Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
580
 

Yönetim sistemi

Anlatacağım bu olayı pek çoğunuz duymuşsunuzdur ya da kulağınıza hiç yabancı gelmeyecektir. Arkadaşımın biri anlattı ve bunu herkesin bir kere daha bilmesi gerektiğini düşünerek kısaca anlatmak istedim.

Bize yakın komşu ülkelerden birinin başkanına komşu ülkelerden birinin baş yöneticisi ziyarete gider.

Gezilir tozulur ve yapılan anlaşmaların ardından misafir baş yöneten ev sahibine bir miktar koyun hediye eder.

Aksiliğe bakın ki bu ev sahibi ülkenin yönetim sistemi içinde böylesine koca sürüye bakacak bir çoban yoktur. Toplantılar yapılır ve karar çabuk verilir. Sürüyü gütmesi için bir çoban devlete alınacaktır. Çobana işbaşı yaptırılır ama daha ilk ayın sonunda ilk sorun ortaya çıkar. Adamın maaşı nasıl verilecektir? Yine toplantılar yapılır ve bu çobanın maaşını ödeyebilecek muhasebeci işe alınır. Diğer ayda muhasebeciden dolayı bir sorun çıkar. Muhasebeci kime bağlı olarak çalışacaktır. O maaşını kimden alacaktır? Bunun üzerine devletin başının sahip olduğu koyunların bakımı ile uğraşacak bir kısım amirliği oluşturulur. Bir sonraki ayda kısım amirliğinin icraatlarını kontrol edecek ayrı bir birim daha oluşturulur. Sonunda da hayvanlarla ilgili bir bakanlığa bağlanarak sorun çözülür. Diye düşünülürken en büyük sorunun aslında tüm bu kararlardan sonra ortaya çıktığı farkedilir.

Nedir bu sorun? Baş yöneticinin koyun sürüsü devlete yük olmuştur. Çünkü geride anlattığım gibi, hayvanların bakımı için kurulan bu devasa müdüriyetlerin masrafı, koyunlardan elde edilen gelire göre çok çok fazladır.

Komşu devlet oturup toplantı yapar ve bu masraftan kurtulmanın yollarını arar. Toplantı sonunda sevinç içinde aslında çözümün çok basit olduğunu farkederler. Hemen aldıkları kararı uygulamaya koyarlar. Koyunların bakımı ve beslenmesi için işe alınan çobanı acilen işten çıkarırlar. Böylece devleti çok büyük bir masraftan kurtarmışlardır!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Küçükbaşlarla büyükbaşlar başbaşa kalmış...

Kadri KANPAK 
 20.07.2010 9:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 29.06.10
 
 

1959 Artvin Arhavi doğumluyum. İnşaat Mühendisiyim. Trabzonsporluyum. Ailesine, büyüklerine ve va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster