Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
3364
 

Yumruk Show'un mucidi Deli Güngör

Yumruk Show'un mucidi Deli Güngör
 

1980 li yılların başıydı.  Fenerbahçe ‘de oyanayan  ‘’deli ‘’lakaplı futbolculardan biriydi o. 

Bir tanesi  ‘’Fenerbahçe bütün delileri aldı beni unuttu’’ deyip de   sanradan Fenerbahçe’ye  alınan Bahtiyar Yorulmaz’dı. O santrafordu. Üstünü başını parçalardı maçta. Bir maçta rakip futbolcuya kafa atıp, dişlerini döktüğü, bir başka maçta  kendi takımından bir arkadaışını dövdüğü yazar sicilinde.

Diğeri Nezihi Tosuncuk’tu.  Beşiktaş’tan gelmişti Fenerbahçe’ye ve  keşke bütün deliler  onun gibi olsa dedirtecek bir özveriyle müthiş bir futbol oynamıştı özveriyle. . 103 golle rekor  Fenerbahçe devrindeki stoperdi..

Diğeri ve en renklisi de tabii ki Güngör Tekin’di.

Yakın zamanda futbolu  bırakan Beşiktaş’lı İbrahim Üzülmez’e de  ''deli '' der Çarşı.  O  ‘’benim nerem deli’’ der dururdu. Gerçekte Fenerbahçe’nin yukarıdaki delilikleri yanında  İbrahim Üzülmez  pek de deli sayılmazdı.  Siz deli görmemişiniz diye onları anlatsa  herkes kendisine hak veriri deli, meli demekten vazgeçerdi

Bugün bir gazetenin spor sayfasında tam sayfa röpörtajını  gördüm Güngör Tekin’in ve tabi onu ve futbol oynadığı dönemleri, onun  showlarını hatırladım.

Üsküdar’lıydı.  Üsküdarspor’da oynadığını biliyorum çünkü o zamanlar etrafı açık olan Selimiye sahasında bir Yeldeğirmeni-Üsküdarspor  hazırlık maçında kendisine rakip olarak oynamış  maçı 3-2 kazanırken galibiyet golünü de kışla tarafındaki kaleye ben atmıştım.

O zamanlar da tanınırdı Üsküdar’da ve amatör ligde.

Sonra Galatasaray’da yumruk show yaparak tribünleri coşturan  futbolcunun o Güngör olduğunu öğrendim.

Kötü futbolcu muydu?. Hayır. İyi miydi?. O da hayır. ama o zamanlar her eve lazım cinsten biriydi. Tam tribünlerin aradığı adam. Zeki de. Futbol açığını böyle kapatabiliyordu.  Bütün tribünler ister maçtan önce, ister maçtan sonra ama mutlaka  Güngör’den o showu beklerdi.

Eh Ali Şen’de böyle futbolculara bayılır.  Güngör , bugün hala ''Fenerbahçe ailemin takımıydı''  dediğine göre,  gönül verdiği takımın renklerine kavuşmuştu   Aynı yumruk show bu sefer Ali Sami Yen’den Kadıköy’e taşındı.

Ben  onun  takasla alındığını hatırlıyorum. Raşit Çetiner  Galatasaray’a verilmiş,  karşılığında  rahmetli Erdoğan Arıca ile Güngör Tekin alınmıştı. Güngör Galatasaray tarafından  bir Amerikan takımına kiralık verildiğini,  Ali Şen’in bir telefonu ile Fenerbahçe’ye geldiğini söylüyor.

Fenerbahçe’de 2 sezon kaldı.  Sanırım ondan sonra da futbolu bıraktı. Başka işlere başladı. Ticarete daldı.  Video  salgını başladığı zaman  Güngör’ün  video- kaset işinin öncülerinden olduğunu duymuştum.  Sonra birden kayboldu. Sesi sedası çıkmaz oldu.

İngiltere’de hapis yatmış.  10 yıl. Hani insana nereden nereye dedirtecek bir sürü olay geçmiş başından.  O neredeyse  boşu boşuna hapis yattığını söylüyor ama  bir yandan da itiraf ediyor ‘’Kosova’da Arnavut gerillalara silah sağlamak için yasa dışı yollara başvurdum’’ diyor. Tabii ki uyuşturucu.

‘’Bütün bunları da ben de arnavutum Avrupa’daki katliamı içime sindiremezdim’’ diyor ama  gerçekten de öyleyse bunun akıllı bir yorumu yok. Kosova kurtuldu ama sen kurtulabildin mi diye sormak gerek!.

Gazetenin sol kşesinde Fenerbahçe forması ile yine yumruk havada bir resmi var 1981 den. Sağ tarafta da şimdiki resmi. Yaşlanmış. Şakaklar beyazlaşmış. Görünüşte  orta yaşlı efendi bir adam.   Kader rüzgarları ona delilik cesaretini fazlasıyla ödetmişe benzer.

‘’Benim oynadığım devirde futbol bugünkü kadar cazip değildi’’ diyor ama  biz o devirde de stadları dolduruyor, sabah bilet alabilmek için stat önlerinde sabahlıyorduk!.   Şimdi para büyük, ilgi o zamankinden fazla değil.

Yiğit lakabıyla anılır. ‘’Deli Güngör’’ futbolu ile değil ama showlarıyla bizim neslin kolay unutmadığı bir futbolcuydu. 

‘’Tribün sowu ben başlattım’’   derken de haklı  ‘’ şimdi tribünleri coşturacak adam kalmadı’’ derken de.

‘’Yaptıklarımdan pişman değilim’’ diyor  hayatının en güzel  10 yılını üstelik yurdundan, yuvasından, yakınlarında  ayrı, özgürlüğü kısıtlanmış bir şekilde yaşamanın , insan hayatındaki  tahribatını ve psikolojisini tahmin edebilmek için ‘’o nasılsa deliydi’’ demek , her şeye rağmen  haksızlık.

Hatalarının bedelini  ödemiş olduğu kesin.

80’li yılların başında  sıra dışı futbolcuğu ile tribünlerin ilgi odağı olan ve her iki büyük kulübümde de sevilen Güngör Tekin’i gördüm sevindim.   Bizim diğer deliler acaba ne alemde diye de düşünmeden edemedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 943
Kayıt tarihi
: 15.01.09
 
 

İstanbul doğumluyum.. İstanbul'un  tramvaylı döneminden bu şehirde yaşıyorum. Gençlik yıllarında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster