Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '09

 
Kategori
Kahvaltı
Okunma Sayısı
784
 

Yumurtamı İstiyorum

Yumurtamı İstiyorum
 

Yumurtayı da katlettiler...


Erman Toroğlu'nun, bizim Antalya seracısı ile yaptığı diyalog gündemdeydi bir zamanlar.Sera sahibi"Aileme yedirdiğim, domates ve diğer sebzeler bu tarafta, sattıklarım diğer tarafta"demiş;hormonunu gerektiğinden fazla koyduklarını sattığını,hormon koymadıklarını veya normal seviyede hormon uyguladığı sebzeleri kendilerine ayırdığını anlatmıştı Toroğlu'na.O da çıkıp, ekranda bunları açıklayınca çiftçilerin gazabına uğramıştı.

Mısır'ın GDO(genetiği değiştirilmiş organizma)lı yiyeceklerden olduğu bilgisine de dayanarak; artık mısırın eski lezzet ve tadından eser kalmadığını söylediğim yazımdan sonra, yumurta yeme zevkinden de mahrum olduğumu belirtmek istiyorum.Benim gibi,bu lezzet değişikliğini, yediğine dikkat eden herkes farketmiş olmalı.

Kolestrolum normalden biraz yüksek, dolayısıyla yaşım itibariyle de doktorların önerilerine dikkat etmem gerekiyor.Çok sevmeme rağmen, benim durumumda olanların günaşırı yemesinin doğru olduğu, söylendiği için ben de öyle yapıyorum.

Kahvaltı sofrasına özen gösterir ve halk deyimiyle"eşkem köşkem" bir konumda masanın hakkını sonuna kadar vermeye çalışırım.Yumurta yiyeceğim sabahlar daha bir keyifle otururum masaya.Sigara,içki veya bağımlısı olduğum herhangi birşeyim yok,işte benim de zevkim bunlar:Çay ve kahvaltı.

Ama bir aya yakın bir süredir kahvaltı süsüm yumurtanın; özellikle sarısında acımsı bir lezzet farkediyorum.Marketten aldığımız,markalı yumurtalar bunlar.Köyden alayım bundan sonra diyorum, bilmiyorum farklı olur mu.Acaba tavuklara verilen yeme mi yoksa yumurta imalatçısı bu sevimli hayvanlara mı değişik bir madde veriliyor.Bunu alo 174 e de duyurmak istiyorum.(tüketici hakları hattı)

Sanayi atıkları, zehirli tarım ilaçları ile; hava,su,toprak,deniz kirleniyor.Bizler tepki vermezsek, kim dur diyecek bu gidişe.

Bu kadar ülke sorunu içinde, yiyeceğimizin kalitesinin bozulması çok mu önemli diye düşünülebilir. "Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur" sözünden hareketle, sağlıklı düşünebilmek için, sağlıklı olmamız gerekir diye düşünüyorum.

Yanılıyor muyum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizleri yanıltıyorlar! Katkılı yiyecekler adı bilinmeyen hastalıkları tetikliyor; ilaç üreten devler hastalık çeşitleri arttıkça kasaları dolup taşıyor, güçleniyorlar söz sahibi oluyorlar! Hayvanları denek olarak kullanıyorlar, akıl almaz işkenceler yapıyorlar! Doğada her derde bir deva var! Bunu araştırmak desteklemek işlerine gelmiyor. Organik gıda üretenler( haklı haksız Allah bilir) ürünlerini çok pahalıya satıyorlar. Halis köy yumurtasının tanesini bir Türk lirasına yakın bir fiyata satabiliyorlar. Gündemin en önemli konusu gıda sektöründeki salaşlık olmalı ama kimin umurunda...Bu tür konulara halkın kafa yormaması için ellerinden geleni yapıyorlar. İnanın bana en iyisi az ve öz beslenmek. Organik gıda sektörüne destek verilmeli eğer yan etkisi korkunç olan hapları yutmak istemezsek! Elinize sağlık; bu konulara sayfalarımızda bol bol yer vermeliyiz. Antalya'ya Selamlar saygılar.

Alev Meisel 
 18.12.2009 0:37
Cevap :
Selam,Alev Hanım.Ayrıntılı olarak soruna açıklık getirdiğiniz yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim.Sesimizi mümkün olduğunca çok insana duyuralım ki, özellikle gelecek nesillerin sağlığı ile birlikte tüm halkımızın sağlığı üzerinde oynanan kirli oyunlar amacına ulaşamasın.Belirttiğiniz gibi,az ve öz yersek,kaliteli,organik gıda için gereken harcamaya da kaynak bulmakta zorlanmayız...İzmir'e sevgiler...  19.12.2009 11:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 305
Toplam yorum
: 749
Toplam mesaj
: 87
Ort. okunma sayısı
: 1350
Kayıt tarihi
: 08.08.07
 
 

Emekli Türkçe öğretmeniyim.Şimdi Marmara Üniversitesi bünyesinde bulunan, Atatürk Eğitim Enstitüs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster