Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '20

   
  Kategori
  Tarih
  Okunma Sayısı
  54
   

  Yunan İşgalleri

   Hangi illerin Yunanlılar tarafından işgal edildiğini söylemeden önce işgal edilen şehirlerin, hangi sebeple işgal edildiğini bilmemiz gerekli ayrıca bu bilgi genel kültür açısından da önemlidir. Osmanlı Devleti son zamanlarını yaşadığı sırada dünyada büyük bir savaş koptu, tarihe 1. Dünya Savaşı adı ile geçecek olan bu savaş ayrıca büyük imparatorlukların da sonu olacaktı, işte bu imparatorluklardan bir tanesi 600 yıllık geçmişiyle Avrupa'ya korku salmış fakat yirminci yüzyıla geldiğimiz zaman yaşlı olarak nitelendirilmiş olan Osmanlı İmparatorluğu'dur.

   

    Osmanlı Devleti'nin Yıkılışına Giden Yol

   

   Osmanlı İmparatorluğu 1908 yılında Meşrutiyet sevdalısı Jön Türkler tarafından idaresi ele alınmış bir halde yenileşme çabalarının en çetin yerinde birçok mesele ile uğraşıyor, bir yandan da yeni meclis açarak padişahın yetkilerini kısıtlıyordu. Fakat hiçbir şey hayal edildiği gibi olmadı, Osmanlı İmparatorluğu hem iç isyanlarla hem de büyük savaşlarla uğraşmak zorunda kalmıştı bir yandan Balkan Savaşları bir yandan ise 1870 yıllarında birliğini tamamlamış ve gözlerini Osmanlı Devleti'nin Afrika topraklarına dikmiş olan İtalya ve hemen sonrasında yaşanan Trablusgarp Savaşı.

   

   Bu savaşlar zaten ekonomisi bitmiş halde olan Osmanlı Devleti'ni çok zorlamıştı birçok toprak kaybı yaşanmış bu topraklardan ise devletin kalan topraklarına göç eden binlerce insan olmuştu. Ülkenin yönetimini elinde bulunduran Jön Türkler artık daha saldırgan bir tavır içerisine girmişlerdi. Ülkede problemler bitmiyordu içeride sadık milletimiz dedikleri Ermeniler isyan durumuna geçmişlerdi Müslüman köylerine baskınlar düzenleyip insanları öldürüyorlar ve terör eylemleri içerisine giriyorlardı bunun üzerine Müslümanlar da karşılık veriyor ve özellikle Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu da çok kanlı çatışmalar meydana geliyordu. İşte tam bu olayların olduğu sırada Dünya büyük bir savaş içerisine girmişti.

   

    1.Dünya Savaşı

   

   Bir tarafta 20. yüzyılın en büyük devleti olma yolunda ilerleyen Almanya önderliğinde ki İttifak Devletleri bir tarafta ise sürekli çıkar ve sömürgeleri uğruna Dünya'yı kasıp kavuran önderliğini İngiltere'nin yaptığı İtilaf Devletleri. İttifak Devletleri arasına daha sonra Osmanlı İmparatorluğu' da katılacaktı, Jön Türkler romantik davranmış ve kaybettikleri eski toprakları kazanma umuduyla bu savaşa Almanların tarafına geçerek dahil olmuşlardı zaten kendileri de büyük Alman hayranıydılar.

   

    Yunan İşgaline Doğru Mondros Ateşkes Antlaşması Ve Yunan İşgalleri

   

   Her şey Osmanlı açısından çok kötü ilerledi, 1915 Çanakkale Cephesi hariç zafer elde edilemedi, 1918'de savaş kaybedildi ve Jön Türkler ülkeyi terk ettiler. Osmanlı Devleti Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamak zorunda kaldı ve bu antlaşmanın 7. maddesi bahane edilerek Anadolu işgal edilmeye başlandı. Bu işgallerin en acımasızı 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılar tarafından işgali oldu, işgal çok kanlıydı ve Yunanlılar durmadılar sırasıyla, Manisa, Aydın, Afyon, Uşak, Balıkesir, Eskişehir, Denizli, Bursa, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'ni işgal etmişlerdir bundan ötürü ilerleyen zamanlarda isyanlar çıkacaktır ve isyanlara direnişler başlayacaktır.

   

  ETEM SEVİK, Nurcan Koşan bu blog'u önerdi.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 54
  Kayıt tarihi
  : 03.10.19
   
   

  Merhaba, ben Tarık Şahin kısa ve öz kendimi anlatmak isterim. Anlatmak diyorum, çünkü insan tanımak..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster