Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1040
 

Yörükler Türk Milletinin Asli Cevherleridir

Yörükler Türk Milletinin Asli Cevherleridir
 

Aslında onları daha önce dile getirmek istiyordum, bekledim ki belki MB yazarlarımızdan birileri güzel sözleriyle onları bize daha yakından tanıtır, daha güzel anlatır.

Belki de yazılmış da biz henüz okuyamadık. Bu yazımızda sizlere ülkemizdeki Yörüklerin kimliklerini, örf ve adetlerini, yaşam şekillerini, ülkemizin hangi yöresinde yaşadıklarını, ülkeye bağlılık ve sevgilerini anlatmak istedik.

Yörükler için Atatürk’ün söylediği sözler:   

Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk’ü yenemez” ( Mustafa Kemal Atatürk )

Yıllardır tanıdığım ve hala Toros dağları eteklerinden Mersin şehir merkezine gelmeyi hiç düşünmeyen Yörük dostlarımı zaman, zaman ziyaret eder onlarla yüz yüze, göz göze ve söz söze gelir hasret gideririz.

Hiç unutmam Mersin Cocak deresindeki Yörük dostlarımın Temmuz sıcağında bana içirdikleri ayran dişlerimin dokuz şiddetinde deprem geçirmesine neden olmuştu.

Sorduğumda buzdolabından değil, yer altında kullandıkları mutfaktan getirdiklerini bildirdiler. 92 Yaşındaki Ahmet amcanın hala Mersin merkezini görmediğini, doktora gitmediğini görünüşte bizden daha genç ve daha sıhhatli olduğunu dile getirmeliyim.

Yörük kelimesinin anlamı:

Hayvancılıkla geçinen, Toroslarda yaşayan göçebe Türk oymağı, Yürük. Anadolu’ ya gelip yurt tutan göçebe Oğuz boylarını (Türkmenleri) ifade eden bir kelimedir.

Türkiye’de Yörüklerin çok olduğu yerler:     

Türkiye' de Yörüklerin çok bulunduğu yer diye bir şey söz konusu değildir. Türkmen aşiretleri bütün Anadolu'yu Türkmenleştirmişlerdir Çünkü Türkiye Yörüklerden oluşmuştur. Türkiye'nin mayası Yörüklerdir

Yörük obaların örnekleri:

Eskiyörük, Horzum, Keşefli, Menemenci, Sarıkeçili, Tekeli (Ayrıca Türkmen ve Kazakların da Teke ve Tekeli oymakları var.) gibi obalar sayılabilir.

Yörük obaları ve soy kütükleri:  

Yörükler 63 ü büyük olmak üzere 2000 civarında obaya bölünmüştür. Osmanlıların 38. kuşaktan torunları bugün aramızda yaşamakta ve 600 yıllık soy kütüklerini bilmektedirler

Yörüklerin bölgelere göre dağılımı:

Ege Bölgesi: 2.200.000- Akdeniz Bölgesi: 3. 000.000- Marmara Bölgesi: 1.500.000- İç Anadolu Bölgesi: 2.250.000- Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 40.000- Doğu Anadolu Bölgesi: 7.000- Karadeniz Bölgesi: 3.000- Toplam: 9.000.000 kişi oldukları iddia edilmektedir.

Yörükler kendilerini şöyle ifade ediyorlar:

Yörüklük Türklüğün orijinalidir, lakabıdır, bizzat kendisidir. Otantik ismidir. Osmanlı zamanında olduğu gibi şu anda da Yörük yurttaşlarımız arasında birlik, beraberlik, sevgi ve saygı ile yardımlaşma vardır.

Bunlar zaten Türk milletinin özelliklerindendir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde değişik zamanlarda devamlı yapılan şölenlerle bu tür güzellikler ve milli kültürümüz yaşatılmaktadır.  

Eskiden olduğu gibi şimdi de Yörükler Türkiye için birleştirici bir çimento görevi görmektedir.Yörükler Türk Milletinin asli cevherleridir. Yörükler, ülke bütünlüğünü ve bağımsızlığını sembol ederler.  .   

Türkoğlu Türk’ tür özümüz bizim,

Yayladan yaylaya gider bizim göçümüz,  

Tarihe şan vermiştir bizim ceddimiz,   

Oğuz ile Osmanlıdır bizim kökümüz...

 

Yörük boyları ülkemizin hangi yöresinde:   

Şu an yurdumuzun her köşesinde yerleşmiş Yörük boyları ve aşiretler, Isparta- Antalya civarında Hayta Aşireti, Burdur - Konya civarında Honamlı Aşireti, Korkuteli - Kozan - Kadirli civarında Varsak Aşireti, Erdemli - Mersin - Nevşehir civarında Boynu inceli Aşireti, Kayseri de Avşarlar, Söğüt - Bilecik - Eskişehir - Kütahya - Bursa - Ankara civarında Karakeçili Aşireti Belli başlılarındandır.

Yörük yemekleri:

Yörük yemekleri arasında; Bulgur aşı (Etli pilav), Tarhana Çorbası, Yoğurtlu Yayla Çorbası, Gözleme, Mantı, Hamur aşı, Höşmerim, Keşkek, Lokma, katmer sayılabilir.

Yörüklerde erkek ve kadın kıyafetleri: 

Yörüklerde erkek kılığı zeybek kılığıdır. Üç etek zıbın bir arkada etek iki de yanda etek. Ayakta kısa zeybek donu veya pamuklu, yünlü uzun pantolon. Yakasız gömlek, işlemeli cepken. Bele büyük kuşak üzerinde silahlık. Silahlığın içinde koca bıçak, kulaklı bıçak, tabanca, tarak, ayna, makas, çakmaktaşı vs. bulunuyor. Kadınlar başa fes, fesin üzerine bir örtü. Ayakta edik veya çarık, üç tek entari giyilir Poşu, yağlık, yazma vs.

Anadolu’ da Yörükler üç türlü çadır kullanırlar:

Kara Çadır, Kıl Çadır, Çul Çadır Keçe Ev. Çadır çok kutludur, saygılıdır, dualıdır. Çadır için ataların duası denir. Bu sarsılmaz inanışı ocak ve atalar kültürünün devamı olarak düşünebiliriz. Çadıra kıtlık, bereketsizlik gelmez. Bir kurban kesip dua etmeden yeni çadıra girilmez. Türkiye’nin dört tarafında Türk aşiretleri ufak farklar dışında aynı maddi kültüre sahiptirler. Bu da onların nasıl bir kültür ve bir medeniyetten geldiklerini gösterir.

Yörük Atasözlerinden bazıları 

Aksi giderse yiğidin işi, / Kaymak yerke çıkar dişi, (Sarı keçili) / T arlada izi olanın harmanda yüzü olur, (Avşarlar) / Gayret imanın yarısıdır, (Honamlı) / Deh demeden yürüyen at, / Buyurmadan dutan evlat, / Bir de eyi çıktı mı avrat, / Nedeceksin düğünü, / Nedeceksin bayramı, / Gir oyna, çık oyna. / Hababam ha yürümez at, / Bir kaşık su vermez evlat, / Bir de dirliksiz çıktı mı avrat, / Nedeceksin ölümü, / Gir ağla, çık ağla.

Boyuna ve başa bağlanan Poşudaki renklerin anlamı:

Yörüklerin ataları gökkuşağındaki renkleri o kadar çok sevmişler ki o renklerden dokudukları poşuları başlarına ve omuzları üstüne bağlayarak bir simge gibi kullanmışlardır. Poşu Yörükler arasında tanışma bağı kuran bir parola gibi olmuştur.

Kendilerini yukarıdaki dörtlü mısrada yazılı sözlerle ifade eden Yörükler vatanımız Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar onları sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Gerçekten onlar ülkemizin bütünlüğünü ve bağımsızlığını sembol ederler. Yörükler Türk Milletinin asli cevherleridir.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN    

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz Oğuzların Kınık boyu Beydili aşiretindenmişiz. Türkistandan(Hoarsandan) gelmeyiz.Soyumuz Hoca Ahmet Yesevi'ye dayanıyor.Görüyorsun çok önemli bir soydan geliyorum ama ben pek sağlam değilim, Atam Malkoçoğlu (Kendisi bizzat Amasyalıdır) Tuna kıyısında falan mı buldu acaba?

Kerim Korkut 
 05.12.2017 18:29
Cevap :
Kıymetli Korkut; Bilseydim bu yazıyı yazmazdım, Bende sizi Amasya'nın filan, fistan dağlarından geldiğinizi sanıyordum. Evet söylesem inanmayacaksınız lakin bizim soyumuzda Horasandan gelmedir. Bu konuda yakın akrabam öğretmenimiz, okul müdürümüz Sayın Zeki Burakgazi'nin büyük bir çalışması oldu ondan öğrendik.Ben Yörüklerin bu ülkeye duydukları bağlılığı takdir ediyorum.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  05.12.2017 21:29
 

Değerli Hocam, R.Şahin,M.Yalçıner,Hacovalı gibi yazarlarımız daha önce "Yörükler" hakkında bilgi vermişler.Yörüklük adetine Tunceli'de de, Siverek'te de rastlamıştım. "Karakeçililer" aşireti, sülalesi.Koyun,keçi fabrika üretim merkezi olarak kullanır. İhtiyaçların büyük kısmı onlardan elde edilen ürün ve kazançla giderilmektedir. Saygılarımla.

E Ruhi YALÇIN 
 14.11.2017 11:38
Cevap :
Kıymetli E Ruhi Yalçın; Evet araştırdım Yörükleri yazan Sayın, yazarlarımız vardır. onlara da teşekkür ediyorum.Yörüklerin ezercesine Türkoğlu Türk'tür özümüz,Yayladan yaylaya gider göçümüz, Tarihe şan vermiştir ecdadımız, Oğuz ile Osmanlıdır bizim kökümüz. Hakikatten 90-100 yaşlarındaki insanlarla konuştum ülkeye bağlılıkları, sevdaları, tarif edilemez.İnanın onlar bizim tarihimizi birçoğumuzdan daha çok biliyorlar.Kazançları helaldir, hepsi beyazdır.Seviyorum,saygı duyuyorum Yörüklere. Size saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  15.11.2017 18:24
 

Mehme abim Anadolunun aslı unsurlarından biri olan Yörükler, doğa ile bütünleşik bir yaşamın kodlarını bize sunarlar. Ülkemizin birleştirici güçlerindendirler. Kelime anlamlarından biri de yürümektir. Emeğinize sağlık, sevgi ile sağlıkla kalın, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 14.11.2017 11:25
Cevap :
Kıymetli Nizamettin Biber; Haklısınız Yörükler doğa ile bütünleşmiş kazanlarını küçükbaş hayvanları besleyerek elde ederler.Türkiye'ye bağlılıklarını dile getirdikleri zaman insanın göğsü kabarıyor.Nedense onları çok seviyorum ve onlara içten saygı duyuyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  15.11.2017 18:20
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Fethiye yaylarında kurulan Yörük çadırlarına gittiğimizde bizlere misafirperverlik gösterip ağırlıyorlar.Evet Yörükler Türk Milletinin asi cevherleridir. Güzel bir paylaşımdı canınıza sağlık.Selam sevgi ve saygılar. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.11.2017 7:21
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi; Evet Muğla, Aydın, Antalya, Isparta ve daha nice vilayetlerimizde Yörükler vardır. Onlar kendilerini Türkiye'nin çimentosu sayıyorlar ve bu benim hoşuma gidiyor ki hepsi aynı sözleri, aynı kelimeleri kullanıyorlar.Mersinde de çok Yörük vardır özellikle Toros dağlarında, yaylalarında onlar çok misafirperver insanlardır, geçimleri hep beyazdır, Ayranları, sütleri, yoğurtları, çökelek ve yağları hep tazedir ve sağlıklıdır.Sözün kısası Yörükleri çok seviyorum ve onlara saygı duyuyorum. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   15.11.2017 18:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7046
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1731
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster