Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
144
 

Yüksek voltaj hatırası

Bizim ailemizde adettir! Her ayın başında yeni elektrik ve su faturası beklenir. Gelen faturalar da bilgisayara kaydedilir.
 
Geçen hafta eve gelirken girişteki el yapımı posta kutusunda elektrik faturalarını görünce bize de gelmiştir diye umutlandım. Ancak beklenen fatura henüz gelmediği için bizi meraklardan meraklara sürüklemişti.
 
Ve hiç ummadığımız bir pazar günü faturamız evimize gelmişti.
 
Beklediğimiz günlerde başına gelen faciadan dolayı girdiği ileri kırışık halinin intikamını bizden almak istercesine yüklü gelmişti. Ama öyle böyle yüklü değil! Fatura resmen soyguna gelmişti!
 
Annem “elektrik faturamızı bulmuşlar, 500 TL gelmiş,” deyince şaka zannettim. Ancak kırışıklığından zor okunan faturayı elime aldığımda gözlerime inanamadım! Elektrik faturası gerçekten de 505,50 TL gelmişti.
 
Şaşırmıştım.
 
Faturaya göz attığımda gündüz, puant ve gece endeks farkları da normalden yüksekti. Yani bu faturaya göre evde çok ciddi elektrik harcanmıştı.
 
Önceki faturalar değil beş yüz TL doksan TL bile gelmiyordu. Geçen sene ocak ayındaki 125 TL’lik fatura istisna.
 
Odamda elektrikli soba vardı ama onun da bu kadar fatura getireceği imkânsızdı. Yıllardır elimizde tutup da kıştan kışa çıkardığımız sobayı arada bir yakıyor, söndürdüğümde fişten çekiyordum. Çünkü çevirme düğmesi sobayı tam kapatmadığı için kendiliğinden açıyordu.
 
İşyerimdeki arkadaşlara ve alışveriş yaptığım tavukçuya konuyu açtım. Onlar da faturaya itiraz etmemiz gerektiğini söylediler. Hatta tavukçu elektrik sayacının arıza yaptığını veya başka bir komşu tarafından kullanıldığını ileri sürdü.
 
Elektrik faturasına itiraz ettik. Bizden sayacı okumamızı istediler. Okudum! Tabii sayacı okuyup faturaya işleyen görevliye de ağza alınmayacak küfürler etmeye başladım.
 
Okuduğum değerleri hesaplayan görevli 126 TL’lik fatura çıkardı.
 
Peki sayacı okuyup da faturaya işleyen görevliye neden kızdım? 
 
Pardon! Ceddine….
 
Of yazarken bile sinirlerimi tutamıyorum böylesi dang…
 
Tövbe tövbe. İstemeden günaha sokuyor.
 
Kusuruma bakmayın feci derecede zorlanıyorum yazarken bile! Hadi kazık atmak istiyorsun bari dozunu ayarla! 500 liralık elektrik faturası neyin nesi? Hadi sayacı yanlış okuyup faturayı oluşturdun o faturayı kırıştırıp atmak neyin nesi?
 
Sen bizim parayı nasıl kazandığımızı bilmiyorsun tabii. Babamın aydan aya aldığı emekli maaşının 700 lirası evin kredisine kesiliyor. Kalan parayla da elektrik ve su faturası ödeniyor.
 
Benimse aldığım para kredi kartlarıma ve yol masrafıma gidiyor. Kalanı da evin mutfak masrafı.
 
Bu ay gelen elektrik faturasını hatıra niyetine saklayacağım. Eğer bir daha böyle şişkin bir fatura gelirse ne yapacağımı biliyorum.
 
Eve gelen faturaları ödedikten sonra bilgisayara kaydedip saklamakta fayda var. Bir de elektrik sayacının da dilini çözdük mü kolay kolay kazık yemeyiz.
 
http://blog.milliyet.com.tr/alternatif-tasarruf/Blog/?BlogNo=357253
 
Asi Güvercin
 
asiguvercin60@hotmail.com
 
Abdülkadir Güler, Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüketici biliçlendikçe farklı çelme şekilleri geliştiriyorlar. Ali Haydar, her yerde uyanık olmak zorundayız 2013 de 309tl su faturası gelmişti bize de, eline sağlık geçmiş olsun ayrıca paylaşmak zorundayız böyle şeyleri belki bir başkası için yol açıcı olabilir. Çünkü bizler hak aramayı da bilmiyoruz. Hakkını aramak yerine "kullanmışsın ki gelmiş" diye karısıyla kavga edenler az değil, selamlar

Cemile Torun 
 30.01.2015 22:45
Cevap :
Hayatta sürprizlere ve tuzaklara hazırlıklı olmakta fayda var Cemile abla. Faturaları bilgisayara kaydedip saklamak bu nedenle önemli. Su faturası konusunda geçmiş olsun diyorum. Ailede fatura kavgasını anlamsız buluyorum. En akıllıcası böylesi takipte bulunmak. Sağlıcakla...  01.02.2015 3:03
 

Dikkat etmek gerekiyor, geçmiş olsun asi güvercinimiz :)

Tülay EKER 
 22.01.2015 14:18
Cevap :
Teşekkür ederim Tülay abla. Sağlıcakla...  22.01.2015 22:21
 

Paylaşım için teşekkürler selam ve sevgiler Ali Haydar.Önemli bir konuya değindin.Güzel zamanlar dileğimle sevgiyle kucaklıyorum.

Şennur Köseli 
 22.01.2015 8:42
Cevap :
Elektrik faturasındaki hata kablodan beter çarpınca paylaşmayı uygun gördüm Şennur abla. Yorumun için teşekkür ederim. Sağlıcakla kal...  22.01.2015 22:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 380
Toplam yorum
: 852
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 540
Kayıt tarihi
: 07.03.11
 
 

1984 yılında Tokat'ta doğdum. Şu anda İzmir'de yaşıyorum. İki yıldır yazdığım bir ortamda yepyeni..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster