Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
272
 

Yunanistan, 68 kuşağı, keşkeler ve ben...

Yunanistan, 68 kuşağı, keşkeler ve ben...
 

Yunanistan... Yıllardır milletimizin hıncını çıkaramadığı, ebedi düşman(!)...

Hiç bir zaman bir millete düşman olmadım. Olanları da anlayamadım. 3-5 kişinin çıkarları için başkalarını kullanmasıyla, neden orada olduğunu bile bilmeden savaşıp ölen ve öldürenlerin hayatlarıyla nasıl bir savaş, nasıl bir barıştan söz edilebilir bilmiyorum. Daha uzatabilirim bunu ama yazımın konusu bu olmayacak.

Hepimizin televizyonlardan takip ettiği Yunanistan'da ilk haftasını dolduran eylemlerden bahsedeceğim.

"We don't forget, We don't forgive!" yani "Unutmadık, affetmedik!" sözü olanları anlatıyor sanırım.

15-16 yaşlarında bir genç öldürüldü. Bir polis tarafından. Yani ülkemizde gayet ucuz bir fiyata elde edilebilecek olan aksesuarlarla sahip olunup, istediğini yapma yetkisi veren mesleğe sahip biri tarafından.

Polis... İstediği zaman yalnızca kendi görüşünü bildiren bir dergi sattığı için gençleri felç edebilecek, yeri gelirse acımadan dövecek, saçlarından tutup sürükleyecek, hatta öldürecek, istediği zaman yalnızca kargaşa olan bir ortamda cafede oturduğu için bir insanı dövebilecek, yine aynı kargaşada kaldırımda oturan bir genç kızın kafasını tekmeleyebilecek biri. İsteyenin basit bir yelek ve arabaya konmuş mavi bir ışıkla istediği yeri basıp istediği kişiyi yerde sürükleyerek istediği yerde istediğini yapmasını ve kimsenin de buna ses çıkarmamasını sağlayan meslek.

Saydıklarım tanıdık gelmiş olmalı. Okuduğunuz her cümlede hafızanızda bir kaç gazete başlığı ya da televizyon görüntüsü canlanmış olmalı. Eğer olmadıysa sizin bu yazıda okuyacak başka bir şeyiniz kalmadı demektir.

Elbette burda sözü edilenler istisna(!). Her yıl, her ay tekrar etmez bir ülkede(!). Etse de millet buna sessiz kalmaz(!).

Yalnızca bir polisin, yalnızca bir gence, yalnızca tek bir kurşun kullanarak bir ülkeyi ne hale getirebileceğini izliyoruz. Kuzenimle aynı yaşta bir genç. Hayatında daha yapmak istediği ne çok şey vardı kimbilir...

Bir şey olmuş, biri kuzenime bir tokat atmış. Haberini aldık geçenlerde. İçim acıdı. O tokatı atanı bulup yüzlerce tokat atmak istedim. Kendimi Yunanistan'da ölen o gencin yakınlarının yerine koyuyorum da, o kurşunu atana yüzlerce kurşun atmak isterdim. Bu ölenleri toprağın altından çıkartmaz elbette. Yalnızca aptal bir intikam duygusu. Eminim bir bizden bir onlardan düşüncesi sonuçta kimseyi rahatlatmaz, daha büyük bir huzursuzluk verebilir ancak.

Zamanında "üç bizden üç onlardan" denmişti bu topraklarda da. Hiç bir zaman desteklemedim bu görüşü. Yalnızca düşünce ayrılığından bedenlerin toprak altına girmesini almadı beynim. Ama çok önce değil, yanılmıyorsan 30-40 yıl oldu en fazla... 17 yaşındaki gençlerin yaşları mahkeme kararıyla büyütülüp gönderilmedi mi darağacına?

O günleri yaşayamadım. Okudum, izledim yalnızca. Her okuyuşumda, her izleyişimde keşke diyorum... Keşke bir şey yapsam ölmese onlar... Bir şey yapsam, ne bileyim geçmişe gitsem yakalanacakları ya da öldürülecekleri güne, uyarsam onları. Olmuyor, engel olamıyorum, her kitabın, her belgeselin, her filmin sonunda yine ölüyorlar, yine ağlıyorum...

Yunanistan'daki olayları yalnızca izlemekle yetinirken de aynı duygu geçiyor içimden, ama bu kez engelleme değil destekleme isteğiyle. Keşke diyorum, orda olabilsem, destek verdiğimi bildirebilsem, onları destekleyen önemli ya da zengin biri değil ama yalnızca fazladan bir kişi daha olduğunu söyleyebilsem...

Keşke diyorum, bu kez senaryoyu değiştirip mutlu sona çevirebilsem...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

iki ülke ve iki benzer olay... insan hayatına kimin daha çok değer verdiği ortada. aradaki fark çok şeylerin göstergesi, ama kaç kişi dert ediyor bunu? merak ediyorum. duyarlılığınız için kutluyorum sizi. saygılar, selamla3r.

hazandagüzeldir 
 15.12.2008 11:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 574
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

Orta derece elektro gitar çalan, müzik aşığı, müzik dışında resim, fotoğraf gibi hobilerle ilgilenen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster