Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '19

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
38
 

Yönetsel İşlev Gelişimi

Çocukların yaşamları süresince gelişimlerini destekleyen unsurlar yönetsel işlev kabiliyetleridir. Yönetsel işlev kabiliyetleri çocuklarımıza karşılarına yeni çıkan olguları anlamlandırmada, zorluklar ile mücadele etmede, problemlere çözüm bulmada vb. yardımcı olan kabiliyetlerdir. Yönetsel işlev kabiliyetlerinde gelişim çocuklarımız için yaşam düzeni bağlamında etkinlik sağlayacaktır.

Yönetsel İşlevleri Nasıl Destekleriz?

Çocuklarımızı aşağıdaki sıralanan başlıklarda desteklemek, onlara bu konuda yardımcı olmak, yaşam süreçleri açısından etkinlik yaratacaktır.

    Bireysel farkındalık,
    Ketleyebilme,
    Görsel hafıza ve dikkat,
    Sözel hafıza ve dikkat,
    Duygusal düzen,
    Bireysel motivasyon,
    Planlama ve problem çözme yeteneği.

Yönetsel İşlev Gelişimi İçin İzlenecek Yol

Çocuklarımız için yönetsel işlev gelişimi kapsamında izlenecek yol çok basittir. Ancak bu yolu izlerken dikkat edilmesi gereken bazı hassas noktalar bulunmaktadır.

Çocuğunuza Sorumluluk Verin: Ebeveynler için çocuğa ne kadar ve ne düzeyde sorumluluk verileceği merak konusudur. Bu konuda unutulmaması gereken konu çocuğun asli görevi olan oyun zamanını olabildiğince çalmamak ve hayalperest davranım seviyesi çok üstünde sorumluluk vermemek olacaktır. Çocuklar sonuçlarını düşünmeden hareket ettiklerinden hata yapmaktadırlar. Çocuklarınız hata yapacaklar ve bu sayede de öğreneceklerdir. Bunu engelleyemezsiniz. Ama bu ona sorumluluk vermeme anlamına gelmez. Çocuklarınıza sorumluluk verin. Ancak bu kapsamda yapılan hata karşısında asla aşırı tepki verilmemelidir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirmedeki çabasının görüldüğü belirtilmelidir. Bu yolla bu konu cesaretlenmesini ve bir sonraki denemesinde daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Çocuk İçin Görsellik Sağlayın: Çocuğunuz için görsel uyarıcılar/hatırlatıcılar en büyük desteği sağlayacaktır. Bu kapsamda göz hizasında görsel notlar hazırlanarak destek sağlanabilecektir.

Çocuğunuza Zaman Görseli Sağlayın: Çocuklar için zaman yönetimi önemlidir. Onlar bir yetişkin gibi kollarında saat olsa dahi bakıp farkındalık sağlayamayabilirler. Bu kapsamda görselliği arttırılmış duvar ya da masa saatleri daha iyi olacaktır.

Ödül Destekleyici Olacaktır: Yukarıda bahsedildiği gibi, çocuklara başarısız olduklarında aşırı tepkiler verilmemelidir. Ödül başarı için destekleyici bir unsur olup, çocuğun sırf ödül için faaliyeti yerine getirmesine de imkan verilmeden, denge unsuru sağlanarak ödül mekanizması işletilmelidir. Ödül illa bir oyuncak olmamalı, bazen başarı doğrultusunda aile tarafından eksiksiz katılım sağlanan ufak bir kutlama yemeği düzenlenmelidir. Ödül yarı başarıya değil, tam olarak sorumluluk yerine getirildiğinde verilmelidir.

Çocukların Algı Seviyelerine Dikkat Edilmelidir

Çocuklara Verilecek Sorumluluk 5 Duyu Organına Hitap Etmelidir: Çocuklara verilecek sorumluluk seviyelerine uygun ve algıları doğrultusunda olmalıdır. Çok karmaşık bir sorumluluk onlar için başarısızlık ve yılgınlık sebebi olabilecektir. Çocuk planlama ve problem çözme aşamalarında, 5 duyu organı ile ana konuyu algılayabilmiş ise, daha kolay başarıyı yakalayabilecek ve bu onu cesaretlendirecektir.

Sorumluluk Sürekli Değil Aralıklı Verilmelidir: Çocuk verilen sorumluluğu yerine getirdiğinde zihinsel ya da fiziksel olarak yorulacaktır. Bu sebeple, bir faaliyet bitiminde, hemen diğer bir görev yükleme çocuğa ağır gelebilecektir. Bundan dolayı belli bir periyot dahilinde işlemi tekrar etmek ya da yenilemek daha etkin olacaktır.

Çocuklara Destek Sözcükleri İle Yardımcı Olmak: Çocuklar bir sorumluluk altında iken ona "Sana güveniyorum" gibi cümleler sarf etmeyin. Bunun yerine, kendisine rehberlik edecek şekilde bir konuşma ardından, "Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış. Bu tek şansın değil. Eksikliklerin konusunda tıkandığın yerde seninle olacağım." demek daha doğru olacaktır.

Çocuklarınıza Fiziksel Aktivite Yaptırın: Çocuklarınıza hayat süreçleri içerisinde mutlaka egzersiz yaptırın/alışkanlığı kazandırın. Bu en çok yüklendiği stresten kurtulmalarına yardımcı olacaktır. Bu sayede zihinsel süreçleri daha etkin yürüyecektir.

Unutmayın! Ufak Bir Dokunuş Yeter!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 27.12.18
 
 

NASIL BAŞLADI? Her insanın hayatında dönüm noktaları bulunmaktadır. İşte “Ufak Bir Dokunuş Yeter”..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster