Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
498
 

Youtube’da Türk Protestosu

Youtube’da Türk Protestosu
 

Son yılların en iyi teknolojik fikirlerinden biri olan Youtube'u bilirsiniz. Bilmeyen de yoktur zaten. Kısaca "video paylaşım sitesi" olarak adlandırılabilecek bir portal olan Youtube, hem girişin, hem izlenebilirliğin, hem de katılımın serbest olması dolayısı ile bir çok insanı kendisine çekmeyi başardı. Belki de başlangıçta onlar da böyle popüler bir site olacağını düşünmemişlerdi. Nitekim bu portal o kadar popüler oldu ki, izlenebilirliği ve katılabilirliği kullanıcı bazında tavan yapınca ve hemen hemen dünyanın her tarafından erişimi sağlanabilince, yatırımcıların iştahını kabarttı ve nihayetinde geçtiğimiz günlerde Google şirketinin sahipleri tarafından kanca atıldı ve yapılan görüşmelerde oldukça ciddi bir rakama Youtube portalı tamamen el değiştirdi. Youtube şuanda ücretsiz bir portal ama yakın gelecekte, sanırım sitenin yeni sahipleri buradan para kazanmanın yeni formüllerini hayata geçireceklerdir. Buna siteye alınan reklam ve üyelik aidatlarının haricinde başka değerlerde hasıl olacaktır.

Neyse, konumuz bu girişimciliği sorgulamak değil elbette. Kim nereye ve kime ne kadar para yatırırsa yatırsın, bizi pek ilgilendirmiyor. Asıl beni ilgilendiren tarafı farklı. Aslında teknolojik şekli, alt yapısı, üst yapısı, işletimi, kodlama sistemi vs. gibi konular beni elbetteki çok ilgilendiriyor ama bu yalnızca mesleki açıdan beni ilgilendiriyor. u konulardan bahsederek burada çok kişiyi sıkmanın gereği yok diye düşünüyorum. Mevzuya geleyim !.. Bu meşhur site ülkemizde de oldukça yakından tanınıyor ve biliniyor. Bir kere bile olsun girdiyseniz, Türkçe videoları da görmüş olmalısınız. Bu da bizim ülkemiz vatandaşlarının ne kadar da çabuk ve düşündürücü bir hızla, teknolojiyi benimsediği ve dünyaya entegre olduğunu gösteriyor. Şaka bir yana, geçenlerde belki takip etmişsinizdir bu site'de bizi üzen bir olay oldu. Gazetelere ve televizyonlardaki haber bültenlerine yansıdı mı bilmiyorum. Yaklaşık iki haftadır medyayı takip edememe gibi bir eksikliğim olduğundan bunu bilemiyorum. Neyse, bu ilgili sitede Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret eden videolar içerdiği için, biz Türklerin oldukça fazla öfkelenmemize neden oldu. Herkes birbirine mail attı, durumu birbirine iletti ve site yöneticilerine dolayısı ile Google firmasına bu videoları kaldırmaları için protesto mailleri atılmaya başlandı. Bu eylem bir kampanya eylemi şekline dönüştü ve zincirleme eylemi biçimine dönüştü. Bu zincire ben de katıldım. Ben katıldığımda, protesto maili gönderenlerin yirmi bin civarında olduğuna dair bilgi edinmiştim. Dün öğrendim ki, bu eyleme katılanların ve ilgili siteyi ve ilgili şirketi mail bombardımanına tutanların sayısı 250 bin'i geçmiş. Bu demektir ki, 250 bin civarında protesto maili atılmış siteye. O kadar etkili olmuş ki, site ilgili videoyu yada videoları yayından kaldırma kararı almış. İşte dayanışmanın gücü.

Bu ilgili seviyesiz videoyu kim yayına sokmuş biliyor musunuz ? Oldukça fanatik yada aşırı milliyetçi diyebileceğim bir Yunan vatandaşı.. Meğer bu edepsizliği yapan Türk düşmanı Yunan vatandaşı, daha önceden de böyle bir halt yemiş ve yine gerek Türkiye'den, gerekse muhtelif ülkelerden ülkesini seven, atasına bayrağına sahip çıkan Türk'ler tarafından yine mailler atılmış ve video yayından çıkartılmış. Bu bildiğim kadarı ile ikinci vukuat ama sanırım site yöneticileri bu kadar güçlü ve yoğun bir protestoyla karışılacaklarını tahmin etmiyorlardı herhalde.

Şimdi burada üç farklı durum ortaya çıkıyor. Birincisi, bu site yol geçen hanına dönüşmüş, herkes istediği gibi girip çıkıyor ve istediği gibi, istediği, çektiği veya derlediği (çünkü, bilgisayar ortamlarında da bir takım video parçacıkları yapılabiliyor) görüntüleri buralara aktarabiliyorlar, ikincisi böyle bir rahatlık olması sitenin bir kontrol mekanizması olmadığını gösteriyor. Yani, biz bu blog platformunda alıştığımız sistematik kontrol mekanizmasının (sansür mekanizması da diyebilirsiniz), olmadığını gösteriyor. Eğer öyle olsaydı, bu görüntülere rastlanılmazdı. Veya böyle bir kontrol mekanizması var da, bizi, Türkiye’yi, Atatürk'ü tanımadıkları için, bizim bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu bilmedikleri için, önemsemediler. Belki de çanak tuttular!..

Bu son ihtimalin olmamasını temenni ediyorum. Ben hatta diğer iki olasılığın daha güçlü olabileceğini savunuyorum. Durum öyle olunca da ortalıkta hayasızlık ve şerefsizlik kol geziyor. Neyse ki, biz Türkler duruma el koyuyoruz ve 250 bin maille Youtube'un trafiğini altüst ediyoruz. Netice de ilgili görüntüler siteden kaldırılıyor. Peki olay kapandı mı ? Hayır !.. Neden ? Çünkü İstanbul Cumhuriyet Savcılığı olaya el koyuyor ve Mustafa Kemal Atatürk'e, Türk bayrağına ve Türklüğe hakaret ettiği gerekçesi ile siteye tedbir kararı alıyor ve mahkeme kararıyla sitenin Türkiye'de erişimi engelleniyor. Bugün itibari ile www.Youtube.com adresli site yayında kapalıydı. Bu yazıyı okuduğunuz saatlerde açıldıysa eğer, bundan sonra ya daha dikkatli olacaklardır, yada Türkiye'den fazla katılım olmayacaklardır.

Daha dikkatli olmalarını tavsiye ederim. Zira bu tür platformlarda hem yaş sınırı yok, hem de çok geniş bir kitleye ulaştığından, çok farklı amaçlar içeren görüntüler dolaşabilir. Bir de bu görüntüleri bilgisayarlarına indirenler, bu görüntülere sanal alemde dolaştırıyorlar. Dolayısı ile videoları izleyenler kervanına
sayısı asla tespit edilemeyecek bir çoğunluk da katılmış oluyor. Görüntüler, gayri ahlaki, halk düşmanlığı, ırkçılık, terör vs. içerikli ise ve seyredenler masum insanlar, yada hassas insanlar ise bunun maddi, manevi, ruhsal, sosyal çöküntüsünden kim sorumlu olacak. Hele ki, interneti kullananların büyük çoğunluğununu çocukların ve gençlerin olduğunu düşünürseniz..

Ama birileri avuçlarını ovuştururken, birileri de ceplerini dolduracak. Bu sosyal adaletle bağdaşmaz...
.../...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2501
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster