Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
508
 

Yorumsuz

Yorumsuz
 

Personel odaya girdi ve henüz üç haftadır çalıştığı firmaya hitaben yazdığı istifa dilekçesini masaya bıraktı.

-Biz kimseyi zorla burada tutmayız gitmek isterseniz gidersiniz!!! dedi patronu.

-Hesabım? diye sordu usulca.
-Cuma günü kasa yapılır iş devir alınır, ayın beşinde de diğer maaşlarla birlikte kesilir hesabınız. dedi patron.

Derin bir soluk aldı, gırtlağını temizledi ve konuşmaya başladı.

-Bakın üç haftadır burada çalışıyorum, kasayı bana tam olarak teslim etmiyorsunuz, sadece kullanacağım miktarı veriyorsunuz, verdiğiniz parayı yazmıyorsunuz benim yazdığım makbuzu da imzalamıyorsunuz sonra kendinizdeki kasadan harcama yapıp unutuyorsunuz, Cuma günleri balans yaptığımızda çıkan her açığı da benden alıyorsunuz ben burada para kazanmak için çalışıyorum, üzerine para vermek için değil.

Patronunun kızarmasından öfkelendiği belli oluyordu.
-Peki siz içeride bekleyin ben babamla konuşacağım dedi.

Personel çıktı odadan. Patron babasına telefon açtı.Personel her zamanki gibi iyi niyetli olduğunu, kolay kolay bırakılmayacağını, üstelik kendisinin aldığı ücrete hem yönetici sekreterlik, hem finans hem de ön muhasebe yapacak bir kahraman bulamayacaklarını ve kalması için ısrar edeceklerini de biliyordu.

Tekrar çağrıldı odaya.
-Biz sizden memnunuz ve bir ay daha denemek istiyoruz.

Tekrar derin bir iç çekti personel.
-Bakın ben size acil bir evrak getiriyorum imzalamanız için, siz beni karşınıza dikip yarım saat çakmak arıyorsunuz, sonra yarım saat telefonla konuşuyorsunuz, sonra sokakta kavga oluyor açıp camı kavgayı seyrediyorsunuz evrak önünüzde bekliyor, benim odada telefonlarım cayır cayır çalıyor sonra evrak yetişmeyince hem evrak yetişmedi diye hem de telefonlar çalıyor da cevap vermiyorum diye dönüp bana bağırıyorsunuz. Ben bu koşullar altında çalışmak istemediğimi yineliyorum. Keza ben burada aldığım maaşı her yerde rahatlıkla alabilirim mutsuz olduğum yerde çalışmak zorunda değilim.

-Siz benimle böyle konuşamazsınız. Benim evde karımla kavga bile etsem gelip size bağırma hakkım var. Sizin de buna katlanmak gibi bir sorumluluğunuz var. Çünkü sizin paranızı ben veriyorum. oldu patronunun cevabı.

Bu olay abartısız ve kelimesi kelimesine yaşandı. Yorumu okurlarıma bırakıyorum. Personel hala aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyor.!!!!! Çünkü maaşını, emeğinin karşılığını almadan gitmek istemiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili caca, dokuz yıl görev yaptığım okuldan geçen ay ayrıldım. Bu dokuz yıl boyunca müfettişlerce yapılan teftişlerde hep yüksek puan aldım. Ancak okulun müdürü olan zat eksik puan vererek terfi etmemi engelledi. Okulumdaki yoksul, yetim, öksüz çocuklar ve aileleri baştacım oldular benim. Okullar birer izzet-ikram ve para yeme merkezleri halini aldı. Bunlara tavır aldım. Öğretmendim ama bir halk adamıydım. Kendi vicdanım amirim oldu. Amirlerin eğri yanlarını, zaaflarını keşfettim ve ben onlara hükmettim. Siz bu işyerinden ayrılmayın. Onlara hükmedin. Zavallı oldukları belli. Orada bir personel gibi değil de bir yetkili gibi davranın. İşinizi çok iyi yaptığınız ve çok deneyimli olduğunuz belli; bu size güç verecektir. Sizin yazılarınız çalışanların zorluklarını çok iyi yansıtıyor; birer belge aynı zamanda bu yazılarınız... Gülecek elbet şans size de... Bu inancınızı yitirmeyiniz ve umutla, sevinçle yaşayınız... Sağlığınız iyi mi?... Sağlıcakla kalınız... Selam ve sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 29.07.2007 13:49
Cevap :
bu ülke bir gün hak çalışan hakları ile çalıştıran hakları ile de hak edeceği yere gelecek umudunu her ne jadar kaybettiysem de haklısınız umutlar yitirilse bile inançlar yitirilmemeli.evgiyle kalın.  29.07.2007 17:21
 

Böyle yazıldığı gibi ise gerçekten o patron maaş veriyorsa böyle denyoluk yapmak mecburiyettinde değil, bu tiplere daha nedenir ki...yazık..sagılarımla..

Mehmet EREN 
 24.07.2007 19:15
Cevap :
maalesef yazıldığı gibi.saygılar.  25.07.2007 0:05
 

Maleseg böyle patronlarda var..Bende benim patronummu takıntılı diyordum.. O enson "karımla kavga etsem size bagırma hakkım var,sizinde buna katlanmak gibi sorumluluğunuz var "lafından sonra o personelin hala orda kalmasına hayret ediyorum.. Ne memlekette iş bitmiş, para veriyorsa köle değilya orda çalışan.. Yazık çok acı.. Allah yardımcısı olsun..

EsRaÖNeR 
 23.07.2007 16:51
Cevap :
çalışan alacağını almaya çalıştığı için firmada kalıyor. saygılar efendim.  23.07.2007 17:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1834
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster