Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1666
 

YouTube telif hakkı yasalarını nasıl etkileyecek?

YouTube telif hakkı yasalarını nasıl etkileyecek?
 

Geçtiğimiz Ekim ayında Google, tarihinin en pahalı anlaşmasına imza atarak YouTube’u 1 milyar 650 milyon dolara satın aldığında, çok kârlı bir yatırım yaptığı düşünülmüştü. Gerçekten kârlı bir yatırım olup olmadığını zaman gösterecek. Ancak şu anda görünen bir gerçek var ki, YouTube Google’ın başına epey iş açtı.

YouTube sakinlerinin her gün siteye yüklediği binlerce içerikten bazıları telif hakkı ödenmesi gereken videoklip, film, dizi gibi eserlerden oluşuyor. Dolayısıyla bu durum o eserleri üreten ve telif hakkına sahip olan insanları çileden çıkarıyor. Site yöneticileri bu içerikleri kaldırmaya çalışsa da kullanıcıların hızına yetişmeleri mümkün değil. Bu nedenle Google birçok telif hakkı davasının muhatabı olmak zorunda kalıyor.

Dün ajanstan gelen bir haber, Google’ın ne kadar büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunun en iyi göstergelerinden biri; ABD’li televizyon ve sinema devi Viacom, Google’ı ve ona bağlı YouTube’u korsanlıkla suçlayarak 1 milyar dolarlık tazminat davası açmış. Aylardır süren müzakerelerden sonuç alamayan Viacom, sonunda çareyi kanuni yollara başvurmakta bulmuş.

Google davayı kaybederse, neredeyse YouTube’a ödediği kadar bir tutarı Viacom’a ödemek zorunda kalacak.

Peki YouTube bu kadar riski göze almaya değecek kadar iyi bir yatırım mı? Geçtiğimiz günlerde New York Times’ta yayınlanan bir makalede Eric Schmidt’in bu konuyla ilgili görüşlerini okudum. Eric Schimdt, YouTube’un gelecekte önemli bir reklam mecrası olacağını düşünüyor. Bu nedenle de YouTube’un iyi bir yatırım olduğu konusunda ısrarlı. Tabii ki Google’ın CEO’su bu konuda en doğrusunu biliyordur. Eminim ki Google gibi bir şirket, böyle büyük bir yatırım yapmadan önce olasılıkları ve fırsatları enine boyuna düşünmüştür.

Benim asıl merak ettiğim artık arkasında Google gibi bir dünya devi bulunan YouTube’un dünya çapında telif hakkı kavramını ve yasalarını nasıl değiştireceği. Bence Viacom ve Google’a telif haklarına saygı göstermediği gerekçesiyle dava açan diğer şirketler, bunun bir çözüm olmadığını kısa zamanda anlayacak ve yeni arayışlara girecek. Nitekim olay Google’dan da YouTube’dan da çok daha büyük aslında. Büyük resme baktığımızda insanların “global paylaşım”a nasıl alıştığını ve bunun yaşamlarının nasıl büyük bir parçası haline geldiğini görebiliyoruz. İnsanlar artık istedikleri her şeyi internet üzerinden paylaşmanın bir “hak” olduğunu düşünüyor. Ve iyi bilindiği üzere verilmiş bir hak geri alınamaz. Artık kimse çıkıp “Kapatalım bu paylaşım sitelerini ve insanlar eskiden olduğu gibi gidip albüm alsınlar, filmleri/dizileri sinemadan/televizyondan izlesinler, kitapları internetten okumasınlar” diyemez. Yapılması gereken telif hakları kavramını yeniden tanımlamak ve düzenlemeleri çağa uygun hale getirip globalleştirmek. Çünkü azıcık da olsa olayları okuma ve yorumlama yetisine sahip herkes bu tür paylaşımın, paylaşıma konu olan eserlerin popülerliğini artırdığını anlar. Öyleyse yeni sisteme ayak uydurup, oradan hak ettiğini almak yerine bu paylaşımı engellemenin ne anlamı var?

Konuyla ilgili haber için: http://www.insankaynaklari.com/ikdotnet/IcerikDetay.aspx?KayitNo=7266

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Uyarı: Milliyet Blog kullanıcıları ve üyeleri" ile başlayan paragrafı bu internet sayfasının her yerinde görebiliyoruz birde bu "uyarı" "her türlü tazminat ve/veya adli/idari para cezaları Blog kullanıcılarına rücu edilecektir." şeklinde bitmekte. Ya google böle bi uyarı yapmayı unutmuş ya da davalar milliyete açılacak. Bu konuda "rücu" edilebiliyor ise neden google kullanıcılarına edemiyor da para ödemek zorunda kalsın. bu konuda söylemek istediğim şey şu: Para tahsilinin google yıkmak kolay gözükmüyor. Zaten CEOsu olabilmiş arkadaş da çaresini önceden düşünmüştür. Viacom (eminim) binlerce hatta yüzbinlerce kişiye dava açmak yerine google!a bu konuda gerekli gayreti göstermediğinden açmıştır. Yani hepsinin telifini ödemesini istese bana daha çok bi para ödemesi gerekir gibi geliyor. Eğer Viacom kazanırsa paylaşım sitelerinin hepsi anında kapanır. Kazanamassa telif hakkı diye bişey kalmaz. Bana böyle geliyor. Tabi konu hakkında hiç bir araştırma yapmadan yazmamdan da kaynaklanıyor ol

Savas GEZICI 
 31.07.2007 1:37
Cevap :
benim bu yazıda işaret etmek istediğim şey youtube gibi paylaşım sitelerinin müzik, sinema, televizyon vb. alanlardaki telif hakları konusunda yeni açılımları zorunlu kılacağı idi. dijital dünya geliştikçe kanunlar ve kurallar da değişiyor, değişecek.  13.08.2007 13:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 953
Kayıt tarihi
: 02.03.07
 
 

Hayatta herkesin güçlü bir duyguyla doğduğuna inanırım. Benimki merak. Küçüklüğümden bu yana dünyada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster