Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
52
 

Yönetmelikler ve günlük hayattaki uygulamaları

Geçtiğimiz günlerde oğlum ile ilgili olarak yurt dışına gitmem gerekti. Bu seyahatimde şimdiye kadar hiç dikkat etmediğimiz bir olaya tanık oldum.

Bildiğiniz gibi bir süre önce uçaklara binerken yanınızda kesici delici aletler bulundurmak yasaktı. Daha sonra bu yasaklara cam şişeler, parfümler, spreyler ve içki şişeleri de eklendi.

Uçağa binerken elinizde, cebinizde veya el çantanızda bu ürünleri bulundurmanız yasak. Bunun gerekçesi de delici ve kesici aletlerin uçak kaçırma eylemlerinde silah olarak kullanılması, diğer şişe suları, parfüm, içki şişesi gibi ürünlerin de kabin basıncı değiştiğinde patlama riskinin olmasıdır.

Buraya kadar her şey güzel ve mantıklı. Ancak ben bu seyahatimde işin mantıksız boyutunu görerek yaşadım;

Uçağa girerken eşya ve pasaport kontrol noktalarındaki görüntü cihazlarında ve aramalarda yanınızda bulunan içki şişeleri, pet su şişeleri, parfüm ve sprey ürünlere el konuyor. Bunları geri verecek yakınınız yoksa gümrüğe hibe etmiş oluyorsunuz. Bu hibenin sonucunu ise kimse bilmiyor.

Bunun dışında asıl mantıksız olan; güvenlik noktalarını geçip uçağa binme aşamasına geldiğiniz zaman bütün bu ürünleri, hatta daha fazlasını içerideki 'free shop' adı altındaki mağazalardan veya o bölümdeki kafelerden satın alarak uçağa binebiliyor olmanız. Bu olayı görevli polis memuruna gösterdiğim ve 'bu ürünler dışarıdan gelince patlıyor, buradan alınca patlamayacak mı?' diye sorduğumda yüz ifadesi karmaşık bir hal aldı cevap veremedi ve sonunda 'biz verilen görevi yapıyoruz' diyebildi. İnşallah bu uygulamalarda amaç bazı kişi ve büyük firmaları kollamak değildir.

Yöneticilerimizin çıkardıkları kanunların uygulanabilirliğine de dikkat etmeleri dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 550
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster