Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

04 Temmuz '15

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
79
 

Yunanistan'da referandum

Yunanistan'da referandum
 

EVET Mİ?HAYIR MI?


4-07-2015
Yunanistan’da yarın halk oylaması var. Avrupa Birliği’nin önerilerine “Evet”( OXİ -Ochi okunur ) veya”Hayır” (Nai-nee okunur ) diyecekler. Büyük bir ihtimalle referandumdan “Evet” çıkacak.
Yunanistan dünya basınında çok tartışılıyor. Tartışmalarda özet olarak Yunanistan’ın “Euro” para birimini kabul etmesinin hata olduğu söyleniyor. Kısacası Yunanistan’ın Parası yanlış.
Doksanlı yıllarda Yunanistan, Brüksel’de özel toplantılara konu olmazdı. Her ülkenin kendi parası vardı, Avrupa ülkeleriyle Yunanistan arasında ticaret gelişiyordu. Herkes gül gibi geçinip gidiyordu. Taa ki siyasi nedenlerle feci sonuçları olan “Euro” ya geçilene kadar. Birbirlerinden çok farklı ülkelere aynı para birimi uygulandı. İNGİLTERE AVRUPA BİRLİĞİ
ÜYESİ OLSA DA AKILLILIK EDİP EURO’YA GİRMEDİ.
Yunanistan zaten oldum olası ekonomik bakımdan kronik olarak zayfı bir ülkeydi. Geçimini sağlayacak bir modeli yoktu. Hala da yok. Şarapçılık, Zeyfinyağı ve Turizm gelirleri ile ithalatını karşılaması imkansız.
 
Başka bakımlardan da zayıf. DEMOKRASİSİNİ ELE ALALIM MESELA. Demokrasinin beşiği olmakla öğünen modern Yunanistan’da demokrasi çıtası son derecede aşağıda. İkinci Dünya Savaşı sonrasında kanlı bir iç savaş yaşandı, komunistler kaçtı, kral geldi, kral askeri darbeyle gitti, askeri Cunta Türkiye ile savaşı kaybedip gitti. O zamandan beri ülkedeki siyasi gelişmeler Papandreau ve Karamanlis aileleri tarafından belirleniyor.
Amatörler gibi zengin bazı iş adamları çok az vergi ödüyor ve ülkeden kopuk, yurt dışında yaşıyor. Devlete halk domuzdan kıl kopartılacak düşman gibi bakıyor. Siyasetçiler çevrelerine kıyak çekmekle meşgul. ÜSTELİK “BU TORPİL MEKANİZMASI BİZE 300 YILLIK OSMANLI’DAN MİRAS “ diye bizi suçluyorlar. OYSA BİZ O MİRAS BİZANS’TAN KALDI diyemiyoruz.
 
Kısacası Yunanistan’da işler hiç te iyi gitmiyor. Başlangıçta ülkenin Avrupa Birliği’ne girerek Birliğin serbest ticaret nimetlerinden yararlanması Yunanistan’ın çıkarınaydı. Fakat birlikteki ekonomisi güçlü ülkelerle aynı para birimine geçince ekonomisi dümdüz oldu. Oysa ki dünyanın belki de en eski para birimi olan “Drahmi” nin Yunan ekonomisinde iki önemli işlevi vardı. “Drahmi” rekabet savaşında çok önemli bir silahtı. Kedi para birimin oldu mu “faiz hadleri” ile istediğin gibi oynarsın. Zayıf ekonomilerde dışarıya yüksek faiz ödemek gerektiğinden kendi parana, bu durumda “Drahmi” ye yüksek faiz uygulayarak açıkları kapatabilirsin. Sıcak Para akımı sağlarsın. Tabii bunun da bir maliyeti olur. “Euro” ya geçilince bu disiplin kayboldu.
 
İkincisi kendi paranın değerini istediğin gibi düşürerek, yani “devalüe” ederek Uluslararası ticarette kendi mallarına ve turizm sektörüne avantaj sağlarsın, ihracatını teşvik edersin. Örneğin Yunanistan “Euro” para birimine geçtiği 2000 yılında, “Drahmi” nin değeri , 1950 yılındaki değerin ancak %3’ü kadardı. Şimdi “Euro” ya geçilince parayı da devalüe edemiyorlar. (Bizim paramız son 3 yılda %40 değer kaybetti.O da ayrı mesele).
Artık Brüksel’de herkes kara kara “Euro” ya geçince neden devlet borçları katlandı ve ödemeler dengesi açıkları tavan yaptı diye düşünüyor. Sipras borçları silin diyor. Oysa bu soruna  ancak geçici bir çözüm. Asıl çözüm ekonomideki yapısal değişiklikte yatıyor.
Ochi..Umarım yarınki halk oylaması Yunanistan için hayırlı olur..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 105
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster