Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '17

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
174
 

Yörükler dünyasına bir bakış (6)

Yörükler dünyasına bir bakış (6)
 

 Yörüklerde kadın:

Yörüklerde kadının ayrı bir yeri vardır. Çadırın orta direğidir kadın. Kadın Yörükler arasında kadın önemli bir saygınlığa sahiptir. Yörüklerde evin yönetimi en yaşlı kadın tarafından idare edilir.  Çünkü çocuk doğurur,  evlat yetiştirir,konuklarına kadın ağırlar,. Kilimi, çadırı, heybeyi, kolanı, kadın dokur, kadın yapar. Evin aşını kadın hazırlar.

Hayvanlardan genelde sütü kadınlar  sağar, Üzerlerine giyilen giysiyi kadınlar tarafından hazırlanır. Keçiden, koyundan kırkılan yünü, bin bir  renkli motiflere  dönüştürür,en güzel heybeler onların elinden çıkar.Çadırda  dumanı o  tüttürür.  Yörük kadını  çok maharetlidir  çalışkan ve üretkendir.Beş parmağında beş hüner vardır. Üretkenliğin. Sevginin ve vefanın eşsiz bir örneğidir. Derli, toplu bir anadır.

Erkeklere gelince ,evin güvenliğini sağlamaktan, çarşıya, pazara gitmekten sorumludurlar.Ayrıca develeriyle yakın köylerden, köylülerden yükünü para karşılığında taşırlar.

Yörükler tutucu insanlar değildir. Kadın, erkek dağda, bayırda rahatça bir araya gelir ve konuşurlar. Kardeşçe   sohbet  ederler.Genç  kız, genç erkek, delikanlı  ile birlikte koyun, keçi otlatırlar. Kaçma, göçme gibi olaylara pek sık rastlanmaz. Hiç bir kimsenin namusuna leke sürülmez.

 

Sözün özü: Yörükler ahlaklı, gözü, gönlü tok insanlardır. Dedikodulardan uzak kalırlar. Birlikte yaşamayı tercih ederler. Paylaşmayı bilirler.  Örneğin, yaylada kestiği keçinin boynuzunu atmaz, saklar, dönüşünde, yol kenarında rastladığı çerçilere boynuzundan bıçak sapa yapılır diye satmayı da bilir. Daha doğrusu  Yörükler  tutumlu insanlardır.( 7 )

 

7- Batı Akdeniz Bölgesi Yörükleri, Musa Seyirci,

     Der yayınları, İstanbul- 2000

 

Abdülkadir  Güler

05.06.2017-   SÖKE

 

 

            

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Abdülkadir Güler: Yörükler yaşadıkları yöre itibirayli temizliğe de çok dikkat ederler.Yemekleri, yatakları, misafirperverlikleri takdire şayandır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.06.2017 13:25
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey Hocam,Yörükler Anadolu'nun değişik kentlerinde ve özelikle toroslarda yaşıyorlar.Onlar temiz ve dürüst çalışkan insanlardır. İlginize teşekkürler . Selamlar,.   11.06.2017 18:24
 

Keşke Türklerin asırlar boyu bu yaşam tarzına saygı gösterilip kadına değer verilse. Sevgi, saygı esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 07.06.2017 17:57
Cevap :
Merhaba sevgili Şahin Bey Hocam, inanın ben bunları yazarken onların içinde yaşarak yazdım. Yaşadıklarımın bir kısmını not alarak yazdım. Yörükler bizim has ve öz köklerimizdir. Hele kadınları bu toplumun yüz akıdır. Değerli yorumunuza teşekkürler. Sağ olunuz,var olunuz efendim. Selamlar.  07.06.2017 22:58
 

Sayın Hocam Yörükleri çok güzel anlattınız sağ olunuz.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.06.2017 9:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2165
Toplam yorum
: 4754
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 822
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster