Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '18

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
180
 

Yönetmen Battal Karslıoğlu

Yönetmen Battal Karslıoğlu
 

Film yapmak; hikaye anlatıcılığıdır aslında ve yönetmenlerinde anlatacak çok hikayeleri vardır. Film ve sinema sektörü ile  ilgili olarak ta bir çok kişinin yönetmen olma, oyuncu olma hayali elbet vardır. Ancak bunun tek yolu istemek ve hareket etmektir. Yolda yürüyeceksin, bu bir yol ve asla sapmadan bu yolda yürüyeceksin. Hedeflerin olacak ve sadece bu hedefler için çalışacaksın, enerjini gereksiz insanlara vermeyeceksin .

Evet yönetmen olmayı seçmiş ve o yolda ilerlemiş, yeri gelmiş sıkıntılar çekmiş yeri gelmiş iyi işlere imza atmış bir yönetmen arkadaşımdan bahsetmek istiyorum.

Son filmi "Zerk"in kurgusunu yaparken stüdyosunda ziyaret ettiğim arkadaşım "Battal Karslıoğlu" ile güzel bir sinema sohbeti yaptık.

MHalukY : Sinema tutkusu nasıl başladı?

Battal Karslıoğlu : Sinema tutkusu hep vardı sanırsam, yani başlangıcını ben de hatırlamıyorum, hani derler ya kendimi bildim bileli diye, öyle sanırsam. Aslında oldukça küçük yaşlarda vardı bende bu merak, kendi başıma hikayeler canlandırırdım, yazardım oynardım filan . Video kameralarla tanıştım tabi o zamanlar kocaman kasetleri olan şimdiki cep telefonlarından dahi kötü bir video kaydı yapan makinelerdi. Onlarla sürekli bir şeyler kaydederdim, insanları , kedileri köpekleri  sonra video kamerayı televizyona bağlayıp izlerdim çok hoşuma giderdi. Daha sonra  bilgisayarlar yaygınlaşınca belki de yaygındı da bizim eve geç geldi bilmiyorum, bu görüntüleri bilgisayara atıp kurgulamayı öğrendim, bir görüntüyü bir yerde kesip devamına başka bir görüntü ekliyorsun ve bu bir ilizyona dönüşüyordu. Daha sonra bu eklemeler çıkarmalarla aklımda ki hikayeleri anlatabileceğimi keşfetmiştim ve gerçekten birilerine bunu izletip  hikayemi hiç konuşmadan anlatabiliyordum. Ya sinema gerçekten mucize

MHalukY : Tiyatro geçmişinizden bahseder misiniz?

Battal Karslıoğlu :Evet bir süre aslında belki de uzun bir süre tiyatro ile ilgilendim, bana çok şey kattı, oyunlarda rol aldım, yeri geldi reji yaptım, oyunlar yazdım. Ama dar bir alandasın gerçeklik olgusundan uzaksın tiyatroda , çünkü her şey dekor. Aslında sinema için iyi bir başlangıçtı benim için.

MHalukY: Uzun Metraj bir film yapmakla ilgili nasıl bir yol izlediniz ya da şartlar nasıl değişti.

Battal Karslıoğlu: Tabi öncelikle şunu söyleyeyim, kısa filmler yapıyordum, sürekli setin içindeyim, bir süre sonra uzun metrajlı film yapmaya karar veriyorsun zaten. Hiçbir kısa filmcinin amacı da hayatı boyunca hep kısa film çekmek değildir zannımca. Öncelikle birkaç denemem oldu kendi imkan ve bütçelerimizle uzun metraj film çekme maceraları yaşadık ancak bu çok ama çok zor bir süreç hadi çektiniz diyelim, vizyon kısmını nasıl halledeceksiniz. Sinema pahalı bir sanat  aslında bence sanattan ziyade zanaat demek daha doğru olur çünkü bir çok  parçanın bir araya gelmesi ile film yapabiliyorsunuz, görüntü ses müzik ışık v.s. Yani kısaca uzun metraj bir film için paraya ihtiyacınız var. Bende o deneme yaptığım zamanlar reklam filmleri yapıyordum ama aklım hep uzun metraj bir sinema filmindeydi. Reklam sektöründe çalışırken tanıştığımız bir abimiz sayesinde yolumuz  Mezeci Çırağı filmimin yapımcısı aynı zamanda hikayenin sahibi sevgili Özkan İrman ile kesişti. O sayede ilk uzun metraj filmimi yapmış oldum. Dediğim gibi yolda olmak ile ilgili yolda olacaksın illa ki karşılaşırsın.

MHalukY: Süreç nasıl ilerledi peki

Battal Karslıoğlu: Süreç senaryo yazımı ile başladı, elimizde bir kitap vardı, Özkan İrman’ın yazdığı “Pirinç Hanı” isimli kitap. Onu senaryolaştırmakla başladık, daha sonra mekanlar oyuncular teknik ekip belirlendi ve çekimler başladı.

MHalukY :Cinsler Alemi isimli filminden bahseder misin. Nedir bu Cinsler Alemi

Battal Karslıoğlu :Cinsler Alemi benim için çok ama çok kıymetli bir filmdir.  Senaryosu gene bana ait ve kendi olanaklarımızla çektiğimiz bir film. Bir absürt komedi değişik, kendi kendini eleştiren, kendi ile dalga geçen ama asla içi kof olmayan bence heba edilmemesi gereken bir komedi. Geçen yıl çekimleri ve kurgusu tamamlandı, vizyon tarihi de aldık ancak içimize sinmeyen bazı stratejik durumlar vardı vizyon tarihini erteledik. İki bin on dokuz da umuyorum ki vizyon yapacaktır.

MHalukY :Yönetmenlerin bir tarzı vardır? Sizce çektiğiniz filmleri hangi kategoride değerlendirebiliriz?

Battal Karslıoğlu :Tarz derken bence şöyle demek gerek bir anlatım dili vardır. Evet bir çok yönetmenin belli oturmuş bir anlatım dili var. Filmi izlerken hangi yönetmen olduğunun kokusunu alıyorsunuz, gerek çekim tekniği gerek kurgu mantığı hangi yönetmenin elinden çıktığını söylüyor bize. Bu anlamda çok fazla yönetmen olmasa da Stanly Kubrick gibi belli başlı yönetmenler var. Ancak film türü olarak soruyorsan eğer bu tarz dediğimiz unsuru şöyle cevaplayabilirim, belli bir tarz film takıntım yok. Komedi olur gerilim olur korku olur  hikayem neyse onu çekerim, ille de şu tarz film yapayım diye bir düşüncem olmadı.

MHalukY :Vizyona girecek filminiz "Zerk" ten bahseder misiniz ?

Battal Karslıoğlu :Evet “Zerk” çok değişik bir psikolojik gerilim gizem hikayesi  21 Aralıkta Sinemalarda tabi bir aksiliğimiz olmaz ise anlaşmalarımız yapıldı. Mars Dağıtımdan çıkacak.  Filmin çekimleri tamamlandı şu an kurgu aşamasındayız senin de gördüğün gibi. Yapımcılığını Trio Pictures üstlendi ,senaryosu ve yönetmenliği gene bana ait. Çekimler İstanbul Beykoz’da yapıldı, Ahu Sungur, Açelya Elmas, Ergün Demir, Kahraman Sivri, Semra Dinçer, Bülent Seyran gibi ve daha bir çok kıymetli aktörle çalıştım umuyorum ki iyi bir film çıkacak 21 aralıkta hep beraber göreceğiz bakalım.

Battal Karslıoğlu bu güzel sohbetten dolayı teşekkür ederim.Yönetmenlik, İnsanın içinde varsa olur dediğimiz tarzda bir meslek. Battal hocamın başarılarının devamını diliyorum. Merakla filmin vizyona girmesini bekliyorum.İyi Seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 13050
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Bursa karagöz sinema atölyesinde "iki yıl sinema,  iki yıl senaryo yazarlığı, bir yıl oyunculuk" ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster