Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

16 Nisan '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1199
 

Yörük Obaları Parkı açılışı

Yörük Obaları Parkı açılışı
 

Dernek Başkanları.


İçinde Yörük Müzesi de bulunan Yörük Obalarımız Parkı açılışı coşkulu geçti. Fethiye’nin Karaçulha beldesi Çalıca Mahallesi’ndeki Belediyeye ait park, Yörükler Derneği Fethiye Başkanı Ramazan Kıvrak tarafından yeniden düzenlenerek Çalıca parkı Ramazan Kıvrak tarafından Yörük Obaları Parkı’na dönüştürüldü. İçersinde Yörük Müzesi, çay bahçesi, restoran, kafeterya ve düğün alanının da bulunduğu Yörük Obaları Parkı’nın açılışına Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı ile Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Mustafa Küçükyaman ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Mustafa Küçükyaman, Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı ile işletme sahibi Ramazan Kıvrak’ın birlikte kestikleri açılış kurdelesinin ardından davetliler öncelikle Yörük Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Karaçulha halkının yanı sıra çevre illerdeki Yörük Türkmen Dernekleri de açılışa katılırken açılış sabah saat 09.00’dan 11.00’e kadar TRT Turizm Belgesel kanalından canlı olarak yayınlandı. Bulgur pilavı, hoşaf ve keşkeğin ikram edildiği Yörük Obaları Parkı’nda çok sayıda bayan gözleme pişirirken; Fethiye’nin Günlükbaşı semtinde yaşayan delbekçi bayanlar delbek kültürünü anlatıp tanıtırlarken; davul zurna ekibi de davetlileri karşıladı.

Fethiye Yörük Kültürü Derneği Başkanı ve işletmeci Ramazan Kıvrak, Karaçulha beldesi içerisindeki bu parkı güzelleştirdiklerini, park içersinde Yörük müzesi oluşturduğunu belirtip, “Yörük kültürünü yaşatmak amacıyla bu tesisimizi açtık. Bizler Yörük kültürünü tanıtmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı da “Karaçulha’nın adı bu tesis ile duyulmaya devam edecektir. Beldemiz Yörük kökenli bir beldedir. Ramazan Kıvrak’ın sayesinde Karaçulhamız Yörük müzesi sahibi oldu” dedi.

Sabah saatlerinde başlayan ve gece saat 24:00 sularında sona eren açılış törenine 20’nin üzerinde sanatçı katıldı. Burdurlu Hafız, Tahsin Duru başta olmak üzere Fethiye ve çevresinden yerel sanatçılar katıldı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1442
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster