Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
635
 

Yumurtalı protesto

Yumurtalı protesto
 

Öğrencilerin polisler tarafından coplanmasını üzerlerine biber gazı sıkılmasını seyrederken içim sızladı. Bu dayaklar vücutlarında kalıcı izler bırakabilir. Hatta ölümlere bile sebebiyet verebilir. Polis kontrolünü kaybediyor. İnanılmaz bir öfke birikimi içinde patlıyor. Ama nedense hep öğrencilere, hükümeti protesto edenlere karşı. Öğrencilerin yumurtalı eylemleri diğer ülkelerde de yapılan bir eylem. Liderlere yumurta atılıyor. Bir şekilde protesto biçimi.

Hükümete ve partilere düşen görev ise onların isteklerini anlamaya çalışmak. Başbakan’ın rektörlerle görüşmesi sırasında öğrenciler taleplerini şu notla iletmişler. Üniversitelerin gün gibi ortada olan sorunlarının konuşulmasını istiyoruz. Size güvenmiyoruz ve güvenmediğimiz için bu mektubu kaleme alıyoruz denilerek, devamında, üniversitelerin masaya yatırılacağı bir toplantıda asıl tartışılması gerekenler olarak, ulaşımın, barınmanın paralı olması ve harçlar nedeniyle öğrencilerin sürüklendiği darboğazın görüşülmesine, paralı eğitime son verilmesine, üniversitelerdeki baskı ortamının, soruşturmaların ve öğrenciler hakkındaki cezai işlemlerin kaldırılmasına ve cemaatler eliyle üniversitelilerin ve akademinin ayaklar altına alınmasının karşısında durulmasını istemişler.

Siyasal bilgilerdeki toplantı aslında öğrenciler için oldukça önemli bir toplantıydı. Karşı görüşlü iki Anayasa profesörü yeniden yapılması planlanan anayasa ile ilgili, muhtemelen anayasa değişiklikleriyle ilgili görüşlerini anlatacaktı. Ama anlatamadılar. Protesto edildiler. Süheyl Batum öğrencilere faşistsiniz demedi. Sizler diğer öğrencilerin bu toplantıyı dinleme isteklerini engelliyorsunuz beni konuşturmuyorsunuz bu da bir şekilde faşizan bir uygulamadır dedi. Çünkü konuşmacılar Siyasaldaki bir öğrenci topluluğunun isteği üzerine bu toplantıya gelmişlerdi. Öğrenciler dikkatleri üzerlerine çekmek istediler. Bu da onların hakkı.

Peki medya bu konuda neler yapıyor. Bu öğrencileri dikkate alıyor mu? En azından isteklerini kamuoyuna aktarmaları lazım. Öğrencilerin temsilcilerine söz hakkı verilmeli basın bunu desteklemeli. Gazetelerin Cumartesi, Pazar eklerinde sosyetedeki ikoncanların yaşamlarını anlatmak yerine gençlerin isteklerine yer verilmeli.

Türkiye bir yangın yeri üniversiteler de bundan payını alıyor. Ben de bir anneyim. Eğer benim evladım bu eylemlere katılsaydı büyük bir ihtimalle onu engellerdim. Çünkü mücadele iyi mevkilere gelip okulları başarılarla bitirip tüm engellere rağmen kilit noktalara gelmeye çalışmakla, düzeni yönlendirmeye çalışmakla mümkün olduğunu biliyorum.

Bu çocuklar çok zeki kendilerini çok güzel ifade ediyorlar. Konuşmalarını bir kanalda dinledim. Yumurta atmak yaratıcı bir eylem değil demek biraz anlamsız protesto nasıl olabilir ne tür bir yaratıcılık olabilir ? Komik eğlendirici protestolar mı yapmak gerek ?

Gençleri dinlemeliyiz bize söylemek istedikleri şeyler var. Medya ya çok görev düşüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Esasında yazınızda olayın cevabını çok iyi belirtmişsiniz. Önemli olan protesto etmek, yumurta atmak,bağırmak ,çağırmak değil.Kavgayla, sorunları çözmenin olanaksız olduğunu gençlerimiz bir türlü anlamadılar. Sorunlara çare bulmak, barışçı ortamda mücadele etmektir. Saygıyla, bilgiyle , çalışmakla istenilen amaca varılır. Şiddetle amaca varılmadığını öğrenmeleri gerekiyor gençlerimizin.

yılmaz çetingöz 
 15.12.2010 0:32
Cevap :
gençlere anlayışla ve vicdanla yaklaşmalıyız. Selamlar.  15.12.2010 11:18
 

Bu çocuklar zekî olabilirler ama akıllı olmadıkları kesin. Onlardan (olacaksa) çok daha akılcı bir eylem sergilemelerini beklerdim. Akılı olsalardı eylemle saldırı arasındaki ince ve zarif farkı farkederlerdi. Eylem naif bir harekettir. Uyarıcıdır, dikkat çeker, akılcıdır, geri dönüşü olan verimli bir harekettir. Hangi görüşe ve hangi amaca hizmet ederseniz edin adamların kafasına yumurta atamazsınız. Böyle yaparsanız bu hareket saldırıdan öteye gitmez ve hiçbir amaca da hizmet edemez! Sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 10.12.2010 20:42
Cevap :
Bir toplantıda sadece pankart açan bir kızın üzerine bir görevli öylesine bir atladı ki ben şaşırıp kaldım biz eylemden korkuyoruz. Onlar cesaretliler her şeyi göze alıyorlar.Karşı duruş sergiliyorlar.Sırf bunun için desteği hakediyorlar.Selamlar.  13.12.2010 16:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1748
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster