Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '10

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
9361
 

Yunan mitolojisinde kim kimdir?

Yunan mitolojisinde kim kimdir?
 

Artemis


Yunan mitolojisine göre başlangıçta şekil almamış boşluk vardır: Khaos

Bu boşluktan yeryüzü oluşur: Gaia

Gaia, “parthenogenesis” (kendi kendine doğurma prensibi-parthenos: genç kız, bakire ) ile gökleri, denizleri ve dağları doğurur:

Uranos (Gök), Pontos (Deniz), Dağlar

Daha sonra Gaia ve Uranos’tan doğanlar:

Titanlar (Okeanos, Koios, Krios, Hyperion, İapetos, Kronos, Theia, Rheia, Themis, Phoibe, Mnemosyne, Thethys)

Kykloplar(Tek gözlü devler: Arges, Steropes, Brontes)

Hekatonkheirler (Yüz kollu devler: Kottos, Briareus, Gyes)

Uranos , Gaia’dan doğan çocuklarını doğar doğmaz toprağın bağrına basmaktadır. Gaia şişer, acı çeker. Sonunda dayanamaz, oğlu Kronos’a bir tırpan verir. O da Uranos’un hayalarını keser, denize atar.

Uranos’un kesilen hayalarının spermasından ve kanından doğanlar:

Aphrodite (Hayaların atıldığı denizden çıkar. Bir başka rivayete göre Zeus ile Dione’den doğmadır. Kocası güzellikten hiç nasip almamış, topal tanrı Hephaistos’tur. Hera, kocası Zeus’un Athena’yı kafasından çıkarmasını kıskanmış, Hephaistos’u kendi kendine doğurmuştur. Aphrodite kocasını savaş tanrısı Ares ile aldatır. Bunu bilen demircilerin ve zanaatkârların tanrısı Hephaistos, iki sevgiliyi ağlar içine alacak demir ağlardan bir tuzak yatak yapar ve onları yakalar.)

Devler

Erinysler (İntikam perileri)

Titan İapetos ile Asia’dan doğanlar:

Atlas (Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılır.)

Prometheus (Ateşi çalıp insanlara götürür. Zeus ceza olarak onu zincirle bağlar. Ciğerini kartala yedirir.)

Epimetheus (Prometheus’un ateşi çalmasına Zeus çok kızar. İnsanlara bir bela vermeye karar verir. Epimetheus, Prometheus’un Zeus’tan armağan alma dediğini unutur. Tanrıların insan soyunu yok etmek için yarattıkları Pandora’yı alır ve onunla evlenir. Pandora’nın çok güzel bedenini Hephaistos yapmış, Athena elişlerini öğretmiş, Aphrodite cilve, naz, Hermeias yalan, dolan, tilki yüreği koymuştur. Onun için adı Pandora, yani bütün tanrıların armağanı olmuştur. Epimetheus kutuyu açınca bütün olumsuzluklar dışarı saçılır. Bir tek umut kalır kutunun içinde.)

Menoitios

Titan Kronos ve Rheia’dan doğanlar:

Hestia (Ocağın simgesi. Her tapınakta ve evde sunağı vardır. Evlenmemiş, bakire kalmış.)

Demeter (Toprak ve bereket tanrıçası)

Hera ( Dırdırcı, huysuz, kıskanç, saman altından su yürüten, varlıklı bencil kadın simgesi. Zeus’un eşi)

Hades ( Yeraltındaki ölüler ülkesinin tanrısı)

Poseidon ( Denizin mutlak hakimi olan tanrı)

Zeus (Tanrıların tanrısı, tanrıların babası. Gök tanrısı. Latincede Jüpiter. Hem tanrılarla hem insanlarla evlenmiş)

Zeus’un hem tanrıçalarla, hem ölümlülerle ilişkilerinden doğanlar çok sayıdadır. Bunlardan bazıları:

Metis’ten, Athena ( Zeus Metis’i gebe bıraktıktan sonra onu kendi içine alır. Daha sonra Athena’yı kafasından çıkarır. Akıllıca savaşın tanrıçasıdır.)

Leto’dan, Apollon (Bilicilerin, kâhinlerin tanrısı. Troya savaşında Troya’lılardan yana olan Anadolu kökenli bir tanrıdır.) ve Artemis ( Anadolu’daki ana tanrıça, toprak ana Kybele, Latincede Diana. Ok, yay, at ve araba, avcılık ile de ilgilidir.)

Hera’dan doğanlardan, Ares (Kaba kuvveti simgeleyen savaş tanrısı. Roma mitolojisinde karşılığı Mars. Yunan’da değil, ama Roma’da saygın ve değerlidir.)

Alkmene’den, Herakles ( Doğaya karşı dayanıklılığı simgeler. Hep iyilikten yanadır. Çok güçlüdür. Zorla kahraman yapılır. Hera, Herakles’in cinnet getirmesini sağlar. Herakles çocuklarını öldürür. Arınmak için 12 zor görev verilir. Latince’de adı Hercules.)

Elektra’dan (Atlas’la Pleione’nin kızı. Tragedyalarda adı geçen Agamemnon ile Klytaimestra’nın kızıdır. Gerçekte yiğit bir kızdır ama anasını öldürdüğü için karanlık bir kişilik olarak, kan davasının simgesi olarak betimlenir. Babası, Troya savaşını kazanabilmek için kızkardeşi İphigeneia’yı tanrılara kurban ettiği için annesi Klytaimestra düşmanı ile kocasını aldatır. Daha sonra aşığı ile bir olup kocasını öldürür. Elektra da kardeşi Orestes’i babasının öcünü almak üzere yetiştirir. Annesini öldürmesine de yardım eder.), Dardanos (Samothrake-Semendirek adasında yaşarken kardeşi ölür, adayı su basar. Anadolu’ya göçer. Göç ettiği yerdeki kral kızını ve tahtını ona verir. Kendi adını taşıyan şehir kurar. Sonra tüm bölgeye adı verilir. Dardanos tepesi, Çanakkale yakınında.)

Europa’dan( Zeus boğa kılığına girerek yanına yaklaşır. Europa sırtına binince kaçırarak onu Girit’e götürür.), Minos doğar. (Minos, Girit kralıdır. Poseidon’a kurban etmeye söz verdiği boğayı kurban etmeyince Poseidon kızar ve karısı Pasiphae’yi boğaya aşık eder. Pasiphae , Minotauros adı verilen insan bedenli boğa başlı canavarı doğurur. Minos bu canavarı saklamak için bin bir dehlizli Labyrinthos sarayını yaptırır. Minos’un kızı Ariadne, eline verdiği iplik yumağı ile yolunu kaybetmemesini sağlayarak Theseus’un canavarı öldürmesini sağlar.)

Maia’dan, Hermes (Zeus’un habercisi. Maceracı ve kurnaz. Habercilerin ve hırsızların tanrısı. Ölülerin ruhlarını Hades’e götürür. İlk çağlarda yolcuları koruyucu ve kilometre taşı olarak yollara Hermes taşları dikilirdi. Hermes ayrıca, çobanların bekçisi ve kavalı icat edendir. Çobanlar tanrısı, keçi ayaklı Pan’ın da babasıdır. Pan kaval çalar, insanların uyuduğu ıssız yaz öğle saatlerinde beklenmedik gürültüler yapar, “panik” korkular yaratır. Latincedeki adı Faunus’dur.)

Semele’den, Dionysos (Doğada hayvanlarla ve yaratıklarla yaşar, coşar. Bu ruh haline “Mainomai” veya “enthousiasmos”denir. Bu ruh durumuna ulaşmak için Dionysos’un açtığı yol, şarap ve sarhoşluktur. Barışçıl, şölen, kutlama, eğlence seven, kibirsiz tanrıdır.)

Yunan mitolojisinde tanrı isimleri ve efsanelerde geçen isimler yüzlercedir. Yukarıda adı geçenler bunlardan sadece bir kaçıdır. Ancak başlangıcı ve ana isimleri bilmek detaylar öğrenildikçe bilginin yerli yerine oturmasına yardımcı olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle size teşekkür ederim. Nette dolaşırken Androgeo : Minos’un Oğlu olarak tanımlanmış fakat Minos’un kim olduğu aklıma takıldı ve onca aramadan sonra sizin yazınız denk geldi. İstifade ettim teşekkür ederim. Fakat Androgeo nun annesi şu Pasiphae mi? Hani Poseidon un hediyesi boğa ile ilişkiye giren kadın. Androgeo da tanrı mı? Görevi ne? Bu arada ben de Karslıyım. :)

BURAK BERK 
 04.03.2011 18:29
Cevap :
Androgeos, Minos ile Pasiphae’nin oğlu. Atina’da Panathenaia bayramlarında bütün yarışları kazan iyi bir atletmiş. Kral Aigeus onun bu başarısını kıskanmış ve Marathon ovasına korku salan boğayı öldürme görevini vermiş. Ancak Androgeos boğayı öldürmeyi başaramamış ve boğa tarafından öldürülmüş. Buna çok üzülen babası Minos da Kral Aigeus'dan öç alsın diye Zeus’a yalvarmış. Zeus da kıtlık salmış, kral Aigeus kıtlığı önlemek için Minotauros’a yem olarak Girit’e her yıl 7 delikanlı ve 7 genç kız göndermek zorunda kalmış. İşte Androgeos’un kısacık hikayesi böyle sevgili hemşerim! Sağlık ve esenlikler diliyorum.  05.03.2011 1:02
 

Ben de Karslıyım. Sarıkamışlı yani. Aslında yazzınız ilgimi çetiği için okurken bir bakayım kim yazmış diye. Çok bilgilendirici bir yazı emek vermişsiniz emeğinize sağlık. Hemşehri olduğumuzu görünce daha çok sevindim. Teşekkürler ve selamlar sevgiler Ölüdeniz'den...

Coskun Karabulut 
 08.05.2010 20:15
Cevap :
Merhaba hemşehrim, Sarıkamış gerçekten de çok soğuk ve güzel bir yerdir. Bir zamanlar çok güzel çam ormanları vardı. Şimdi ne kadarı kaldı bilmiyorum. Yazımı beğendiğinize sevindim. İlginize teşekkür ediyorum. Selamlar...  10.05.2010 1:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4209
Kayıt tarihi
: 19.06.09
 
 

1958  doğumluyum. Arkeologum. Evliyim. Çocuğum yok. Çalışmıyorum. Yıllarca çalıştıktan sonra, zam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster