Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1669
 

Yorgo' nun kalbi müslümana helal mi?

Yorgo’nun kalbi Müslüman’a helal mı? Bir ara bağırmıştık, hepimiz Ermeni’yiz diye. Sokakları caddeleri doldurmuştuk kitleler halinde. Sonra biz Türk’üz Ermeni değiliz diye de bağırmıştık, aynı sokak ve caddelerin üzerinde. Ne biz Ermeni olduk, ne onlar Türk, ne biz Hıristiyan olduk ne de onlar Müslüman. Afyonda bağırdık, centilmenliğin ve kardeşliğin olması gereken bir maçta, hırsımız benliğimizin önüne geçti, kimliklerimizi değiştirdik. Yetmedi Elazığ’da bağırdık, “Ermeni Malatya” diye pankartlar açtık. Biz ne milliyetçiydik, ne dindar. Günübirlik rüzgarın estiği günübirlik yaşantıların, günü birlik şöhretlerin ve olayların küreğiydik sadece. Kim nereye götürmek isterse gitmekte tereddüt etmeyecek kadar korkak, ehliyetsiz ve liyakatsiz ve şuursuz. Sadece hedeflerine varmak isteyenlerin kürekleri olup çıktık önlerine ki azgın dalgaları ve engelleri yok etmek için.

Dün okudum Yorgo ölmüş Henüz 19 yaşında her yıl yüzlercesini binlercesini kurban ettiğimiz trafik canavarlarına verdiklerimizden birisi daha. Anne babası demiş ki, “evladımız yaşasın, hayata yeniden göz açsın, yeniden bir günaydın daha desin”. “Kendi terk etti ama , yüreği terk etmesin bizi.” Bir Müslüman’ın yüreği oldu, atmaya başladı , gözü oldu görmeye başladı. Ciğeri ve böbrekleri işlemeye başladı tıkır tıkır. Hayat buldu yeniden. Yüreği takılan Müslüman “Gavur” mu oldu şimdi. Günahkar mı oldu? Allah’ın bizlere verdiği emanete hıyanet mi etti şimdi, o ölen ve dirilen kardeşlerimiz ..Yorgo Yorgo kalmalıydı, Yeter Yeter öyle mi? O rahmeti geniş Yaradan da mı geniş, sizin rahmetiniz? Ciğeri yanan bir annenin oğlu, yüreği tekleyen bir babanın kızı, diyalize müebbet mahkumu bir dedenin torunu oldunuz mu hiç? .Yada öyle bir akrabanız, evladınız, kardeşiniz oldu mu? Çocuğunuzun ciğeri yandı mı hiç? Hissettiniz mi acıyla birlikte yaşamanın dayanılmaz ağrısını. Her gece onu teslim almak için bekleyen Azrail’in getirdiği ölümün, sıcak nefesini hissetiniz mi Vermemek için, kaç geceyi uykusuz kaç geceyi ağlamaklı geçirdiğiniz olmuş mudur? Sanmıyorum.

Dilerim hiç yanmazsınız, hissetmesiniz. Hayır diyorsanız konuşmayın, susun!.. Çünkü konuştukça inkar ediyorsunuz aslınızı, ihanet ediyorsunuz kendinize. Günaha batıyorsunuz, içinden çıkamayacak kadar, karanlık ve derinliğin olduğu bir batağa. Sizi o bataktan ancak Allah’ın rahmeti kurtarır. Yorgo’ya Allah’tan rahmet diliyorum, o sonsuz ve büyük rahmetinden bir parça.. Onun Yeter’e verdiği yürek kadar, Dursun’a verdiği böbrek kadar, Meryem’e verdiği ciğer kadar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neden insan diye bakmayı beceremiyoruz? Herkes bir anadan doğmadı mı, herkesi aynı Allah yaratmadı mı? Insanoğlu bu kibir hakkını nerden alıyor?

Aynur YILMAZ 
 13.02.2007 15:06
Cevap :
Çook önceden bakıyorduk, şimdi hayal meyal hatırlıyorum.. Ne zaman ki, şeytan yeryüzüne indi, kardeş kardeşe düşman oldu.Birbirimize nefret tuzağı kurmaya başladık. Sevgiyle kalın..  13.02.2007 15:23
 

söylediklerinde çok haklısın, yorgo'nun yüreği kadar yürek yani dünyada insanlara dağıtacak yürek bizde de var. ama dünyada her türlü insan var bu sadece müslümanlar arasında değil, yahudiler ve hristiyanlar arasında da var olan radikal insanların davranışları değişmez. geçenlerde bir kişi ölen oğlunun organlarını bağışlayacaktı, danıştığı din adamı "ben olsam vermem" deyince organ bekleyen aileler hüsrana uğradı çünkü aile bağış yapmadı. bir yahudi hasta ölüm döşeğinde kan almayı reddetti, bunlar var. bunların varlığını bilerek yazını okursan bu yanlışların müsebbibleri sadece bizim toplumda imiş gibi ifadeler kullanmayacağına eminim. burada zikrettiğin insanlar sadece kendilerini temsil ederler, ne türk milletini, ne de rumları, sadece o rumun gerçekten iyi insan olduğunu, organları alan o başı bağlı müslümanların da iyi müslümanlar olduğunu anlarız. insan olmak ama gerçek insan olmak diğer etiketlerden daha önemlidir.kimse olayları büyütüp türklüğe, ermeniliğe,rumluğa maletmesin.

Oğuzkan Bölükbaşı 
 13.02.2007 13:14
Cevap :
Sevgili Oğuzkan, Benim vurgulamak istediğimi herhalde yanlış anlamışsın, biz; onurlu vefalı ve merhametli Türk toplumunu ne kadar kirlettiler ki kendimizi artık tanıyamıyoruz demek istemiştim. Artık herkes düşmanımız, herkes her millet kirlenebilir ama Türk Milleti kirlenmemeli. Biz çok büyük bir ulusun evlatlarıyız. Bizim dürüstlüğümüz, merhametimiz tarihe nam salmıştı. Ya şimdi...? Size soruyorum.. Nereye geldik. Geriye bir bakabilir misin Sevgiyle kal.  13.02.2007 14:36
 

Bülent Bey, Yorgo' nun ailesinin güzel davranışı ders olmalı Türkiye' de kaos yaratmak isteyenlere... Türkiyemiz' de bizimle birlikte soluduğumuz havayı ve aynı kaderi paylaşan bütün etnik azınlıklar bilir ki Türkiye her daim onlara kucak açmıştır. Bunu anlamış Yorgo'nun ailesi. Aslında insanlık adına da çok güzel bir ders bu görebilenlere selam olsun... Belki hatırlarsınız Filistinli bir İNSANIN organları İsrailli bir İNSANA nakledilmiş yaşama dönmesi sağlanmıştı. Bu olaylar düşmanlığı körükleyerek kaos yaratmak isteyenlere tokattır. ESEN KALIN

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 13.02.2007 12:23
Cevap :
Türk Milleti herkesi kucaklayacak kadar gönlü geniş, merhametli ve yüce bir millettir. Sevgiyle kalın  13.02.2007 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1479
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Yerel bir gazetede yaklaşık 6 yıldır köşe yazarlığı yapıyorum. Gündelik yaşamın gölgesinde kalan kon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster