Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
610
 

YPG’nin Menbic’den Çekilmesi: Amerika Hangi Hesaplar Peşinde?

YPG’nin Menbic’den Çekilmesi: Amerika Hangi Hesaplar Peşinde?
 

Amerika, en evvel ve her şeyden evvel, “Türkiye’yi kazanmak” peşinde… Çünkü Türkiye büyük ve gerek bölgesel, gerek küresel dengeler bakımından hayatî önemde… Türkiye’yi kaybeden bölgesel ve küresel üstünlüğünü kaybeder.

ABD amacını açıkça ilân ediyor. Ana amacın, “Ankara’nın Batı’ya yöneliminin korunması” ve bunun bir “denge meselesi” olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, “Bu dengeyi korumanın neden önemli olduğunu anlamak içinse haritaya bakmanın yeterli olacağını”söyleyerek ekliyor: “Uzun vadede Türkiye, bölgede İran’a karşı denge sağlanabilecek tek ülke!” (Sputnik,05.06.2018)

Demek ki neymiş?

ABD-Suudî Arabistan-İsrail üçlüsünün çatıştığı İran’a karşı Türkiye dengeyi sağlayabilecek tek ülkeymiş!

Türkiye’nin jeopolitik ve stratejik değerine paha biçilebilir mi?

Türk ve ABD Dışişleri Bakanlarının anlaşmasının ardından, YPG, “Menbic’den çekileceklerini” açıkladı.

PKK/YPG terör örgütünün Menbic’den ayrılması iktidarın, “kararlı duruşu”nun bir sonucudur. Askerî harekâta gerek kalmadan bu işin başarılması hükümetin başarısıdır. Tabii bu, aynı zamanda, Türkiye’nin büyüklüğünün, yerküredeki öneminin de kabul edilmesidir.

Bununla beraber, bazı belirsizlikler ve şüpheler var:

Bir kere, YPG terör örgütünün, işgal ettiği bir bölgeden, kayıtsız-şartsız, “kuzu kuzu”  çekileceğine inanmak zor! Bu nasıl denetlenecek?

İkincisi, “Üç Aşamalı Bir Plan”dan bahsediliyor… Uygulanması, 6 aya, hatta yıllara yayılacak olan bu planın yeni bir oyalama taktiği olabileceğinden endişe ediyoruz.

Üçüncüsü, Menbic’den çekilse bile terör örgütü PKK/YPG’liler nereye gidecek?

Fırat’ın doğusuna!

ABD’nin 5 bin tır silahla donattığı, sınırımızın 500 kilometrelik bölümündeki PKK/YPG varlığı ne olacak?

Görüşümüz, terörle mücadele kararlığı sürer ve Suriye dâhil, bölge ülkeleriyle işbirliği sağlanabilirse, terör örgütü orada da barınamaz, ABD bile onu koruyamaz.

Dördüncüsü, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın açıklamaları iyi okunmalı… Oradaki hedeflerden biri de, Türkiye’nin, Suriye konusundaki Rusya ve İran’la olan işbirliğinin kesilmesidir.

Türkiye, bunu kabul etmemeli... Rusya ve İran’la süren işbirliği, ABD’nin vaatlerinden hem daha gerçekçi, hem daha önemlidir.

 

NAHİDE ÇELEBİ, Matilla, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Cengiz! AB ülkeleri ABD'ye güvenmemeli onları ne yapacağı bilinmez hesapları başka.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.06.2018 17:02
 

Amerikanın anlaştık denmesine ben inanmıyorum. Bugün anlaştık deyip yarın vazgeçebilir. O kadar silahı boşuna vermedi. Her ortamda orada bir Kürt devleti kurma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayacaktır. Sonra Fırat'ın Doğusuna çekiliyor olmaları tehlikenin kalktığı anlamına gelmiyor. Çok dikkatli olmalıdır yönetenler...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 07.06.2018 16:09
 

Prensip olarak gerek ABD'ye ve gerekse de AB ülkelerine güvenmenin büyük saflık olduğuna inanıyorum. Ancak ne var batılı ülkeler öncelikle pragmatist ülkelerdir ve sanırım onlarda artık batılıların desteği ile bağımsız bir Kürt devletinin Türkiye'ye rağmen kurulamayacağını, var olamayacağını anladılar. Bence onlar artık Kürt kartından bir hayır gelmeyeceğini anladılar ve işi oluruna bırakıyorlar. Bizim de eski kayıtsız şartsız batı yanlısı siyasetinin bize fazla bir kazanç sağlamayacağını anlamamız gerekir. Bu nedenle de kazan-kazan dan başka bir seçeneğimiz olmadığını anlamamız ve hep rasyonel bir dış poltika izlememiz gerekir. Selamlar

Matilla 
 07.06.2018 13:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4905
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1190
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster