağını sadece mecbur kaldığınızda negatif olduğunuzu söylemelisiniz.

Yönetici gibi çalışmak
Yöneticilerin hiç bir şey yapmayacağı sadece yönetecekleri yönünde yanlış bir kanı vardır. Aksine işleri başkalarına yaptırabilmekte bir iştir. Eğersiz konunuzda gerçekten çok iyi iseniz mutlaka ve mutlaka çalışanlarınıza yardım edecek ve destek vereceksiniz. Fakat bir yönetici olarak çalışanlarınıza her konuda yardımcı olacağınızı ve destek vereceğinizi söylerken onların işini onların yerine yapmayacağınızıda söylemelisişniz.

Ekibinizin başarılı olmasını istiyorsanız diğer ekiplerle, departmanlarla ve şirketlerle iyi ilişkiler kurmalısınız. Tabii ki bu listeye kendi yöneticileriniz ve patronunuzu da eklemelisiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5342
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster