Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
124
 

Yönsüz Ruhum

    Güneş yönsüz ruhumun, tarifsiz ışığıyla doğarken sabahları, yönünü bulmuş gibi davranıyordu, insan kalabalıkları. İzlemeye başlarım, içinden geçtiğim mecburi yaşayanları. Derken.. Okul yolunda bir anne çocuğuna üstünü kirlettiği için bağırdı. Yanımdan geçen arabanın sahibi, aracı zarar görmesin diye, tümsekten geçmemek için bir hayli çırpındı. Lastikleri zarar görmesin diye bu kadar uğraşırken, kendi ruhunu korumak için de bu kadar çaba harcamış mıydı, acaba?  Diyede düşünmeden edemedim, o esnada.

   Kahvenin önünden geçerken dünyayı kurtaranlar inletti, kulağımı. Oturdukları yerden ahkam keserlerken, iki parmakları arasından fırlattıkları sigaraları, kendi ruhlarını kurtaramadıklarının kanıtıydı.  Hepsi pek yönlüydü.  Yönlerini savunurken ağızları köpüklü. Gülümseyerek geçtim, izmarit kaldırımdan. Kaldırımın dili olsa ne söylerdi, bunlara? Diye, düşüne, izleye vardım, imalatın kapısına.

  Mayıs' ın ilk gününden beri beni özenle karşılayan kırlangıçlar, yönsüz ruhumun habercisi gibiydi. Her yıl doğduğu yeri unutmayarak, tekrar üremek için ayni yere gelen bu kanatlılar beni başka düşüncelere itti. Geçen yıl yuvalarını bozan kalbi büyükleşmiş çocuklara aldırmadan, yuvalarını nasılda tekrardan inşa ettiler. Kendinden habersiz düzüşen iki ayaklılara nasıl bir ders niteliğindeler. Gören varmıydı? Bir kaç kişiden başka.

    Yıllar geçiyor geçmesine aldırmadan. İnsan niye geçiyor, kendinden böyle yavandan? 

    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Jale Hanım, yazınız çok güzel, şiir gibi, okurken adeta nefesini tutuyor insan. Ben de yaşamak için mana arayanlardanım, ama hayatta mana arayanlar azdır kanaatimce, yani yaşamı manasız bulanlar mı daha çok ne?.. Bir gün izmarit kaldırımından geçerken bana gıcığın biri sigarayı önüme fırlattı öyle... Bir şey diyemedim, geçtim öyle, yürüdüm kendi yönümde... Bunların bir yönü yok, ya da yönlerini şaşırmışlar. Kalemine ve yüreğine sağlık. Şen ve esen kalın. Selamlar.

Dr Atanur Yıldız 
 19.07.2019 20:05
Cevap :
Çok çok teşekkür ediyorum..oda bir şey mi diye de düşünmeden edemiyorum..üstüme gelen izmarit çok var deliriyorum :)  20.07.2019 10:42
 

"Düşünüyorum, öyleyse varım..."

ERIC VAN BUYTEN 
 27.05.2019 19:28
Cevap :
Aynen öyle..teşekkür ederim   27.05.2019 21:21
 

Gördüklerim karşısında bir şey yapamayınca, boğazıma düğümlenen yumrularla cebelleşiyorum. Az önce ezilmiş bir kedi yavrusuna bakarken olduğu gibi, emeğinize sağlık Jale hanım sevgiler

Cemile Torun 
 26.05.2019 19:15
Cevap :
Ah o boğaza düğümlenen yumrular..neyseki pozitif bakmak için hep ruhumu güçlendirme telkinlerim çok fazla..yaşamak için mana arayan bir çok kişiden biriyim..Bizim gibiler yaşamanın bin bir türlü güzelliğini bulurken bu insanlar neyin peşinde? Sevgiler teşekkür ediyorum   27.05.2019 7:30
 

Hayat insanı böyle düşündürüyor işte. Ben de olaylar ve durumlar karşısında çok düşünürüm. Dalar giderim kalabalık caddelere bazen.Bir bakmışım şehir bitmiş.

Kerim Korkut 
 25.05.2019 15:05
Cevap :
Aynen öyle oluyor..teşekkür ediyorum   25.05.2019 17:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 205
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf meraklısı, yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster