Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
972
 

Youtube'daki İsrail videoları

Youtube'daki İsrail videoları
 

İsrail'in servis etmiş olduğu video.


Hemen sertçe lafa gireyim. Geçtiğimiz günlerde, bizim yöneticilerimiz Youtube'u engellemekle meşgulken İsrail'in bunu nasıl bir propaganda aracı olarak kullandığına şahit oldum.

Bahsi geçen helikopter ve zodyak botlardan çekilen videolar.

Bu videolarda ellerindeki sopa ve sandalyelerle kendilerini savunan Türkleri; gözü dönmüş bir grup, İsrail askerini linç ediyormuş gibi göstermekte.

Ne yazık ki İsrail yönetimince servis edilen bu görüntüler çok kısa sürede sosyal paylaşım sitelerinde izlenme rekorları kırdı. Konu hakkında görüntüleri görmek isteyen herkes direk israil'in servis etmiş olduğu bu videoları izlediler.
Hatta Youtube'da idfnadesk (idf=Israel Defense Forces) tarafından yayınlanmış bahsi geçen videoların her biri yaklaşık iki milyon izlenme oranına erişti.
http://www.youtube.com/user/idfnadesk

Ve dahası kendi medyamız dahil dünyaca ünlü haber kanalları bu görüntüleri kullandı.

Bu konuyla ilgili kendilerini haklı çıkarmak için siteler dahi kurdular.

http://www.flotillafacts.com/

http://www.standwithus.com/

İsrail hiç şüphesiz açılacak bir soruşturma da kendini bu görüntülerle savunacaktır. Ve şunu da ekleyecektir "Bakın! Türkler bizim askerlerimizi öldürmeye çalışırken bizim kahraman(!) askerlerimiz ateş açarak onları kurtardı" şeklinde.

Oysa ki operasyon sırasında çekilen ve sonrasında da İsrail askerlerinden saklanan fotoğraflar, bunu bir ölçü de yalanlamakta. Her ne kadar fotoğraflarda İsrail askerlerine şiddet uygulanmış olduğu görülse de gönüllülerin askerleri öldürmek gibi bir niyeti olmadığı açıkça anlaşılıyor.

Haberturk'ten İşte Şefik Dinç'in İsrail askerlerinden sakladığı bir kaç fotoğrafı:
http://im.haberturk.com/galeri/2010/06/04/402410/
3d328edf7135ed1fb502dea17117a182.jpg

http://im.haberturk.com/galeri/2010/06/04/402410/
8f086c3c43393dc2cfb528a1426acefb.jpg


Tam bunun üzerine yoğunlaşmıştım ki Hürriyet "İsrail'in sildiği Fotoğraflar" başlığı altında yeni fotoğrafları yayınlandı:

Ayrıca bunların dışında Tv 'de yer alan bir video daha var. Onu nette bulamadım.
O görüntüde ise hayatın kaybeden bir Türk'ün bir metre kadar ilerisinde,
büyük ihtimalle onu katleden yaralı bir İsrail askerine, gemideki sağlık mensupları yardım ederken görünüyor...

Her ne kadar Hürriyet'in fotoğrafları İsrail tarafına yaranacak cinsten gibi görünse de yinede gazetecilik etik olmayı gerektirir.

Bunlara bakarak buradaki suçlunun oradaki İsrail askerlerinden öte, bu askerleri gönüllülerin üzerine yollayan, operasyona karar veren İsrail yöneticileri olduğu daha da iyi anlaşılmakta.

Hatta yayınlamış oldukları videoda bile bunun ne kadar ahmakça bir operasyon olduğu rahatça görünmektedir.

Zaten dün, bir haber kanalında Türk asıllı İsrailli gazeteci Rafael Sadi'nin bu gemiye yapılan garip indirme şeklinin İsrail'de büyük tartışmalar yarattığını açıkladı. İşin komik tarafı kendilerini savunmak için servis ettikleri videolar bile kendilerine karşı. Belki görüntüleri geç servis etmelerinin arkasında bu sebepte yatıyor olabilir. Zor durumda kalmasalardı operasyon görüntülerini belki de hiç yayınlamayacaklardı gibi görünüyor.

İsrail'in batı dünyasında daha da kazanmış olduğu bu kötü imajı kolay kolay düzeltemeyecektir. Fakat kısa zaman zarfında atacağı adımlar dünya tarafında olumlu bir şekilde karşılanacaktır.

Bunların en başında Gazze'ye uyguladığı ablukayı kaldırması geliyor. Bu konuda hem israil Başbakanı tarafından yapılan ablukanın yumuşatılmasına dahi bir açıklama gelmiş idi.

Bir kaç gün önce de Abd bu ablukayı kabul edilemez/sürdürülemez olarak görmüş idi. Tabi bizi yine ayakta uyutmuyorlarsa. :)

Diğer bir başka adım ise bu ahmakça operasyondan dolayı zarar gören insanlarımız için özür dileyip tazminat ödemeyi kabul etmeleri veya bunu yapamıyorlarsa istifa etmeleri İsrail'in var olan durumdan daha olumlu bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 897
Kayıt tarihi
: 21.01.10
 
 

1981 yılında İstanbul'un biricik semti Kadıköy'de doğdum. Mezun olduğum alanla ilgisiz olsa da Fel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster