Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Dr Halil Ibrahim Tekin

http://blog.milliyet.com.tr/hitekin

11 Ocak '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
114
 

Yumurta (Oosit) dondurma işlemi

Yumurta (Oosit) dondurma işlemi
 

Son yıllarda yumurta (Oosit) dondurma işlemi sağlık problemleri, kariyer planlamaları ve yaşam şartları nedeni ile tercih edilen tüp bebek (ıvf) yöntemlerinden biridir.


Son yıllarda yumurta (Oosit) dondurma işlemi sağlık problemleri, kariyer planlamaları ve yaşam şartları nedeni ile tercih edilen tüp bebek (ıvf) yöntemlerinden biridir.
Peki yumurta (Oosit) dondurma işlemi nedir?
Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalıklarının uyarılması sonucu toplanan olgun yumurtaların uygun koşullarda dondurularak saklanmasıdır.
Yumurta dondurma işlemi sonrasında toplanan yumurtalar uzun yıllar saklanabilmektedir. Ayrıca bayanın yaşı kaç olursa olsun toplanan yumurtaların yaşı işlem yapıldığı tarihte kalacaktır. Bu nedenle ileri yaşta gebelik düşünenler için uygun bir tedavi yöntemidir. Yumurta dondurma işlemi yapıldıktan sonra gebelik düşünüldüğünde dondurulan yumurtalar çözülüp kullanılabilmektedir.
Uzman doktorumuz Halil İbrahim Tekin vitrifikasyon adı verilen hızı dondurma yöntemi ile yumurta dondurma işlemi yapıldığı taktirde gerek dondurma gerekse çözülme işlemleri sırasında yumurtaların zarar görme oranı %10 – %5 lere kadar düşmekte olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Dr. Halil İbrahim Tekin vitrifikasyon yöntemi ile yapılan yumurta dondurma işlemi sayesinde çözülen yumurtadan elde edilen embriyo ile taze denemelerle elde edilen embriyodan sağlanan gebelik oranının birbirine yakın olduğunu ve bunun bilimsel çalışmalarla tespit edildiğini de dile getirmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 131
Kayıt tarihi
: 11.01.15
 
 

2000 yılında Lefkoşa’da açılan tüp bebek merkezinin kuruluşunda bulundu ve 4 yıl kadar bu merkezi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster