Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
15
 

Yöneticinin Sorumlulukları

Yönetici nedir, ne yapar, yönetici nasıl olmalıdır. Bu konular insanların aklını sürekli olarak karıştırıyor tabii ki, ben de buna biraz da olsa açıklık getirmek istedim.

Kat Mülkyeti Kanununa göre Yönetici ;

Kat maliklerine karşı bir vekil gibi sorumludur.

Kesin bir tarih belirlenmemişse her yılın ilk ayında o tarihe kadar elden edielen gelirlerin ve yapılan giderlerin hesabını vermekle yükümlüdür.

Belirlenen tarihlerin dışında da yönetici, kat maliklerinin istekleri doğrultusunda bilgileri vermekle yükümlüdür.

Ana gayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunması, bakım ve onarımının yapılması ile birlikte gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.

Ana gayrimenkulün sigorta ettirilmesi.

Kat mülkiyetine karşı sorumlulukları yerine getirmeyenler için icra takibi ve ipotek uygulaması.

Yönetici ; Bina ila yaptığı tüm işlemlerin defterinii gelir ve giderlerini, yaptığı tüm masrafları,protokolleri,yapılan ihtar ve tebligatları tarih ve sırasıyla, giderleri ise belgeleriyle beraber yazmakla ve saklamakla yükümlüdür.

Başka bir durum söz konusu olduğundan kat maliklerinin yarısı isterse,bunların arsa payları ne olursa olsun,yönetim planında yazılı zamanlar dışında da hesabın gösterilmesi yöneticiden istenebilir.

Aslında yöneticinin görevleri kısaca bina hakkında gerekli öenlemleri alarak bina sakinlerinin daha huzurlu ve daha rahat bir yaşam sürmeleri için elinden geleni yapmalıdır. Benim sizden ricam; Yöenticiye aidat veriyorsunuz ve herkes güvendiği için makbuz falan almıyor, ama bunun çok büyük bir yanlış olduğunu hatırlatırım. Sonraki günlerde başka bir yönetici geldiğinde makbuzunu almadığınız bir ödemeyi ispat edemezsiniz maalesef.

Kat malikleri binanın ortak alanı olarak geçen bölüm ve bölgelerde kendi başlarına bir değişiklik yapamazlar, bu değişiklik ve ilaveler kat maliklerinin çoğunluğu ile karara bağlanır ve uygulanır.

Yapılması arzu edilen yenilikler ve ilaveler çok masraflı ve yapının olağan durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya tüm kat maliklerinin mutlaka kullanım yerlerinde ve geçitlerinde bulunmuyorsa, bunlardan faydalanmak istemeyen kat malikleri gidere katılmak zorunda değiller.

İlave olarak kat malikleri; Kat malikleri kurulu yöneticinin denetlenmesini, kendi aralarında arsa payına göre seçecekleri bir kat malikine veya üç kişiye verebilir. Aynı zaman da kat malikleri kurulu kişileri, yöneticinin bu görevdeki tutumunu sürekli olarak denetler ve haklı sebeplerin ortaya çıkması halinde onu her zaman değiştirebilir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 37
Kayıt tarihi
: 31.12.18
 
 

İnsanlar yaşamları boyunca bir çok şeylerle karşılarşırlar ve bunları nasıl yöneteceğini bazen çözü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster